Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|
aktualizacja

Przemysł w Niemczech skurczył się w rok o 25 procent. Tak źle jeszcze nigdy nie było

65
Podziel się:

Niemiecki przemysł zanotował w kwietniu spadek produkcji o blisko 25 proc. - wynika z najnowszych danych Destatis. Ekonomiści ING wskazują, że był to najgorszy miesiąc w niemieckiej gospodarce w historii.

Niemiecka produkcja przemysłowa jest dużo mniejsza niż rok wcześniej.
Niemiecka produkcja przemysłowa jest dużo mniejsza niż rok wcześniej. (FORUM)
bEDsgZEB

W kwietniu polska gospodarka zgodnie z prognozami miała zaliczyć dołek kryzysu. Przemysł skurczył się wtedy o 24,6 proc. Niemal identyczna sytuacja jest za naszą zachodnią granicą. Z opublikowanych w poniedziałek rano danych wynika, że produkcja przemysłowa w Niemczech była o 25,3 proc. niższa niż w analogicznym okresie poprzedniego roku.

Tylko względem marca tego roku aktywność w przemyśle zmniejszyła się o prawie 18 proc., przebijając nawet prognozy ekonomistów, którzy spodziewali się zjazdu o około 16 proc. Spadek produkcji okazał się też dwukrotnie mocniejszy niż przed miesiącem.

Ekonomiści ING wskazują, że nie pamiętają, by wcześniej w historii niemiecka gospodarka miała równie zły miesiąc. Tłumaczą to oczywiście zamrożeniem biznesu związanym z epidemią koronawirusa.

bEDsgZED
Zobacz także: Stocznie ledwo zipią. Zachodnie przelewy i odbiory zatrzymane

- Produkcja gwałtownie spadła we wszystkich sektorach, ale wyróżnia się miesięczny spadek o ponad 70 proc. w przemyśle motoryzacyjnym. Nawet stosunkowo najsilniejsze budownictwo skurczyło się w kwietniu o 4,1 proc. w porównaniu z marcem - zauważa Carsten Brzeski, ekonomista ING.

bEDsgZEJ

Oczekuje jednak, że zniesienie blokady gospodarki w maju i czerwcu przyniesie silne ożywienie, które będzie także widoczne w statystykach. Zastrzega jednocześnie, że perspektywy dla przemysłu w drugiej połowie roku nie są najlepsze. M.in. dlatego, że nie ma większych szans na szybkie odbudowanie popytu zewnętrznego.

Niemieckie władze zdając sobie sprawę z trudnej sytuacji podejmują kolejne działania mające stymulować gospodarkę do wzrostu. Rząd Angeli Merkel ogłosił w ostatnich dniach kolejny pakiet antykryzysowy, w ramach którego na ratowanie gospodarki pójdzie dodatkowe 130 mld euro.

Rząd chce od lipca do końca roku ulżyć podatnikom i przedsiębiorcom. Planowane jest obniżenie VAT z 19 do 16 proc. i z 7 do 5 proc. na żywność i inne towary pierwszej potrzeby.

Dodatkowo rodziny mają otrzymać jednorazowy dodatek wynoszący 300 euro na każde dziecko. Będzie to bonus niezwiązany z aktualnie wypłacanym świadczeniem na dzieci.

bEDsgZEK

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

bEDsgZFe
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(65)
Polak, Katoli...
rok temu
Polak, KatolikPrzede wszyskim Niemcy to nie jest juz narod tylko zbieranina kundli bez rodowodu. Zeby miec gospodarke narodowa to najpierw trzeba miec narod
Polak, Katoli...
rok temu
Przede wszyskim Niemcy to nie je juz narod tylko zbieranina kundli bez rodowodu. Zeby miec gospodarke narodowa to najpierw trzeba miec narod
Lysy
rok temu
Poliin zielona wyspa? A zarobki 1800 hit!!!!!!
bEDsgZFf
emigrant
rok temu
I znów Polacy będą wyjeżdżać do Niemiec do pracy żeby wspomóc ich gospodarkę !!!!!!!!!!!!
znafca
rok temu
nic tak nie cieszy jak porażka największego wroga...
...
Następna strona