Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Kursy walut. Euro pod presją słabych danych

4
Podziel się:

Początek tygodnia nie przynosi większych zmian w układzie sił na rynku walut. Pod presją słabych danych znalazło się euro.

Koronawirus odbija się na notowaniach euro.
Koronawirus odbija się na notowaniach euro. (East News, P.Dziurman/REPORTER)

Bieżący tydzień złoty rozpoczął stabilnie, a notowania EUR/PLN przez większą część sesji europejskiej oscylowały w okolicach 4,53. Po południu na rynku pojawiła się jednak zwiększona podaż złotówek i ostatecznie euro zakończyło dzień bliżej 4,56 PLN.

Stabilne nastroje przerwały dane, jakie dotarły na rynek ze strefy euro, które nasiliły przecenę wspólnej waluty względem dolara. Kurs EUR/USD chwilowo zbliżył się do wsparcia na poziomie 1,098.

Unijna gospodarka popada w kłopoty. Po niemieckim Ifo oraz wstępnym szacunku PMI, w poniedziałek opublikowano wskaźnik koniunktury ESI. Z powodu pandemii koronawirusa w marcu nastroje gospodarcze w strefie euro pogorszyły się najmocniej w historii, biorąc pod uwagę zmianę miesięczną. Wskaźnik nastrojów spadł do 94,5. Wcześniej rósł od listopada i w lutym wynosił 103,4.

Zobacz także: Koronawirus to wzrost bezrobocia. Przedstawiciel pracodawców kreśli smutną wizję

To najsilniejszy, miesięczny spadek ESI od początku przeprowadzania badania w 1985 r. i najniższy jego poziom od września 2013 roku. Zastrzeżono przy tym, że dane wynikające z badania przeprowadzonego między 26 lutego a 23 marca mogą nie być tak adekwatne jak w przeszłości z powodu dynamicznie zmieniającej się sytuacji w okresie epidemii. To może oznaczą, że z ESI mogłyby być jeszcze gorszej, jeśli wskaźnik obejmowałby cały miesiąc.

Mocno pogarszają się nastroje w niemieckiej gospodarce. Rada Ekspertów Ekonomicznych prognozuje, że zarówno w optymistycznym, jak i pesymistycznym scenariuszu recesja niemieckiej gospodarki w tym roku będzie największa od kryzysu finansowego w 2009 roku (PKB może spaść o 2,8-5,4 proc. w zależności od tego kiedy zostaną zniesione ograniczenia działalności gospodarczej spowodowane epidemią koronawirusa).

Po tym jak epicentrum pandemii stały się obecnie Stany Zjednoczone, D.Trump przyznał, że lockdown potrwa dłużej, niż do Wielkanocy jak pierwotnie zakładano (mówi się o 30.04).

Na rynek wracają więc niedźwiedzie nastroje, coraz większe ograniczenia w prowadzeniu działalności gospodarczej sprawiają, że inwestorzy zaczynają przygotowywać się na przedłużony okres niepewności, a bilans ofiar we Włoszech i Hiszpanii tylko podkreśla powagę sytuacji.

Nadal w cenie pozostawać więc będę waluty bezpieczne, jak dolar amerykański, frank szwajcarski, czy japoński jen, a działania podejmowane przez banki centralne i rządy mogą tylko częściowo neutralizować negatywne tendencje w gospodarkach.

Oczekiwane słabe dane makroekonomiczne oraz coraz większa liczba globalnych przypadków COVID-19 skłaniać mogą inwestorów do ucieczki od walut EM. W środowisku podwyższonej awersji do ryzyka trudny dla EUR/PLN może być powrót poniżej 4,50 w najbliższym czasie.

Joanna Bachert, PKO BP

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

forex
waluty
komentarze walutowe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(4)
tabanga
4 lata temu
uwazam, ze konieczna jest pomoc polskiej gospodarce. w zaistnialej sytuacji musimy wszyscy na miare naszych mozliwosci pomoc. zasobnosc naszego spoleczenstwa w porownaniu do innych panstw jest duza a i sprawa ojczyzny nie jest obca. wiemy przeciez tez, ze sami musimy sie o to zatroszczyc. nalezy stworzyc ogolnonarodowa zrzutke na rzecz Ojczyzny...
foro
4 lata temu
"Nadal w cenie pozostawać więc będę waluty bezpieczne, jak dolar amerykański" hahahahah puste papierki bez pokrycia najbezpieczniejsze hahahah dobre. Komentarze walutowe sa na zasadzie- jak tu opisac spekulacje w ładny sposób lol
ja
4 lata temu
Najwięcej złotówce „pomogła” RPP i prezes NBP.. Obniżka stóp % i gadanie przez rządzących o tym, że na rynek mogą wrzucić każdą ilość gotówki. Lepiej nie można było zrujnować złotówki. Raty kredytów złotówkowych niższe o 50 zł, a frankowych i w euro wyższe o 200 zł dzięki osłabieniu złotówki. Frankowicze już mu dziękują. Poza tym rozdawanie pieniędzy, zadłużanie państwa, podnoszenie podatków, majstrowanie przy OFE, ciągła niepewność co nowego rząd wymyśli prowadzą do osłabienia złotówki. By uniknąć problemów finansowych, potrafić wykryć pułapki zastawiane przez instytucje finansowe potrzebna jest finansowa wiedza. Przynajmniej na podstawowym poziomie. Dlaczego w szkole się tego nie uczy? Przeczytajcie sobie ksiażke pt. Emery tura nie jest Ci potzerbna. opisano w niej jak dojść o wolności finansowej pomimo nie najwyższych zarobków.
Gradex
4 lata temu
Zamknijcie kantory walut w Polsce i kantory onylain i nie bedzie sepekulacji walutą a tak grubo grają