Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
DSŁ
|
aktualizacja

Kursy walut. RPP pozostaje "gołębia" na tle konkurentów w regionie

2
Podziel się

Dobre dane znów nie wsparły amerykańskiego dolara. Lekko osłabił się też złoty.

Kursy walut. RPP pozostaje "gołębia" na tle konkurentów w regionie
Kursy walut. Co ze złotym? (Flickr)
bEaqIYtN

We wtorek doszło do osłabienia polskiego złotego, gdzie para kurs euro przebił poziom 4,57, co przy stabilnych notowaniach eurodolara przy 1,2080 pchało również w górę parę USD/PLN - powyżej 3,78 zł.

Kalendarz publikacji makroekonomicznych na ostatniej sesji był relatywnie pusty, gdzie najwięcej uwagi przyciągały dane o nastrojach konsumentów w USA. Indeks Conference Board wzrósł zauważalnie mocniej niż oczekiwane przez konsensus 113,0 pkt wynosząc w kwietniu 121,7 (wobec 109,7 w marcu).

bEaqIYtP

Są to kolejne dane po sprzedaży detalicznej pokazujące istotny wpływ bezpośrednich transferów fiskalnych w USA do obywateli. Jednak kolejne z rzędu dobre dane z amerykańskiej gospodarki znów nie przyczyniły się do umocnienia dolara.

Zobacz także: Zobacz: ING Bank Śląski: banki wspierają Firmy w odbudowie przedsiębiorczości

Inwestorzy oczekują na wynik kwietniowego posiedzenia FOMC, po którym komunikat zostanie opublikowany w środę wieczorem polskiego czasu. Retoryka powtarzana przez większość członków Fed jest gołębia i nie wskazuje na szybkie wycofanie się z luźnej polityki pieniężnej. W takim otoczeniu przy poprawiających się perspektywach na odbicie również w gospodarce strefy euro, para EUR/USD pozostaje powyżej granicy 1,20.

bEaqIYtV

W regionie Europy Środkowo-Wschodniej uwagę przyciągało posiedzenie Narodowego Banku Węgier (MNB). Węgierskie władze monetarne nie zmieniły poziomu stóp procentowych i zdecydowały się na kontynuowanie programu skupu aktywów, gdzie kolejna rewizja zostanie dokonana kiedy wartość skupu wzrośnie o 1 bln HUF do 3 bln HUF.

Jednak węgierski forint we wtorek był mocniejszy w relacji do polskiego złotego i czeskiej korony, czemu sprzyjało zapewnienie MNB, że bank jest gotowy do użycia dostępnych narzędzi, jeśli zwiększyłoby się ryzyko trwałego przestrzelenia celu inflacyjnego.

Z kolei wypowiedzi członków polskiej RPP wskazują, że wciąż niewielkie są szanse na podwyżkę stóp procentowych do końca kadencji Rady w 2022 roku, gdzie we wtorek takie stanowisko przedstawił J. Żyżyński. Natomiast G. Ancyparowicz uważa, że ostatnie wzrosty inflacji nie mają związku z polityką pieniężną.

bEaqIYtW

Polskie władze monetarne są najbardziej gołębie w regionie, gdzie Narodowy Bank Czeski sygnalizuje podwyżki stóp jeszcze w tym roku, a V. Benda uważa, że rynek poprawnie oczekuje dwóch podwyżek stóp w tym okresie.

Oprócz czynników związanych z polityką pieniężną, polski złoty zachowywał się gorzej od pozostałych walut CEE3 w związku ze zbliżającym się orzeczeniem TSUE w sprawie walutowych kredytów hipotecznych.

Autor: Arkadiusz Trzciołek, PKO BP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEaqIYuq
pieniądze
forex
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(2)
Rusz głową
3 tyg. temu
Jak dolar spadał dziennie po 0,5% i więcej to nic nie podali bo spadał ponad tydzień Jak tylko raz się odbił o 0,47% to już pieją. A te niecałe 0,5% to 0,015 złotych czyli 1,5 grosza
The Bille 🖕
3 tyg. temu
Jak cały tydzień dolar tracił i z 3,87 spadł do 3,76 to Wy fachowcy bajkopisarze siedzieliście cicho bo Polska waluta się umacniała. Jak tylko jeden dzień dolar się umocnił o niecałe 0,5% to już poejecie Jak to złotówka traci. Widać Judaszu tą Waszą rolę teraz ok widać, nie w smak Wam Jak Polska robi coś dobrze.