Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Kursy walut. Produkcja runęła, a złoty trzyma się mocno

20
Podziel się

Mimo fatalnych danych o krajowej produkcji przemysłowej w kwietniu, złoty trzyma się mocno, wspierany globalną poprawą nastrojów. Wsparcie walutom rynków wschodzących daje też wyższa pozycja euro względem dolara.

Kursy walut. Produkcja runęła, a złoty trzyma się mocno.
Kursy walut. Produkcja runęła, a złoty trzyma się mocno. (Pixabay)
bDBfptIl

Czwartkowa sesja przyniosła dalsze umocnienie złotego i to pomimo publikacji dramatycznie słabych danych dotyczących produkcji przemysłowej w Polsce. Kurs euro zszedł poniżej 4,515 zł.

Podczas sesji europejskiej wsparciem dla złotego nadal pozostawało umacniające się względem dolara euro, z kursem eurodolara chwilowo powyżej 1,10 w związku z utrzymującym się optymizmem inwestorów, co do bliższej współpracy fiskalnej krajów Unii Europejskiej. Po południu, choć eurodolar odnotował spadek poniżej 1,095 (inwestorzy zaczęli obawiać się ryzyka wynikającego z nasilenia antychińskiej retoryki ze strony USA), złoty nadal umacniał się.

W kwietniu w Polsce produkcja przemysłowa spadła o 24,6 proc. rok do roku. Wzrost produkcji miał miejsce jedynie w 4 działach, między innymi w wyrobach farmaceutycznych, choć i tam w stosunku do marca zanotowano spadek. Oczekuje się, że zamówienia wraz ze stopniowym rozmrażaniem gospodarki będą się zwiększać, ale bardzo powoli, niemniej kolejne miesiące powinny być już lepsze. Według Ministerstwa Rozwoju, po planowym powrocie do produkcji (w tym szczególnie w sektorze motoryzacyjnym), w maju oczekiwać można spadku produkcji rzędu 15 proc.

bDBfptIn

Choć kwietniowy spadek produkcji okazał się znacznie silniejszy niż oczekiwał rynek, reakcja złotego była zaskakująco spokojna. Najwyraźniej inwestorzy zakładają, że stopniowe rozmrażanie gospodarki spowoduje, że kolejne odczyty nie będą już na tak silnych minusach. Poza tym, wsparcie walutom rynków wschodzących nadal daje wyższa pozycja euro względem dolara, po tym jak Niemcy i Francja podjęły temat emisji wspólnego, europejskiego długu, który ma wspomóc kraje najbardziej dotknięte pandemią.

Tymczasem, jak wynikało z czwartkowych danych, recesja w niemieckim sektorze prywatnym zmalał w maju wraz ze złagodzeniem części restrykcji wprowadzonych w związku z epidemią koronawirusa. Całościowy indeks PMI, obrazujący sytuację w niemieckim sektorze przemysłu i usług, wzrósł do 31,4 z 17,4 w kwietniu. Pomimo poprawy danych PMI, ich wydźwięk wciąż pozostaje negatywny, gdyż wskazuje na powolne wychodzenie z kryzysu, dając małe szanse na odbicie gospodarki w kształcie litery V.

bDBfptIt

Joanna Bachert, PKO BP

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

bDBfptIO
komentarze walutowe
forex
KOMENTARZE
(20)
funtomas
8 miesięcy temu
O czym oni bredzą?! Gdzie co runęło? Zakłady produkujące materiały budowlane nie nadążają z produkcją. Znana mi spółka nie miała tak wielkiej sprzedaży od kilku lat. Firmy budowlane z realizacją nowych zamówień. Ale i w innych branżach związanych z budownictwem i inwestycjami nie jest gorzej. Żarcie ludzie kupują więcej niż kiedykolwiek. Buty ,ubrania sprzęt elektroniczny na tony w promocjach. Dostawcy nie nadążają. Firmy kurierskie też. O co chodzi?
Nie chcieliśc...
8 miesięcy temu
Macie tanio w złotówkach?
J76
8 miesięcy temu
to według premiera i pisu
bDBfptIP
wrrr
8 miesięcy temu
Jak ktoś jest pewny że tak dobrze jest z gospodarką to proponuje oszczędności w złotówkach wpłacić do banku i nic tylko się radować, acz według mojej opinii katastrofa gospodarcza ma to do siebie że na PL działa z około 6 miesięcznym opóźnieniem. Zatem dojdzie do niej późną jesienią. Będziemy mieć co najmniej 5-6 mln bezrobotnych, inflację na poziomie ok 30-35% i ceny walut: FRANK: 6,0; FUNT 5,85 EURO: 5,0-5,4; USD 4,80. Każdy ma swój rozum i ze swoimi pieniędzmi robi to co chce, przynajmniej na razie. Jeśli chcecie tak jak pisałem dalej trzymajcie swoje złotówki i z optymizmem patrzcie na gospodarkę, ale .... proponuj poobserwować świat i samodzielnie wyciągnąć wnioski, bez politycznej propagandy.
Tom
8 miesięcy temu
Złoty się trzyma,bo ludzie z de przyjechali i wymieniają euro na zlotowki... od poniedziałku znów złoty straci...
...
Następna strona