Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kursy walut. Mocniejszy dolar nie przełożył się na notowania złotego

1
Podziel się:

Niewielkie umocnienie dolara z ostatnich dni, wobec braku silniejszych bodźców lokalnych nie zrobiło wrażenia na polskiej walucie. We wtorek rano złoty jest notowany około 4,40 za euro.

Kursy walut. Mocniejszy dolar nie przełożył się na notowania złotego.
Kursy walut. Mocniejszy dolar nie przełożył się na notowania złotego. (Pixabay)

Poniedziałek 10 sierpnia przyniósł względnie stabilne notowania kursu euro wobec dolara, a także złotego wobec euro. Euro/dolar pozostawał w strefie 1,1750 – 1,18, a kurs złotego oscylował w strefie 4,40 – 4,41 za euro.

Wobec braku istotniejszych wydarzeń, rynki walutowe pozostawały pod wpływem informacji z poprzednich dni. Silniejsze dane z amerykańskiego rynku pracy (mniej wniosków o nowe zasiłki dla bezrobotnych, większy od oczekiwań przyrost nowych miejsc pracy w lipcu), poprawiły rynkową percepcję perspektyw amerykańskiej gospodarki, która w ostatnim czasie była postrzegane nieco mniej optymistycznie ze względu na problemy z opanowaniem pandemii COVID-19 w USA.

W rezultacie dolar utrzymał ostatnie zdobycze w stosunku do euro. Dalsze umocnienie dolara wobec euro byłoby możliwe gdyby Kongres szybko uchwalił nowy pakiet stymulacji fiskalnej, dzięki czemu przynajmniej w krótkiej i średniej perspektywie zmniejszyłoby to niepewność co do dalszych losów ożywienia gospodarczego USA. Niestety nie znosi się, aby miało to nastąpić szybko.

Zobacz także: Podatki pójdą w górę? "W budżecie potrzebne są świeże pieniądze"

Wraz z patem w Kongresie, Donald Trump zdecydował się na podpisanie czterech rozporządzeń w których m.in. ustanawia tygodniową zapomogę dla bezrobotnych o wartości 400 dolarów, a także odracza płatności podatków od wynagrodzeń – nie ma jednak pewności czy miał do tego formalne kompetencje.

W rezultacie to posunięcie nie było w stanie przekonać rynków. Ponieważ osłabienie dolara w ostatnich tygodniach to przede wszystkim efekt rosnącej niepewności co do dalszego rozwoju koniunktury w samych Stanach Zjednoczonych, a nie rosnących apetytów na ryzyko, w rezultacie kurs złotego pozostawał w ostatnim czasie relatywnie stabilny. W tym kontekście niewielkie umocnienie dolara z ostatnich dni, wobec braku silniejszych bodźców lokalnych nie zrobiło wrażenia na polskiej walucie.

Arkadiusz Trzciołek, PKO BP

komentarze walutowe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(1)
Jacek3
4 lata temu
Tramp podpisując decyzję o zmniejszeniu pomocy federalnej dla bezrobotnych z 600 na 400 dolarów TYGODNIOWO trochę ograniczył promocję nieróbstwa.Ponieważ bezrobotny dostaje też"kuroniówkę" stanową 2/3 Amerykanów będzie miało więcej pieniędzy na bezrobociu niż pracując.Każdy rozumny człowiek wie jaki wpływ na gospodarkę i kurs waluty mają takie decyzje.