Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
DSŁ
|

Kursy walut. Na początku roku NBP będzie ograniczać umocnienie złotego

42
Podziel się

Kurs euro w nowym roku jest wyraźnie niższy niż jeszcze kilka dni temu. Spadł kilka groszy. Niedługo znowu NBP może się uaktywnić.

Kursy walut. Na początku roku NBP będzie ograniczać umocnienie złotego
Kursy walut. Co z euro? (money.pl, Rafał Parczewski)
bDzHypvV

Na krajowym rynku walutowym rok 2020 przyniósł silne osłabienie złotego, której głównym powodem był rozwój pandemii COVID-19 na świecie i związane z nią przepływy kapitału globalnego. Dodatkowo pod koniec roku nieoczekiwanie NBP zaznaczył swoją obecność na rynku międzybankowym wywołując silną przecenę złotego.

W efekcie 31 grudnia fixing EUR/PLN został ustalony na poziomie 4,6148. Dla porównania 18 grudnia przed pierwszą interwencją NBP utrzymywał się on blisko 4,43. Po ustaleniu fixingu, doszło do silnego spadku notowań w okolice 4,55-4,56 (blisko tych poziomów kurs euro rozpoczął też dzisiejszą sesję).

bDzHypvX

Poza samą wymianą walut na rynku, interwencję banku centralnego mocno werbalnie wsparli też przedstawiciele RPP. Z opublikowanych w ostatnich dniach wypowiedzi jasno wynika, że generalnie Rada zamierza w długim terminie utrzymywać stopy procentowe bez zmian.

Zobacz także: Polska gospodarka w 2021. Kiedy koniec koronakryzysu? Zapytaliśmy ekspertów

Niemniej, aż pięciu członków RPP (w tym prezes NBP A. Glapiński) dopuszcza możliwość ich obniżki w I kw. 2021 r. W dłuższym horyzoncie istotne jest również to, że we wspomnianych wypowiedziach podkreślana była obawa przed potencjalnie możliwym umocnieniem się złotego.

bDzHypwd

Nie można więc wykluczyć, że w najbliższych miesiącach, poza wskaźnikami makroekonomicznymi, dodatkowo polityka monetarna będzie determinowana notowaniami rodzimej waluty.

Krótkoterminowo na krajowym rynku walutowym utrzymywać się może duża zmienność notowań. Ostatnia sesja w 2020 roku pokazała, że mimo aktywności NBP złoty wykazuje potencjał do umocnienia. Wypowiedzi członków RPP sugerują, że bank centralny będzie starał się przeciwdziałać nadmiernemu umacnianiu się złotego również na początku 2021 roku, jak to miało miejsce pod koniec 2020 roku.

bDzHypwe

Pojawia się tylko pytanie, czy bank centralny będzie w stanie tak skutecznie wpływać na kurs walutowy, gdy płynność na rynku wzrośnie? Biorąc powyższe pod uwagę, oczekiwać można, że ewentualne spadki kursu EUR/PLN powinny wyhamowywać w okolicach poziomu 4,50.

Autor: Mirosław Budzicki, PKO BP

bDzHypwy
pieniądze
wiadomości
forex
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(42)
Zenobiusz
2 tyg. temu
Mam nadzieję że autor tekstu pracuje w banku jako dozorca, w przeciwnym razie zamykam konta u was moi drodzy, kurs 4.5 z małymi wachaniami dziennymi, ale peuzajacy powoli do góry a wasz fachowiec mówi o mocnym złotym, mocny to on był jak skupował się euro po 3.9 a obecnie wszyscy czekają na załamanie w Polsce i jego rozmiary, których nie da się przewidzieć przy obecnym rządzie.
Geko3
2 tyg. temu
Trzeba było przyjąć Euro parę lat temu, nie byłoby chorych działań NBP i ciągłego okradania społeczeństwa
fred
2 tyg. temu
Tyle ,że to osłabianie złotego trwało przez caluteńki 2020 rok i mógł to zauważyć każdy ,kto śledził wykresy naszej waluty .Złoty już dawno powinien zejść do poziomu PONIŻEJ 4 złotych bo zachodnich inwestorów stać na PLNa w takim przedziale ,ale jest dalej osłabiany- a może DOBIJANY ,bo nie wiem jak to inaczej nazwać...Może zauważą to ludzie jak przyjdzie płacić 7 złotych za litr paliwa,albo po prostu wszystko podrożeje o paręnaście procent + krajowe podatki i opłaty od tego i siamtego i zostaną w kieszeni same okruchy.Naprawdę gdybym mógł wolałbym zarabiać w euro ,ale człowiek już nie młody i już nie te lata, żeby szukać pracy na zachodzie.
bDzHypwz
ADi
2 tyg. temu
Słaby złoty to wyższe koszty towarów importowanych, co nie jest na rękę polskiemu konsumentowi.
nik
2 tyg. temu
stopy % już nie mogą być niższe!!
...
Następna strona