Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|
aktualizacja

Przemysł w Niemczech skurczył się w rok o 25 procent. Tak źle jeszcze nigdy nie było

65
Podziel się:

Niemiecki przemysł zanotował w kwietniu spadek produkcji o blisko 25 proc. - wynika z najnowszych danych Destatis. Ekonomiści ING wskazują, że był to najgorszy miesiąc w niemieckiej gospodarce w historii.

Niemiecka produkcja przemysłowa jest dużo mniejsza niż rok wcześniej.
Niemiecka produkcja przemysłowa jest dużo mniejsza niż rok wcześniej. (FORUM)

W kwietniu polska gospodarka zgodnie z prognozami miała zaliczyć dołek kryzysu. Przemysł skurczył się wtedy o 24,6 proc. Niemal identyczna sytuacja jest za naszą zachodnią granicą. Z opublikowanych w poniedziałek rano danych wynika, że produkcja przemysłowa w Niemczech była o 25,3 proc. niższa niż w analogicznym okresie poprzedniego roku.

Tylko względem marca tego roku aktywność w przemyśle zmniejszyła się o prawie 18 proc., przebijając nawet prognozy ekonomistów, którzy spodziewali się zjazdu o około 16 proc. Spadek produkcji okazał się też dwukrotnie mocniejszy niż przed miesiącem.

Ekonomiści ING wskazują, że nie pamiętają, by wcześniej w historii niemiecka gospodarka miała równie zły miesiąc. Tłumaczą to oczywiście zamrożeniem biznesu związanym z epidemią koronawirusa.

Zobacz także: Stocznie ledwo zipią. Zachodnie przelewy i odbiory zatrzymane

- Produkcja gwałtownie spadła we wszystkich sektorach, ale wyróżnia się miesięczny spadek o ponad 70 proc. w przemyśle motoryzacyjnym. Nawet stosunkowo najsilniejsze budownictwo skurczyło się w kwietniu o 4,1 proc. w porównaniu z marcem - zauważa Carsten Brzeski, ekonomista ING.

Oczekuje jednak, że zniesienie blokady gospodarki w maju i czerwcu przyniesie silne ożywienie, które będzie także widoczne w statystykach. Zastrzega jednocześnie, że perspektywy dla przemysłu w drugiej połowie roku nie są najlepsze. M.in. dlatego, że nie ma większych szans na szybkie odbudowanie popytu zewnętrznego.

Niemieckie władze zdając sobie sprawę z trudnej sytuacji podejmują kolejne działania mające stymulować gospodarkę do wzrostu. Rząd Angeli Merkel ogłosił w ostatnich dniach kolejny pakiet antykryzysowy, w ramach którego na ratowanie gospodarki pójdzie dodatkowe 130 mld euro.

Rząd chce od lipca do końca roku ulżyć podatnikom i przedsiębiorcom. Planowane jest obniżenie VAT z 19 do 16 proc. i z 7 do 5 proc. na żywność i inne towary pierwszej potrzeby.

Dodatkowo rodziny mają otrzymać jednorazowy dodatek wynoszący 300 euro na każde dziecko. Będzie to bonus niezwiązany z aktualnie wypłacanym świadczeniem na dzieci.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(65)
Polak, Katoli...
3 lata temu
Polak, KatolikPrzede wszyskim Niemcy to nie jest juz narod tylko zbieranina kundli bez rodowodu. Zeby miec gospodarke narodowa to najpierw trzeba miec narod
Polak, Katoli...
3 lata temu
Przede wszyskim Niemcy to nie je juz narod tylko zbieranina kundli bez rodowodu. Zeby miec gospodarke narodowa to najpierw trzeba miec narod
Lysy
3 lata temu
Poliin zielona wyspa? A zarobki 1800 hit!!!!!!
emigrant
3 lata temu
I znów Polacy będą wyjeżdżać do Niemiec do pracy żeby wspomóc ich gospodarkę !!!!!!!!!!!!
znafca
3 lata temu
nic tak nie cieszy jak porażka największego wroga...
...
Następna strona