Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
pieniądze
18.11.2020 07:49

Kursy walut. Złoty oddaje część zysków

Polska waluta straciła impet i lekko osłabła. Kurs euro chwilowo testował poziom 4,50 zł. Ryzyko, że Polska mogłaby nawet zostać wykluczona z pandemicznego programu wsparcia UE sprawiło, że podczas wtorkowej sesji złoty był pod presją.

Podziel się
Dodaj komentarz
(money.pl)
Kursy walut. Co z euro? (Fot: Rafał Parczewski)

We wtorek na rynki finansowe powróciła ostrożność. Podczas sesji europejskiej kurs euro przełamał poziom 4,50 po tym jak dzień wcześniej ponownie w ciągu tygodnia testował wsparcie na 4,46 (najniższe poziomy od miesiąca) w reakcji na doniesienia o wysokiej skuteczności drugiej szczepionki przeciwko COVID-19.

Ostatecznie dzień zakończył się z nieco niższym kursem, bliższym 4,49.

Wątki związane ze szczepionkami (firm Pfizer/BioNTech, Moderna) zaczynają mieć coraz mniejsze znaczenie, a uwaga rynków ponowie skupia się na bieżących problemach, co prowadzi do lekkiej realizacji zysków na większości par walut rynków wschodzących.

Niemniej indeks walut rynków wschodzących notuje obecnie najwyższe poziomy od przełomu lutego i marca bieżącego roku po tym jak pojawiła się realna perspektywa powrotu do normalności w perspektywie kilku kwartałów.

Tyle zarabiają inni Polacy. W nowym programie WP wszystkiego się dowiesz

Na spotkaniu ambasadorów krajów Unii Europejskiej Polska i Węgry zablokowały przyjęcie budżetu unijnego na lata 2021-2027 oraz Funduszu Odbudowy w związku z powiązaniem wypłaty środków z przestrzeganiem zasad praworządności. Ryzyko, że obydwa kraje mogłyby nawet zostać wykluczone z pandemicznego programu wsparcia sprawiło, że podczas wtorkowej sesji zarówno polski złoty, jak i węgierski forint pozostawały pod presją i to przy nadal umacniającym się euro względem dolara.

Na rynku głównej pary walutowej kurs EUR/USD zbliżył się do oporu na poziomie 1,1885. Dolar znalazł się pod presją w związku z gwałtownie zwiększającą się liczbą zakażeń koronawirusem w wielu regionach USA (m.in. Kalifornia i Michigan nakazały częściową blokadę).

W kontekście silnie rosnącej liczby zakażeń, Joe Biden zwrócił się do obu partii, aby te odłożyły na bok polityczne różnice i osiągnęły porozumienie w sprawie przyjęcia pakietu pomocy w leczeniu COVID-19, gdyż Amerykę czekają ciężkie miesiące z pogarszającą się sytuacją epidemiczną.

Wspólną walutę wspierały zaś oczekiwania na pozytywne wyjście UE z "kryzysu budżetowego" oraz owocne zakończenie negocjacji dot. Brexitu (choć ostrożność nadal pozostała w świetle oświadczenia premiera, że Wielka Brytania nie przyjmie żadnych propozycji, które podważałyby jej status jako niezależnego kraju).

Na rynku pojawiły się nieoficjalne informacje, że po rozmowach w Brukseli możliwy jest przełom, do ogłoszenia którego może dojść już nawet w najbliższy poniedziałek.

Autor: Joanna Bachert, PKO BP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: pieniądze, wiadomości, forex, kursy walut, komentarze walutowe, euro, dolar
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
18-11-2020

WikiCzy redaktor który pisze o zmianie kursu Euro - Złotówka, oprócz sloganów odgrzewanych podał by realne informację i analizę zmiany kuru walut?! Może … Czytaj całość

19-11-2020

wwPod taką presją ,że straciło prawie 3 grosze ;D co ci redaktorzy wypisują i straszą haha

Rozwiń komentarze (2)