Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Kursy walut. Produkcja runęła, a złoty trzyma się mocno

20
Podziel się

Mimo fatalnych danych o krajowej produkcji przemysłowej w kwietniu, złoty trzyma się mocno, wspierany globalną poprawą nastrojów. Wsparcie walutom rynków wschodzących daje też wyższa pozycja euro względem dolara.

Kursy walut. Produkcja runęła, a złoty trzyma się mocno.
Kursy walut. Produkcja runęła, a złoty trzyma się mocno. (Pixabay)
bEqoRWOd

Czwartkowa sesja przyniosła dalsze umocnienie złotego i to pomimo publikacji dramatycznie słabych danych dotyczących produkcji przemysłowej w Polsce. Kurs euro zszedł poniżej 4,515 zł.

Podczas sesji europejskiej wsparciem dla złotego nadal pozostawało umacniające się względem dolara euro, z kursem eurodolara chwilowo powyżej 1,10 w związku z utrzymującym się optymizmem inwestorów, co do bliższej współpracy fiskalnej krajów Unii Europejskiej. Po południu, choć eurodolar odnotował spadek poniżej 1,095 (inwestorzy zaczęli obawiać się ryzyka wynikającego z nasilenia antychińskiej retoryki ze strony USA), złoty nadal umacniał się.

W kwietniu w Polsce produkcja przemysłowa spadła o 24,6 proc. rok do roku. Wzrost produkcji miał miejsce jedynie w 4 działach, między innymi w wyrobach farmaceutycznych, choć i tam w stosunku do marca zanotowano spadek. Oczekuje się, że zamówienia wraz ze stopniowym rozmrażaniem gospodarki będą się zwiększać, ale bardzo powoli, niemniej kolejne miesiące powinny być już lepsze. Według Ministerstwa Rozwoju, po planowym powrocie do produkcji (w tym szczególnie w sektorze motoryzacyjnym), w maju oczekiwać można spadku produkcji rzędu 15 proc.

bEqoRWOf

Choć kwietniowy spadek produkcji okazał się znacznie silniejszy niż oczekiwał rynek, reakcja złotego była zaskakująco spokojna. Najwyraźniej inwestorzy zakładają, że stopniowe rozmrażanie gospodarki spowoduje, że kolejne odczyty nie będą już na tak silnych minusach. Poza tym, wsparcie walutom rynków wschodzących nadal daje wyższa pozycja euro względem dolara, po tym jak Niemcy i Francja podjęły temat emisji wspólnego, europejskiego długu, który ma wspomóc kraje najbardziej dotknięte pandemią.

Tymczasem, jak wynikało z czwartkowych danych, recesja w niemieckim sektorze prywatnym zmalał w maju wraz ze złagodzeniem części restrykcji wprowadzonych w związku z epidemią koronawirusa. Całościowy indeks PMI, obrazujący sytuację w niemieckim sektorze przemysłu i usług, wzrósł do 31,4 z 17,4 w kwietniu. Pomimo poprawy danych PMI, ich wydźwięk wciąż pozostaje negatywny, gdyż wskazuje na powolne wychodzenie z kryzysu, dając małe szanse na odbicie gospodarki w kształcie litery V.

bEqoRWOl

Joanna Bachert, PKO BP

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

bEqoRWOG
komentarze walutowe
forex
KOMENTARZE
(20)
mocno to było...
rok temu
nie 4,51,-4,57
wasz odmienie...
rok temu
Znają się na ekonomii a złodziejstwa nie widzą! Bezpłodność i bezdzietność to największe plagi złodziejskie ludzkości! Bezpłodni bezdzietni nie płacą za swoje szkoły przedszkola opiekę wyżywienie w dzieciństwie, bo uważają, że do tego jest dzieciorób by im za to płacił. Życie człowieka zawsze ma 2 okresy nieprodukcyjne to dzieciństwo i emerytura i nie wystarcza tylko na jeden z nich zapracować płacąc składki emerytalne a drugi ukraść dzieciorobom nie płacąc składek za swoje dzieciństwo. Każdy, kto zbiera składki emerytalne to złodziej, bo to nie są składki emerytalne, lecz składka na swoje dzieciństwo to matematyka. To rodzice z tych składek mają emerytury nie ten, co składa. Ten, co składa musi wychować dzieci, bo to dzieci płacąc składkę emerytalną mu emeryturę zapewnią. Jak ekonomistów z profesorskimi tytułami przekonać do tego, że racja jest po mojej stronie. Durnowaci nie rozumieją, że składki do ZUS są tylko na jeden okres nieprodukcyjny w życiu człowieka, a są dwa dzieciństwo i emerytura. Na co więc płacicie ? Na dzieciństwo ? No to emerytura wam się nie należy, bo skąd ??? Na emeryturę ? No to znaczy, że własne dzieciństwo kradniecie innym !
beata-kulka3
rok temu
co to szczegolnie ZLOTY.....prawie nikt tego nie zna na swiecie
bEqoRWOH
ja
rok temu
Najwięcej złotówce „pomogła” RPP i prezes NBP.. Obniżka stóp % i gadanie przez rządzących o tym, że na rynek mogą wrzucić każdą ilość gotówki. Lepiej nie można było zrujnować złotówki. Raty kredytów złotówkowych niższe o 50 zł, a frankowych i w euro wyższe o 200 zł dzięki osłabieniu złotówki. Frankowicze już mu dziękują. Poza tym rozdawanie pieniędzy, zadłużanie państwa, podnoszenie podatków, majstrowanie przy OFE, ciągła niepewność co nowego rząd wymyśli prowadzą do osłabienia złotówki. By uniknąć problemów finansowych, potrafić wykryć pułapki zastawiane przez instytucje finansowe potrzebna jest finansowa wiedza. Przynajmniej na podstawowym poziomie. Dlaczego w szkole się tego nie uczy? Przeczytajcie sobie ksiażke pt. Emery tura nie jest Ci potzerbna. opisano w niej jak dojść o wolności finansowej pomimo nie najwyższych zarobków.
Tom
rok temu
Złoty się trzyma,bo ludzie z de przyjechali i wymieniają euro na zlotowki... od poniedziałku znów złoty straci...