Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
ANA
|

Kursy walut. W centrum uwagi konferencja prezesa NBP

5
Podziel się:

Kurs złotego wobec euro znajduje się w okolicach 4,50. Relatywna siła polskiej waluty dyktowana jest mocniejszymi danymi makroekonomicznymi oraz większym zainteresowaniem bardziej ryzykownymi aktywami. W piątek inwestorzy czekają na konferencję prezesa NBP Adama Glapińskiego.

Kursy walut. W centrum uwagi konferencja prezesa NBP
Kurs eurodolara spadł poniżej 1,20. Kurs złotego wobec euro znajduje się w okolicach 4,50. (money.pl, Rafał Parczewski)

Kurs złotego wobec euro zakończył czwartkowy handel w okolicach 4,50 kotwicząc się wokół poziomu, który pojawiał się w wypowiedziach członków RPP.

W ostatnim komunikacie Rady wspomniano o możliwości zastosowania kolejnych interwencji walutowych aby wzmocnić oddziaływanie poluzowania polityki pieniężnej na gospodarkę.

Relatywna siła polskiej waluty w ostatnim tygodniu dyktowana jest mocniejszymi danymi makroekonomicznymi oraz wpływem światowego sentymentu "risk-on" (kiedy większym zainteresowaniem cieszą się bardziej ryzykowne aktywa).

Zobacz także: Rząd przygotowuje "nowy ład". "To mi przypomina lata Gierka"

Siłę rodzimej waluty, jak również Czech i Węgier, powinny również wspierać napływy środków z Europejskiego Funduszu Odbudowy.

W piątek w centrum uwagi powinna znaleźć się konferencja prezesa NBP Adama Glapińskiego, która może udzielić odpowiedzi na pytania dotyczące perspektyw polityki pieniężnej (w tym stóp procentowych i interwencji walutowych).

Eurodolar spadł poniżej 1,20

Główna para walutowa (eurodolar) przebiła poziom 1,20, co stanowi najniższe notowania od początku grudnia 2020 roku. Wytchnieniem kupujących na chwilę okazała się sprzedaż detaliczna strefy euro, która wyniosła 2 proc. miesiąc do miesiąca (vs -5,7 proc. poprzednio), jednak dalszy spadek wniosków o zasiłek dla bezrobotnych na poziomie 779 tys. przy oczekiwaniu 830 tys. wciąż wspiera trend spadkowy eurodolara.

W piątek w centrum uwagi znajdzie się stopa bezrobocia, zmiana zatrudnienia w sektorze pozarolniczym (NFP) w USA.

Relatywnie dużą siłę dolara w ostatnich dniach wobec sentymentu globalnego ożywienia należy upatrywać w rosnących rentownościach obligacji skarbowych USA. 30-letnie dłużne papiery notowanie są po 1,90 proc. w skali roku.

Bank Anglii pozostawił stopy procentowe oraz dotychczasowy skup długu na niezmienionym poziomie. Istotne umocnienie funta brytyjskiego do dolara kierowane jest brakiem wspomnienia o obniżkach stóp procentowych, które rynek starał się doszukać w komunikacie kończącym posiedzenie.

Autorzy: Rafał Dawidziuk, Arkadiusz Trzciołek, PKO BP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(5)
zibi
3 lata temu
Dobry złoty to mocny złoty przy niskim oprocentowaniu na dziś EURO po 2 zł
skorpionnek
3 lata temu
nie będzie interwencji. Potrzebna byłą na konie roku dla kreatywnego zysku .
jaa
3 lata temu
Stopy proc. poniżej inflacji ograbiają Polaków. Robią to żeby ten dług zaciągnięty na rozdawnictwo było łatwiej spłacić, a zwykłe oszczędzające szaraczki na tym tracą przez inflację i niskooprocentowane lokaty. RPP i prezes NBP robi wszystko by euro, frank i dolar były drogie a złotówka słaba. Obniżka stóp % i gadanie przez rządzących o tym, że na rynek mogą wrzucić każdą ilość gotówki. Lepiej nie można było zrujnować złotego. Rozdawanie pieniędzy, zadłużanie państwa, podnoszenie podatków, majstrowanie przy OFE, ciągła niepewność co nowego rząd wymyśli prowadzą do osłabienia złotówki. By uniknąć problemów finansowych, potrafić wykryć pułapki zastawiane przez instytucje finansowe potrzebna jest finansowa wiedza. Przynajmniej na podstawowym poziomie. Dlaczego w szkole się tego nie uczy? Przeczytajcie sobie ksiazke pt. Emeytura nie jest Ci potzerbna . Opisano w niej jak dojść o wolności finansowej pomimo nie najwyższych zarobków.
lolo
3 lata temu
Albo ero i zl sie zrownaja albo to koniec Uni
DDF
3 lata temu
PRAWDZIWY KURS EURO TO 1 ZLOTY