Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Konrad Ryczko
|
aktualizacja

Kursy walut. RPP schłodziła złotego

24
Podziel się

Piątkowy poranek przynosi dalsze wzrosty kursy eurodolara oraz lekkie schłodzenie nastrojów wokół polskiej waluty po niespodziewanym cięciu stóp procentowych ze strony RPP.

Kursy walut. Co ze złotym?
Kursy walut. Co ze złotym? (Flickr)
bErbtgxx

Euro wyceniane jest na 4,45 zł, a dolar na 4,01 zł. Kurs franka wynosi 4,16 zł, a funt jest po 4,95 zł.

Ostatnie kilkanaście godzin obrotu na rynku walutowym przyniosło kontynuację wzrostów eurodolara (test 1,11). Słabszy dolar zwyczajowo wspiera kwotowania walut powiązanych z rynkami wschodzącymi, z uwagi na teoretyczny spadek ryzyka na rynkach.

bErbtgxz

Globalnie w dalszym ciągu widoczny jest optymizm związany z odmrażaniem gospodarek oraz działaniami UE (wspólna emisja długu oraz zapowiadane transfery z "funduszu odbudowy" dla najbardziej dotkniętych krajów wspólnoty). Lokalnie głównym tematem jest jednak wczorajsze posiedzenie RPP. Rada, dość niespodziewanie, zdecydowała się na obniżenie głównej stopy o 0,4 pkt proc., w konsekwencji główna stopa referencyjna wynosi obecnie 0,1 proc.

Zobacz także: Rząd nie wyklucza stworzenia państwowej sieci sklepów. "Warzywniak plus"

Ruch ten był o tyle niespodziewany gdyż rynek,w zdecydowanej większości, zakładał stabilizację stóp. Rada wykonała jednak ruch wyprzedzający, co powoduje również (przy założeniu braku ujemnych stóp) że przestrzeń do dalszych ruchów w ramach stóp jest już ograniczona.

bErbtgxF

Z uwagi na odmienny rynkowy konsensus dało się odczuć istotniejszą reakcję na rynku - zarówno na poziomie WIG Banki (ruch z +5 proc. na -2,5 proc.) jak i na złotym (ok. 3 gr ruch wzrostowy na euro).

W ujęciu makro mamy wytoczone solidne „działa” antykryzysowe w postaci luźnej polityki monetarnej, tarczy PFR i zapowiedzi transferów ze strony UE. Wszystko to odbywa się jednak w środowisku lekkiej niepewności makro gdyż nie znamy docelowej skali spowolnienia gospodarcze.

W trakcie dzisiejszej sesji poznamy finalny odczyt dot. dynamiki PKB w I kw. Rynek spodziewa się odczytu 1,9 proc. r/r. Więcej emocji może wzbudzić szybki szacunek inflacji za maj, gdzie CPI spodziewane jest na poziomie 3 proc. r/r.

bErbtgxG

Z rynkowego punktu widzenia wydaje się, iż trend umocnienia złotego został istotnie "schłodzony" przez RPP. Trudno jednak zakładać mocniejszą korektę na wycenie z uwagi na kontynuację wzrostów na eurodolarze, co wspiera kapitał transferowany w kierunku walut EM. Dodatkowo, globalnie, obserwujemy relatywnie wysoką tolerancję na ryzyko.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

bErbtgya
Źródło:
Dom Maklerski BOŚ
KOMENTARZE
(24)
janusz
rok temu
To RPP powinno się zawiesić albo rozwiązać. Po co i za co płacić tym panom? Stopa procentowa 0,1 %. To bedą teraz w promilach obniżać?
as
rok temu
Doprowadzić zgraniczne banki do kryzysu i przejąć przez NBP!
SF
rok temu
Na słabym pieniądzu tracą wszyscy konsumenci, a zyskuje względnie mała grupa eksporterów.
bErbtgyb
Panika obcych
rok temu
Panika w obcych lichwiarskich bankach. Koniec niewolnictwa, brać się za to dziadostwo i odsetki lichwiarskie
ja
rok temu
RPP robi wszystko by euro, frank i dolar były drogie a złotówka słaba. Obniżka stóp % i gadanie przez rządzących o tym, że na rynek mogą wrzucić każdą ilość gotówki. Lepiej nie można było zrujnować złotówki. Raty kredytów złotówkowych niższe o 50 zł, a frankowych i w euro wyższe o 200 zł dzięki osłabieniu złotówki. Frankowicze już mu dziękują. Poza tym rozdawanie pieniędzy, zadłużanie państwa, podnoszenie podatków, majstrowanie przy OFE, ciągła niepewność co nowego rząd wymyśli prowadzą do osłabienia złotówki. By uniknąć problemów finansowych, potrafić wykryć pułapki zastawiane przez instytucje finansowe potrzebna jest finansowa wiedza. Przynajmniej na podstawowym poziomie. Dlaczego w szkole się tego nie uczy? Przeczytajcie sobie ksiażke pt. Emery tura nie jest Ci potzerbna. opisano w niej jak dojść o wolności finansowej pomimo nie najwyższych zarobków.
...
Następna strona