Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|

Kryptowaluciarze pod lupą. KNF będzie mogła im zamrozić majątki

35
Podziel się:

Trwają prace nad projektem ustawy o kryptowalutach. Wątpliwości prawników budzi szczególnie jeden jego przepis, który umożliwi KNF blokowanie majątków posiadaczy kryptoaktywów. Część mówi o niekonstytucyjnym rozwiązaniu. Inni sugerują, że to specyficzny rynek, który wymaga nadzwyczajnych narzędzi.

Kryptowaluciarze pod lupą. KNF będzie mogła im zamrozić majątki
Kryptowaluty. KNF będzie mogła mrozić rachunki ich posiadaczy (Adobe Stock, Mateusz Szymanski)

O sprawie pisze "Rzeczpospolita", która przeanalizowała zapisy projektu ustawy o kryptowalutach opublikowanego pod koniec lutego. Wątpliwości prawników, z którymi rozmawiał dziennik, budzą zapisy umożliwiające KNF blokowanie rachunków na maksymalnie 96 godzin.

Blokady majątków posiadaczy kryptowalut

W następnym kroku prokuratura będzie mogła przedłużyć blokadę o pół roku. Przez cały ten czas "zablokowany" nie będzie mógł korzystać ze swojego majątku.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Desperacja rolników sięga zenitu. "Protest zaostrzymy"
Problem polega na tym, że obywatel ma zablokowane swoje aktywa, które są takie same, jak pieniądze w banku, ale nie jest podejrzany o żadne przestępstwo, nie zostały mu postawione żadne zarzuty i w zasadzie nie ma środków odwoławczych. Czyli na podstawie subiektywnej decyzji – najpierw KNF, a potem prokuratury – bez postawionych zarzutów, można zamrozić komuś pieniądze – komentuje propozycję w rozmowie z "Rz" Leszek Kieliszewski, adwokat specjalizujący się w rynkach finansowych.

Jeśli w czasie sześciu miesięcy posiadaczowi nie zostaną postawione zarzuty w postępowaniu karnym, a zarazem blokada konta nie przekształci się w zabezpieczenie majątkowe, to odzyska on nad nim kontrolę. Jednak mecenas zauważa, że skoki cen są na tyle dynamiczne, że istnieje ryzyko, iż straci on na tym finansowo.

Brak możliwości odwołania od decyzji KNF

Jeśli po pół roku obywatelowi nie zostaną postawione zarzuty w postępowaniu karnym, a blokada środków nie "przekształci" się w zabezpieczenie majątkowe, to odzyska on możliwość zarządzania nimi. Jednak – jak tłumaczył mecenas – skoki cen na rynku są na tyle dynamiczne, że ciężko założyć, iż na pewno nie straci on na tym finansowo. Ponadto w jego ocenie przepisy umożliwiające KNF nakazanie sprzedaży kryptowalut są niekonstytucyjne.

Krzysztof Izdebski, prawnik i ekspert Fundacji Batorego oraz Open Spending EU Coalition, w rozmowie z "Rz" zauważa jednak, że w projekcie znalazły się przepisy odsyłające do kodeksu postępowania karnego w sprawach nieuregulowanych.

– Z tego można próbować wyciągnąć wniosek, że to na jego mocy istniałaby możliwość złożenia zażalenia, ale w projekcie nie jest to wskazane wprost. Wygląda więc na to, że ustawodawca nie przewidział jednak możliwości odwołania się od decyzji o blokadzie założonej przez KNF – stwierdza ekspert.

Ustawa o kryptoaktywach

W założeniach ustawa o kryptoaktywach ma wejść w życie w grudniu. Zakaże ona oferowania bez zezwolenia wirtualnych aktywów (także innych niż tokeny powiązane z walutami lub w e-pieniądzu). Nad rynkiem czuwać ma KNF, która będzie mogła nakładać kary sięgające prawie 67 mln zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(35)
Gik
3 miesiące temu
Co mogą zamrozić? Konta w Polskich bankach komercyjnych? A proszę bardzo. Wtedy wyprowadzka i rząd traci swoje 19% podatku Belki. Nasi rządzący widocznie bardzo chcą wesprzeć finansowo Portugalię, Cypr, czy Tajlandię, kosztem Polskiego budżetu. Chyba, że tym pajacom się wydaje, że mogą krypto portfele zamrażać swoimi świstkami papieru? Albo żądać licencji od Satoshi Nakamoto? Szczekanie bez szansy gryzienia.
David
3 miesiące temu
Ryży ma tole nie da się zablokować ani przejąć portfeli kryptowalut. Musiałbyś złamać szyfrowanie SHA256. A jak zaczniesz ludziom blokować konta bankowe to rusza masowe wypłaty z banków i pójdą w stronę krypto. Twój nowy zlewaczony łagr od Klausa Shvaba sypie się w posadach. ŚWP
1++
3 miesiące temu
Zabiorą ledgery i tyle widziałem środki
Satoshi2014
3 miesiące temu
Twojego portfela prywatnego ci nie rusza, bez dostępów. A w banku w każdej chwili mogą zrobić z twoimi pieniędzmi co chca.Pieniądze w banku nie są twoje, urzyczasz na przechowywanie firmie prywatnej. A w przypadku CBDC urzyczasz pieniądze banku centralnemu. Czyli złodziejom z rządu. Nie strasz nie strasz bo się po....
vcbcbcbv
3 miesiące temu
dzieki temu jeszcze bardziej ludzie będą omijać przepisy , zakładać konta za granicą, kryptowaluciarze akurat maja pieniadze zeby wynieść sie z tego kraju, a chyba 19% co roku z ich podatku do skarbu panstwa zaboli polityków hahahahaha
...
Następna strona