Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Przemysł w Niemczech skurczył się w rok o 25 procent. Tak źle jeszcze nigdy nie było

Niemiecki przemysł zanotował w kwietniu spadek produkcji o blisko 25 proc. - wynika z najnowszych danych Destatis. Ekonomiści ING wskazują, że był to najgorszy miesiąc w niemieckiej gospodarce w historii.

Podziel się
Dodaj komentarz
(FORUM)
Niemiecka produkcja przemysłowa jest dużo mniejsza niż rok wcześniej.

W kwietniu polska gospodarka zgodnie z prognozami miała zaliczyć dołek kryzysu. Przemysł skurczył się wtedy o 24,6 proc. Niemal identyczna sytuacja jest za naszą zachodnią granicą. Z opublikowanych w poniedziałek rano danych wynika, że produkcja przemysłowa w Niemczech była o 25,3 proc. niższa niż w analogicznym okresie poprzedniego roku.

Tylko względem marca tego roku aktywność w przemyśle zmniejszyła się o prawie 18 proc., przebijając nawet prognozy ekonomistów, którzy spodziewali się zjazdu o około 16 proc. Spadek produkcji okazał się też dwukrotnie mocniejszy niż przed miesiącem.

Ekonomiści ING wskazują, że nie pamiętają, by wcześniej w historii niemiecka gospodarka miała równie zły miesiąc. Tłumaczą to oczywiście zamrożeniem biznesu związanym z epidemią koronawirusa.

Stocznie ledwo zipią. Zachodnie przelewy i odbiory zatrzymane

- Produkcja gwałtownie spadła we wszystkich sektorach, ale wyróżnia się miesięczny spadek o ponad 70 proc. w przemyśle motoryzacyjnym. Nawet stosunkowo najsilniejsze budownictwo skurczyło się w kwietniu o 4,1 proc. w porównaniu z marcem - zauważa Carsten Brzeski, ekonomista ING.

Oczekuje jednak, że zniesienie blokady gospodarki w maju i czerwcu przyniesie silne ożywienie, które będzie także widoczne w statystykach. Zastrzega jednocześnie, że perspektywy dla przemysłu w drugiej połowie roku nie są najlepsze. M.in. dlatego, że nie ma większych szans na szybkie odbudowanie popytu zewnętrznego.

Niemieckie władze zdając sobie sprawę z trudnej sytuacji podejmują kolejne działania mające stymulować gospodarkę do wzrostu. Rząd Angeli Merkel ogłosił w ostatnich dniach kolejny pakiet antykryzysowy, w ramach którego na ratowanie gospodarki pójdzie dodatkowe 130 mld euro.

Rząd chce od lipca do końca roku ulżyć podatnikom i przedsiębiorcom. Planowane jest obniżenie VAT z 19 do 16 proc. i z 7 do 5 proc. na żywność i inne towary pierwszej potrzeby.

Dodatkowo rodziny mają otrzymać jednorazowy dodatek wynoszący 300 euro na każde dziecko. Będzie to bonus niezwiązany z aktualnie wypłacanym świadczeniem na dzieci.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

Tagi: produkcja przemysłowa, przemysł, niemcy, gospodarka, wiadomości, koronawirus
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
08-06-2020

HhnhhJak zaczna produkowac armaty zamiast masła mozemy zaczac sie niepokoic. Jak na razie maja co kurczyc, nie bojcie sie o Niemcy i ich gospodarke. … Czytaj całość

08-06-2020

WulfCiekawe czy są jakieś dane na ile przydali się przybysze z pontonów niemieckiej gospodarce?

08-06-2020

Polska marnośćwidać ze Niemcy dbają o naród , VAT na 16% , Polak będzie jeździł na zakupy. Zarabiamy mniej i mamy drożej !!

Rozwiń komentarze (65)