Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
ANA
|

Kursy walut. Obawa przed interwencją NBP na drodze do umocnienia złotego

38
Podziel się

Na drodze do umocnienia złotego stoi obawa przed interwencją NBP. Notowania złotego wobec euro spadły bowiem w ostatnich dniach poniżej psychologicznego poziomu 4,50, przy którym bank centralny może zdecydować się na interwencję walutową.

Kursy walut. Obawa przed interwencją NBP na drodze do umocnienia złotego
Notowania złotego wobec euro spadły poniżej psychologicznego poziomu 4,50 (money.pl, Rafał Parczewski)
bDRZFvlx

Na polskim rynku walutowym podczas środowej sesji kurs złotego wobec euro wzrósł powyżej 4,49, natomiast złotego wobec dolara powyżej 3,70.

W dłuższym okresie pozytywny wpływ na wycenę złotego będzie miała informacja, że NBP rozważa wsparcie sektora bankowego w procesie przewalutowania kredytów mieszkaniowych denominowanych w obcych walutach.

bDRZFvlz

Taki sygnał ze strony banku centralnego ma istotne znaczenie w kontekście nasilającej się dyskusji na temat zawierania przez banki ugód z klientami posiadającymi walutowe kredyty hipoteczne i w kontekście zbliżającego się wyroku Sądu Najwyższego (posiedzenie odbędzie się 25 marca).

Zobacz także: Polityka Nowej Szansy i działania ARP w ramach tarczy Antykryzysowej: kto może otrzymać wsparcie?

W ostatnich dniach wzrosły bowiem obawy, że konieczność masowego przewalutowywania kredytów doprowadzi do znaczącej przeceny złotego. Chociaż nie znamy treści uchwały Sądu Najwyższego i nie wiemy, czy porozumienie między bankami a klientami ostatecznie zostanie zawarte, to ryzyko materializacji wspomnianego negatywnego scenariusza znacząco spadło.

bDRZFvlF

Brak reakcji krajowego rynku na tę informację wiązać można z kolei z tym, że notowania złotego wobec euro spadły w ostatnich dniach poniżej psychologicznego poziomu 4,50, przy którym bank centralny może zdecydować się na interwencję walutową.

Środowa sesja przyniosła ograniczone wahania kursu eurodolara, który kończył dzień lekko powyżej 1,21. Najważniejszą informacją dnia była publikacja styczniowej inflacji w Stanach Zjednoczonych, jednak nie miała ona istotnego wpływ na notowania walut.

Jak się okazało, inflacja w USA wyniosła 1,4 proc. rok do roku, wobec oczekiwanych 1,5 proc. Publikacja nie zmienia istotnie oczekiwań inflacyjnych (które wyraźnie rosną w ostatnich miesiącach) ani tym samym prognoz dla dolara.

bDRZFvlG

Autorzy: Mirosław Budzicki, Rafał Dawidziuk, PKO BP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDRZFvma
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(38)
Kokesz
2 miesiące temu
Ale bzdury, dwa tygodnie temu Glapek osłabiał złotówkę bo była za silna, dzisiaj chcą wzmacniać bo za słaba w perspektywie ugód bankowych, totalna bzdura żaden bank nie zawarł i nie zamierza zawrzeć ( jeżeli nie będzie zmuszony) żadnej ugody.
jusd
2 miesiące temu
Cudzą kasę słodko wydawać .
jaa
2 miesiące temu
Stopy proc. poniżej inflacji ograbiają Polaków. Robią to żeby ten dług zaciągnięty na rozdawnictwo było łatwiej spłacić, a zwykłe oszczędzające szaraczki na tym tracą przez inflację i niskooprocentowane lokaty. RPP i prezes NBP robi wszystko by euro, frank i dolar były drogie a złotówka słaba. Obniżka stóp % i gadanie przez rządzących o tym, że na rynek mogą wrzucić każdą ilość gotówki. Lepiej nie można było zrujnować złotego. Rozdawanie pieniędzy, zadłużanie państwa, podnoszenie podatków, majstrowanie przy OFE, ciągła niepewność co nowego rząd wymyśli prowadzą do osłabienia złotówki. By uniknąć problemów finansowych, potrafić wykryć pułapki zastawiane przez instytucje finansowe potrzebna jest finansowa wiedza. Przynajmniej na podstawowym poziomie. Dlaczego w szkole się tego nie uczy? Przeczytajcie sobie ksiazke pt. Emeytura nie jest Ci potzerbna . Opisano w niej jak dojść o wolności finansowej pomimo nie najwyższych zarobków.
bDRZFvmb
Komuna
2 miesiące temu
Za komuny to był bank, realne procenty, dziś przestępcza lichwa i lichwiarskie odsetki na mln pensyjki prezesów
Pioter
2 miesiące temu
Pytanie Skoro NBP interweniuje, to ja płacę więcej za kredyt we frankach. Są świadomi tego że to może skończyć się pozwem ?
...
Następna strona