Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
DSŁ
|
aktualizacja

Kursy walut. Euro najtańsze od początku marca

4
Podziel się

Podczas poniedziałkowej sesji polski złoty początkowo odrabiał ostatnie spadki, jednak kurs euro ostatecznie zakończył handel blisko 4,53 zł. W relacji do dolara złoty lekko umocnił się - kurs wylądował w pobliżu 3,80 zł.

Kursy walut. Euro najtańsze od początku marca
Kursy walut. Co z euro? (money.pl, Rafał Parczewski)
bEaqTfFh

Pomimo zachowania ultrałagodnej polityki pieniężnej przez Narodowy Bank Polski, w ostatnich dniach wsparciem dla polskiego złotego jest oświadczenie banku centralnego, że wysokie notowania złotego pozostają wystarczające.

Z drugiej strony, gotowość NBP do interwencji walutowych ogranicza potencjał do aprecjacji polskiej waluty. Naszym zdaniem, preferowany poziom euro na 4,50 będzie w dalszym ciągu istotny z punktu widzenia Rady Polityki Pieniężnej. NBP prowadząc niekonwencjonalną i akomodacyjną politykę monetarną pozostaje najbardziej gołębi w regionie.

bEaqTfFj

Głęboko ujemne stopy realne notowane są jako jedne z najniższych wśród krajów rynków wschodzących. Pomimo deklaracji A. Glapińskiego do wzorowania się na FED i EBC, warto również obserwować łagodne zmiany retoryki prowadzonych polityk pieniężnych w regionie. Bank Węgier prowadzi równie luźną politykę jednak ostatnio jest mniej gołębi.

Zobacz także: Inflacja w Polsce się rozpędza. Dane potwierdzają, wydatki rodzin znacznie wzrosły

MNB jest wrażliwy na słabość węgierskiego forinta oraz widzi rosnącą inflację (aktualnie 3,7 proc. r/r w marcu vs. 2,7 proc. na początku roku), co może rodzić perspektywy do wcześniejszych podwyżek stóp procentowych.

bEaqTfFp

Z kolei czeski bank centralny w swojej retoryce ostrożniej podchodzi do kwestii podwyżek stóp, argumentując tym, że sytuacja ekonomiczna jest niepewna i lepiej jest zacieśniać warunki monetarne zbyt późno niż zbyt wcześnie.

Główna para walutowa utknęła w kilkudniowej konsolidacji, kotwicząc się wokół poziomu 1,19. Kwietniowe wzrosty pary EUR/USD pozwalają odnotować, że od początku miesiąca inwestycja w euro cieszy się dużo wyższą stopą zwrotu.

Topnieje pesymizm do wspólnej waluty w oczach uczestników rynku, którzy w swoich zakładach kierują się perspektywą nadrobienia szczepionkowych zaległości Europy kontynentalnej.

bEaqTfFq

W poniedziałkowych zestawieniach walutowych zauważalna jest siła brytyjskiego funta. Wielka Brytania w kolejnym etapie odmrażania gospodarki częściowo otworzyła usługi, w tym salony fryzjerskie i strefy fitness, a w restauracjach klienci nie będą musieli legitymować się tzw. szczepionkowymi paszportami. Dodatkowo, ustąpiły zamieszki w Irlandii Północnej odnośnie niezadowolenia społeczeństwa z postanowień dotyczących brexitu.

Autor: Rafał Dawidziuk, PKO BP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEaqTfFK
pieniądze
forex
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(4)
Julia
miesiąc temu
aby uchronić się przed inflacją trzeba mieć w portfolio aktywo, które daje większe stopy zwrotu niż sama inflacja, jeśli chodzi o spółki giełdowe to jest międzynarodowa spółka, która się rozwija i daje dywidendę z zysków akcjonariuszom, obecnie stopa tej dywidendy jest coś pod 10% więc więcj niż inflacja, ta spółka to xtb - zarabiają na całym świecie
wico63
miesiąc temu
To juz przeszłość, NBP się obudził i otworzył drogę do 4,90 ...
ZGROZA
miesiąc temu
przypominamy, że za rządów SLD-PSL EUR przez długi czas kosztował powyżej 4,6 zł, a maksimum osiągnął w kwietniu 2004 r 4.92 zł/1 EUR!!!!!, co w przeliczeniu dawało 9ciu milionom Polaków emerytury i renty 90EUR/mc i pensje w wysokości 130 EUR/mc, co w połączeniu z oficjalnym bezrobociem 20% - rzeczywiste 30% - spowodowało ucieczkę z Polski przed głodem 3 milionów Polaków, głównie młodych, a twórcy tamtej nędzy zamiast siedzieć w więzieniach, w PE, Sejmie i Senacie, zasiadują i nadal Polsce i Polakom szkodzą, ile mogą, np. Belka, Miller, Cimoszewicz, Kalinowski
bEaqTfFL
PRAWDA
miesiąc temu
ZŁOTÓWKA NIC NIE WARTA BĘDĄ JA PRZERABIAĆ NA PAPIER TOALETOWY