Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
DSŁ
|

Kursy walut. Euro trzyma się w wąskim przedziale wahań

0
Podziel się

Eurodolar powrócił w pobliże 1,21 po przedłużonym weekendzie w USA. Silniejszy dolar przyczynił się do osłabienia walut rynków wschodzących, w tym polskiego złotego, ale tak ja przez cały luty, kurs euro trzyma się w wąskim przedziale 4,48-4,50 zł.

Kursy walut. Euro trzyma się w wąskim przedziale wahań
Kursy walut. Co z euro i dolarem? (Flickr, Fox Wu, (CC BY 2.0))
bDIiGakB

We wtorek obserwowana była zwiększona zmienność głównej pary walutowej, po tym jak amerykańscy inwestorzy powrócili po przedłużonym weekendzie związanym z obchodami dnia prezydenta. Po tym jak para EUR/USD chwilowo przebijała poziom 1,2160, dzień kończyła bliżej 1,21.

W strefie euro publikowane były dane o PKB za czwarty kwartał 2020, gdzie zanotowany został spadek 5, proc. wobec -4,3 proc. w trzecim kwartale. Był to drugi odczyt za czwarty kwartał, który został zrewidowany nieznacznie w górę ze wstępnego na poziomie -5,1 proc.

bDIiGakD

Dane o PKB w połączeniu z publikacją indeksu ZEW początkowo wspierały umocnienie euro względem dolara. Indeks ZEW (pokazujący nastroje analityków i inwestorów instytucjonalnych) wzrósł w lutym do 71,2 pkt z 61,8 w styczniu (konsensus: 59,6).

Zobacz także: Znana sieć restauracji na krawędzi. "Kilka tygodni"

Jednak para EUR/USD zanotowała zauważalny spadek wraz z otwarciem sesji w USA, gdzie inwestorzy wracali na rynek po dniu wolnym. Dodatkowo dolar został wsparty lepszymi danymi indeksu przemysłowego NY Empire State, który wbrew oczekiwaniom wzrósł w lutym do 12,1 pkt z 6,1 w styczniu.

bDIiGakJ

Silniejszy dolar przyczyniał się do osłabienia walut rynków wschodzących, w tym polskiego złotego. Kurs euro zbliżył się do 4,50, który jest uważany za istotny z punku widzenia Rady Polityki Pieniężnej.

Od początku lutego para euro utrzymuje się w przedziale 4,470 - 4,505. Trendy lokalne wspierają dalszą stabilizację pary blisko 4,50, a środowe lokalne publikacje makroekonomiczne nie powinny przyczyniać się do istotnego odchylenia od tego granicy, gdzie poznamy dane dotyczące zmiany zatrudnienia oraz wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw.

Autor: Arkadiusz Trzciołek, PKO BP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDIiGale
pieniądze
wiadomości
forex
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)