Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Kursy walut. Złoty dawno nie wyglądał tak dobrze

10
Podziel się

Korzystając z utrzymującego się apetytu na ryzyko kurs euro spadł do 4,43 zł. Trudno jednak oczekiwać utrzymania takiej dynamiki ruchu w dłuższym czasie.

Kursy walut. Co ze złotym?
Kursy walut. Co ze złotym? (Unsplash.com)
bEpzNLrF

Wtorek przyniósł umocnienie złotego. Korzystając z utrzymującego się apetytu na ryzyko notowania euro spadły do 4,43. Z kolei dolar względem euro kolejny dzień tracił na wartości, a EUR/USD przetestował opór na 1,099.

Widoczne w ostatnich dniach odchodzenie od walut "bezpiecznych przystani" (USD, CHF, JPY), to efekt rosnącego przekonania, że proces luzowania ograniczeń przełoży się na lepsze odczyty gospodarcze, z którymi borykają się aktualnie rynki. Publikowane dane dotyczące wydatków z wykorzystaniem kart kredytowych sugerują całkiem solidny powrót popytu konsumpcyjnego.

bEpzNLrH

Choć masowe otwarcia gospodarek niosą ryzyko nawrotu wzrostu zakażeń koronawirusem, przed czym ostrzega WHO, jednak rynki na te ostrzeżenia na razie pozostają niewzruszone. Rozmrażanie gospodarek podtrzymuje dobre nastroje na rynkach akcji, co dodatkowo wspiera notowania EM.

Zobacz także: 1000+ na wakacje. Bon turystyczny bez podatku

Ostatnio, wzrosty szczególnie widoczne są wśród spółek branży turystycznej, gdzie optymizm nasilają informacje o zaprzestaniu od 1 lipca dwutygodniowej kwarantanny dla przyjeżdżających z zagranicy do krajów wakacyjnych, w tym do Hiszpanii.

bEpzNLrN

Ponadto apetyt na ryzyko wspierają doniesienia o pracach nad szczepionką przeciwko COVID-19 przez Novavax. Amerykańska firma biotechnologiczna zamierza opublikować wyniki badań klinicznych do lipca i już zapowiedziała rozpoczęcie badania fazy 2 w oparciu o wyniki fazy 1.

Na chwilę obecną sentyment rynkowy jest więc pozytywny dla złotego, wobec ustępującego szybko czynnika strachu inwestorzy zaczynają doceniać fakt słabości walut EM. Złotemu nie przeszkadzają więc, publikacje kolejnych słabych danych gospodarczych z Polski. We wtorek GUS podał, że w kwietniu stopa bezrobocia rejestrowanego wzrosła do poziomu 5,8 proc. z 5,4 proc. miesiąc wcześniej (powyżej oczekiwań ekonomistów).

bEpzNLrO

Trudno jednak oczekiwać utrzymania takiej dynamiki ruchu na euro/złotym w dłuższym czasie. Przede wszystkim potencjał dla walut naszego regionu ograniczony jest przez słabość kursu EUR/USD. Patrząc na dane dzienne, notowania pary nadal poruszają się trendem bocznym poniżej 1,10. Pomimo pojedynczych, lepszych danych nie maleje obawa, że Europa będzie wychodzić z kryzysu wolniej niż inne części świata (a przede wszystkim wolniej niż Stany Zjednoczone), co raczej nie pozwoli na trwały ruch euro powyżej wspomnianych 1,10 USD.

Joanna Bachert, PKO BP

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

bEpzNLsi
forex
komentarze walutowe
KOMENTARZE
(10)
bono
rok temu
Myślę że euro bedzie 10 zeta bo idzie olbrzymia inflacja ,drukuja kasę dla budzetówki i wsio na ten temat.
Karol
rok temu
no to dalej tragedia ten kurs
gfhfghfgh
rok temu
a paliwa cały czas w górę, to jest dobre, gdy cena baryłki ropy stoi w miejscu
bEpzNLsj
Klik
rok temu
Niczego to nie zmienia , wystarczy wyjechać za granicę by zobaczyć co z nas za bogacze .
Henryk
rok temu
To nie złoty mocny , tylko w USA i Europie ruszyło dodrukowanie 3 biliony euro i dolarów .