Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Jacek Frączyk
Jacek Frączyk
|
aktualizacja

Kursy walut. Złoty mocno w dół. Kapitał ucieka z Polski po decyzji Fed

206
Podziel się:

Teoretycznie obniżka stóp procentowych w USA powinna wywołać osłabienie dolara. Ale wraz z obniżką pojawił się komunikat, który wiele zmienia. Dalszych obniżek prawdopodobnie nie będzie. Cierpi na tym między innymi polski złoty.

Tak nisko złoty nie był od dwóch lat
Tak nisko złoty nie był od dwóch lat (Fotolia, jamdesign)

Złoty nie był tak słaby względem dolara od maja 2017 roku. Przebił w czwartek poziom 3,89 zł, tracąc 0,5 proc. W całym ubiegłym miesiącu spadł o 3,8 proc.

Co się dzieje? Poza gorszymi ostatnio wynikami polskiej gospodarki, a głównie przemysłu, podstawowa przyczyna tkwi w środowej decyzji amerykańskiego banku centralnego Fed.

Ten co prawda zgodnie z oczekiwaniami obniżył stopy procentowe o 0,25 pkt. proc., ale jednocześnie w tamtejszej radzie polityki pieniężnej (FOMC) powstał podział. Dwóch członków Rosengren i George zgłosiło sprzeciw odnośnie luzowania polityki monetarnej. Prezes Fed James Powell idąc w stronę ich rozumowania zasugerował, że to cięcie może być jednorazowe.

Zobacz też: Polsce grozi kryzys jak w Grecji? Ekonomista wszystko wyjaśnił

Według niego długotrwałe i mocne obniżki może wywołać tylko ostre hamowanie gospodarki, a nie to co się dzieje obecnie. W rezultacie, nie dość, że część rynku spodziewała się obniżki nie o 0,25 pkt. proc., ale o 0,5 pkt. proc., to jeszcze komunikat wskazuje, że to może być koniec cięć, albo przynajmniej, że nie będzie to długa seria.

Jeszcze tylko połowa rynku spodziewa się jednego cięcia o podobnej skali w październiku, ale w kolejne w tym roku wierzy już mniej niż jedna trzecia analityków rynku. W rezultacie, mimo że decyzja o redukcji stóp powinna osłabić dolara, to ten się umocnił.

- Wydźwięk lipcowej decyzji FOMC był wyraźnie jastrzębi wobec tego, co rynek się spodziewał - komentuje Konrad Białas, główny ekonomista TMS Brokers. - Komunikat i konferencja nie dały przeświadczenia, aby Fed był gotowy na dalsze luzowanie. Skutkiem jest silny dolar, co wywołuje furię u prezydenta Trumpa - dodaje.

Wraz z poczuciem, że dolar jest bezpieczny, rynek nabrał ochoty na jego kupno, zarazem tracąc ochotę na trzymanie kapitałów na rynkach uznawanych za ryzykowne. W tym w Polsce. Stąd obecna wyprzedaż złotego.

Na całą sytuację wpływ mają też potencjalne koszty bezumownego brexitu dla Polski (Wielka Brytania jest trzecim największym odbiorcą polskiego eksportu), ale także konsekwencje wojny handlowej USA-Chiny dla Niemiec, czyli głównego odbiorcy polskiego eksportu.

- Globalne spowolnienie jest faktem i bez pomocy Fed jego skutki będą dotkliwsze. To jednak też tworzy warunki, w których ryzyka zewnętrzne dla gospodarki USA nie znikną, w rezultacie może nie minąć dużo czasu, kiedy słabsze dane przywrócą debatę o kontynuacji luzowania Fed. Sądzimy, że presja ta skłoni Fed do kontynuacji cięcia stóp, co będzie ciążyć dolarowi - uważa Białas.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(206)
Arek004
3 lata temu
Kryzys w Grecji zloty slabnie kryzys w chinach zloty słabnie kryzys we francji zloty slabnie kryzys w USA zloty słabnie. Ceny ropy w gore zloty slabnie ceny ripy w dół.i tez zloty slabnie. Czy wreszcie do wszystkich dotrze to ze to sa poprostu glupie wymowki i spekulacje ze nas naszą walute ze nasza polske maja za nic. Kto tym steruje ? Polska czy inne instytucje. Dlaczwgo zawsze wymówka na osłabienie zlotego jest cos co się dzieje na świecie a nie w polsce. Poprostu co ma piernik do wiatraka
Lolek
3 lata temu
Na kogos trzeba zwalic wine. Zrodlo juz dawno wyczerpane i najwieksze zadluzenie w Europie to teraz trzeba kozla ofiarnego znalezc.
Koniec ery
3 lata temu
Polska gospodarka miała się świetnie bo została rozpędzona przez liberałów, ale ten bum się kończy m, zacznie się stabilizacja, a nawet regres. Rząd staje się mało wiarygodny, nie stwarza odpowiednich impulsów i zachęt.
Monika
3 lata temu
Niech podniosą stopy procentowe w Polsce to złoty się umocni a nie mówią że żadnych podwyżek nie będzie a jeszcze mówią o obniżce. Kiedyś pracowało się za 20 dolarów miesięcznie trochę jeszcze brakuje ale historia lubi się powtarzać
franek
3 lata temu
Co ten gość wypisuje! Dolar jest mocniejszy i złotówka jest tańsza, nie ma nic wspólnego o danych w gospodarce, dzieje się to samo z funtem i z innymi walutami!
...
Następna strona