Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
ANA
|

Kursy walut. Wyższa podaż pieniądza ciąży złotemu

16
Podziel się

Pomimo wzrostu kursu eurodolara w poniedziałek, nie doszło do umocnienia polskiej waluty. Kurs złotego wobec euro wzrósł do poziomu istotnego z punktu widzenia Rady Polityki Pieniężnej. Polskiemu złotemu ciążyły dane o wyższym tempie podaży pieniądza za styczeń.

Kursy walut. Wyższa podaż pieniądza ciąży złotemu
Kursy walut. pomimo wzrostu eurodolara nie doszło do umocnienia złotego. (money.pl, Rafał Parczewski)
bDIVHhTV

W poniedziałek notowania eurodolara wzrosły w okolice 1,216, po tym jak wskaźnik koniunktury indeksu Ifo za luty okazał się wyższy od oczekiwań (wzrost z 90,3 do 92,4 pkt.).

Z punktu widzenia polityki monetarnej strefy euro, ważnym wydarzeniem było wystąpienie szefowej Europejskiego Banku Centralnego. Christine Lagarde zasygnalizowała, że EBC nie czuje się komfortowo w obliczu wzrostu rentowności długu oraz będzie monitorować ich wzrost w przyszłości.

Pomimo wczorajszego wzrostu eurodolara, nie doszło do umocnienia polskiej waluty. Kurs złotego wobec euro wzrósł z 4,48 do 4,495 zbliżając się tym samym do poziomu istotnego z punktu widzenia Rady Polityki Pieniężnej.

bDIVHhTX
Zobacz także: Polska sieć płaci podatek handlowy, konkurenci - nie. "Oddajemy większość zysku"

Polskiemu złotemu ciążyły wczorajsze dane o wyższym tempie podaży pieniądza M3 za styczeń, która wzrosła 16.8 proc. rok do roku wobec 16,4 proc. w grudniu (konsensus rynkowy 16,4 proc.). Trendy lokalne wspierają notowania pary blisko 4,50, a dzisiejsze, lokalne dane o poziomie stopy bezrobocia nie powinny przyczynić się do istotnego odchylenia od tej granicy (konsensus rynkowy spodziewa się poziomu 6,5proc.).

bDIVHhUd

Istotnym, dzisiejszym odczytem w strefie euro okażą się zaktualizowane dane na temat inflacji HICP za styczeń.

Dziś oczy inwestorów będą skierowane na amerykański Kongres, w którym Jerome Powell rozpocznie dwudniowe zeznania dotyczące półrocznych perspektyw polityki pieniężnej. Analitycy będą wsłuchiwać się w narrację na temat prowadzenia programu luzowania ilościowego oraz bieżących wzrostów rentowności na rynku długu.

W ostatnim czasie, szef amerykańskiej Rezerwy Federalnej wydaje się być niewzruszony wspomnianymi wzrostami dochodowości, podkreślając że tendencje reflacyjne zauważalne są globalnie. Spadki cen obligacji skarbowych widoczne są również w Wielkiej Brytanii.

bDIVHhUe

Funt szterling umacnia się na szerokim rynku na bazie braku gołębiej narracji Banku Anglii oraz wysokiej dynamiki szczepień. Optymizm podtrzymuje ,"mapa drogowa wychodzenia z lockdownu” ogłoszona przez premiera Borisa Johnsona. Luzowanie restrykcji ma odbyć się etapami. Zapowiedział, że stopniowe odmrażanie gospodarki rozpocznie się 8 marca.

Autor: Rafał Dawidziuk, PKO BP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDIVHhUy
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(16)
wen kroy
1 tyg. temu
Dolar tani a paliwo juz ponad 5 złotych. Bo Obajtek potrzebuje pieniędzy na gazety i Kubicę.
Rtv
1 tyg. temu
I tak co miesiąc podaż pieniądza o kilkanaście % w górę. W obiegu jest ponad 1,8 bln zł zaraz przekroczymy 2 bln a potem 3 bln itd i tak robi cały świat ciekawe ekonomiczne czasy nas czekają w najbliższych latach
Golu19
1 tyg. temu
Złotemu wszystko ciąży i przeszkadza.To wszystko spekulacja i manipulacja Bogaczy.
bDIVHhUz
okr
1 tyg. temu
A co na to aniołki prezesa?
Rtv
1 tyg. temu
Te 16,8% bank powinien przesłać bezpośrednio na konta wszystkich Polaków .Tak jak tramp przesłał czeki wszystkim Amerykanom w wysokości 1200$
...
Następna strona