Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
ANA
|

Kursy walut. Obawa przed interwencją NBP na drodze do umocnienia złotego

38
Podziel się:

Na drodze do umocnienia złotego stoi obawa przed interwencją NBP. Notowania złotego wobec euro spadły bowiem w ostatnich dniach poniżej psychologicznego poziomu 4,50, przy którym bank centralny może zdecydować się na interwencję walutową.

Kursy walut. Obawa przed interwencją NBP na drodze do umocnienia złotego
Notowania złotego wobec euro spadły poniżej psychologicznego poziomu 4,50 (money.pl, Rafał Parczewski)

Na polskim rynku walutowym podczas środowej sesji kurs złotego wobec euro wzrósł powyżej 4,49, natomiast złotego wobec dolara powyżej 3,70.

W dłuższym okresie pozytywny wpływ na wycenę złotego będzie miała informacja, że NBP rozważa wsparcie sektora bankowego w procesie przewalutowania kredytów mieszkaniowych denominowanych w obcych walutach.

Taki sygnał ze strony banku centralnego ma istotne znaczenie w kontekście nasilającej się dyskusji na temat zawierania przez banki ugód z klientami posiadającymi walutowe kredyty hipoteczne i w kontekście zbliżającego się wyroku Sądu Najwyższego (posiedzenie odbędzie się 25 marca).

Zobacz także: Polityka Nowej Szansy i działania ARP w ramach tarczy Antykryzysowej: kto może otrzymać wsparcie?

W ostatnich dniach wzrosły bowiem obawy, że konieczność masowego przewalutowywania kredytów doprowadzi do znaczącej przeceny złotego. Chociaż nie znamy treści uchwały Sądu Najwyższego i nie wiemy, czy porozumienie między bankami a klientami ostatecznie zostanie zawarte, to ryzyko materializacji wspomnianego negatywnego scenariusza znacząco spadło.

Brak reakcji krajowego rynku na tę informację wiązać można z kolei z tym, że notowania złotego wobec euro spadły w ostatnich dniach poniżej psychologicznego poziomu 4,50, przy którym bank centralny może zdecydować się na interwencję walutową.

Środowa sesja przyniosła ograniczone wahania kursu eurodolara, który kończył dzień lekko powyżej 1,21. Najważniejszą informacją dnia była publikacja styczniowej inflacji w Stanach Zjednoczonych, jednak nie miała ona istotnego wpływ na notowania walut.

Jak się okazało, inflacja w USA wyniosła 1,4 proc. rok do roku, wobec oczekiwanych 1,5 proc. Publikacja nie zmienia istotnie oczekiwań inflacyjnych (które wyraźnie rosną w ostatnich miesiącach) ani tym samym prognoz dla dolara.

Autorzy: Mirosław Budzicki, Rafał Dawidziuk, PKO BP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(38)
mikibluaj
3 lata temu
patrząc na wyroki do 2020 r i orzeczenia TSUE zastanawia jak sądy krajowe czytają prawo. zgoła odmiennie niż Trybunał Sprawidliwości. trochę to przerażające skoro same przepisy się nie zmieniły a wyroki owszem o 180 stopni. oby SN wziął to pod uwagę podczas odpowiadania na pytania tak by nie trzba było znowu odkręcać wszystkiego
dno jesteście
3 lata temu
artykuł sponsorowany przez reżim, kłamliwe tezy i przekręcanie faktów
Wlasnie.
3 lata temu
CIEMNOTA. NIE CZEKA SIE AZ KURS ZLOTOWKI SPADNIE AZ TAK NISKO. TYLKO SIE INWESTUJE W ZLOTEGO ABY NIE BYL NA DNIE TYLKO MIAL ZDALA POZYCJE ZAWSZE OD ZAGROZONEJ.. CZY TEGO NIE WIECE..??
Ares
3 lata temu
Dobre dobre. NBP w grudniu rzucił złotówką na rynek a teraz wystarczy sama obawa przed interwencją.
pozdrawiam
3 lata temu
Polonia jest przecież na całym świecie, posiadamy rezerwy chyba we wszystkich walutach świata. Nie są wstanie obniżyć wartości wszystkich walut.
...
Następna strona