Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Michał Stajniak
|

Kursy walut. Koniec rajdu dolara?

0
Podziel się

Amerykański dolar umacniał się w stosunku do euro oraz innych ważnych walut na świecie niemal przez miesiąc, jednak pod koniec ubiegłego tygodnia wyraźnie się osłabił. Czy to koniec rajdu dolarowego?

Kursy walut. Koniec rajdu dolara?
kursy walut (Adobe Stock)
bDRZKaSZ

Amerykański dolar umacniał się w stosunku do euro oraz innych ważnych walut na świecie niemal przez miesiąc, od kiedy szczyt na najpopularniejszej parze eurodolar został ustanowiony 8 stycznia w okolicach 1,2250.

Para ta zeszła na moment poniżej poziomu 1,2 ale zbieg kilku okoliczności doprowadził do piątkowego odbicia i zawiązania się silnego sygnału popytowego. Czy to koniec rajdu dolarowego?

bDRZKaTb

Za sprawą słabości dolara może stać przede wszystkim dosyć słaby miks danych związanych z rynkiem pracy w Stanach Zjednoczonych. Wzrost zatrudnienia wyniósł 49 tys. w styczniu, lecz w sektorze prywatnym zaledwie na poziomie 6 tys.

Zobacz także: Koniec bramek na autostradach jeszcze w tym roku

W takim tempie wzrostu długo nie uda się odbudować pełnego zatrudnienia w Stanach Zjednoczonych, nawet jeśli nowa Sekretarz Skarbu Janet Yellen mówi o powrocie do pełnego zatrudnienia w przyszłym roku.

bDRZKaTh

Warto wspomnieć, że rewizja zatrudnienia za poprzednie dwa miesiące wyniosła ponad 200 tys. w dół. To spora liczba, nie mówiąc o tym, że tydzień w tydzień dane dotyczące wstępnych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych wynoszą ok. 800 tys.

Słabe dane to oczywiście potencjalnie słabsza waluta. W tym wypadku to dodatkowy sygnał dla władz monetarnych oraz fiskalnych, że nie jest to czas na odpuszczenie stymulacji, tylko proszenie o więcej.

Fed w zasadzie nie ma już amunicji, ale ostatni miesiąc dolar zyskiwał dzięki oczekiwaniu komunikacji o normalizacji polityki monetarnej. Wiele sygnałów inflacyjnych mogło być podstawą, aby Fed zastanowił się nad taperingiem gigantycznego programu QE oraz zaczął mówić o dalekich perspektywach podnoszenia stóp procentowych.

bDRZKaTi

Nic takiego się jednak nie stało. Druga rzecz to zatwierdzenie w Senacie pakietu fiskalnego w USA. Nie jest to jednak pełne zwycięstwo, gdyż teraz obie izby Kongresu będą pracowały nad wspólną wersją pakietu wsparcia.

Wobec takich wieści, iż na rynek będzie wciąż trafiać ogromna ilość pieniądza, dolar oddaje swoje wcześniejsze wzrosty. Warto zwrócić uwagę na kwestie techniczne – zakres ostatniej korekty na eurodolara wyniósł 400 pipsów, dokładnie tyle samo ile we wrześniu poprzedniego roku. Co więcej samo odbicie postępuje podobnie – obserwujemy objęcie hossy przy odbiciu z ważnego poziomu.

Kurs złotego

Uwagę polskich inwestorów skupiła z kolei piątkowa konferencja prasowa szefa NBP Adama Glapińskiego. Od pewnego momentu pojawiają się plotki, iż nie zostanie on na drugą kadencję, choć na razie realizuje plan bardzo luźnej polityki monetarnej.

bDRZKaTj

Wskazał on, że stopy procentowe przez długi okres prawdopodobnie się nie zmienią, choć podkreślił, że prawdopodobieństwo obniżki jest takie same jakie wcześniej, nie mówiąc jednocześnie nic na temat negatywnych stóp procentowych. W stosunku do interwencji nie mówił o konkretnym poziomie dla złotego, ale wskazał, że zbyt mocny złoty powoduje nadmierne zacieśnienie warunków monetarnych, nie wykluczając kolejnych ruchów w przyszłości.

Mimo wszystko kurs złotego wobec euro pozostaje poniżej poziomu 4,50, który wcześniej określany był przez niektórych "podłogą” dla kursu. Obecnie za euro musimy płacić 4,4830 zł, za franka 4,1393 zł, za dolara 3,7235 zł, natomiast za funta 5,1132 zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDRZKaTC
Źródło:
xtb
KOMENTARZE
(0)