Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Konrad Ryczko
|
aktualizacja

Kursy walut. Korekta na złotym przez spadki na giełdach w USA

2
Podziel się

Piątkowy poranek przynosi podtrzymanie słabszych notowań złotego. Idzie to w parze z powrotem większej niechęci do podejmowania ryzyka przez inwestorów, także na giełdach.

Kursy walut. Co ze złotym?
Kursy walut. Co ze złotym? (Getty Images)
bDUJjMdh

Kurs euro wynosi około 4,46 zł, dolar jest wyceniany na 3,95 zł, a frank chodzi po 4,13 zł. Za brytyjskiego funta trzeba dać około 4,96 zł.

Ostatnie godziny obrotu na globalnych rynkach charakteryzowało się dynamiczną korektą na wycenach bardziej ryzykownych aktywów. Amerykańskie giełdy spadły ponad 5 proc., a na rynku walutowym widoczne były transfery w kierunku tzw. "bezpiecznych przystani".

bDUJjMdj

Zgodnie z oczekiwaniami duże znaczenie dla, najpewniej przejściowej, zmiany nastrojów miały pesymistyczne prognozy FED - spadek PKB USA o 6,5 proc. w 2020 roku i stopy bezrobocia na poziomie 9,3 proc. na koniec roku. Utrzymana została oczywiście deklaracja wsparcia gospodarki.

Zobacz także: Stocznie ledwo zipią. Zachodnie przelewy i odbiory zatrzymane

W szerszym ujęciu był to najpewniej jedynie pretekst do ruchu korekcyjnego po ostatnich dynamicznych wzrostach. Najmocniejszą reakcją na parach związanych ze złotym było podbicie franka (klasyczny przykład zestawienia safe haven/EM), która przetestowała 4,2 zł wobec niedawnych 4,06 zł.

bDUJjMdp

W trakcie dzisiejszej sesji brak jest istotniejszych wskazań makro z rynku krajowego. NBP przeprowadzi emisję bonów pieniężnych. Globalnie będziemy świadkami publikacji dot. inflacji oraz produkcji przemysłowej (m.in. dla Węgier, Turcji czy Francji). Oczy inwestorów są jednak zwrócone na odbijające kontrakty terminowe na amerykańskie indeksy.

Z rynkowego punktu widzenia obserwowaliśmy długo wyczekiwany impuls korekcyjny na złotym. Sama skala ruchu jest jednak ograniczona. Złoty najpewniej nie znajduje się obecnie w centrum zainteresowania globalnego kapitału, stąd większość ruchów wynika bezpośrednio z proporcjonalnych reakcji na wydarzenia na EUR/USD.

bDUJjMdq

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

bDUJjMdK
forex
waluty
Źródło:
Dom Maklerski BOŚ
KOMENTARZE
(2)
Marcin
10 miesięcy temu
PiS - d/a to koronawirus polskiej gospodarki. Inflacja i śmieciowy kurs złotego to ich zasługi.
J23
10 miesięcy temu
Zmiana porządku świata i tyle DRUKARNIE PRACUJA NA PEŁNYCH OBROTACH 🤪