Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
ANA
|

Kursy walut. Złoty pozostaje słabszy po posiedzeniu RPP

3
Podziel się:

Zarówno komunikat po posiedzeniu RPP jak i prezes NBP podczas piątkowej konferencji, podkreślał przejściowy charakter inflacji w Polsce. To wpłynęło negatywnie na kurs złotego.

Kursy walut. Złoty pozostaje słabszy po posiedzeniu RPP
Kursy walut. Złoty pozostaje słabszy po posiedzeniu RPP. (money.pl, Rafał Parczewski)

Początek nowego tygodnia przyniósł kontynuację osłabienia polskiego złotego. Kurs złotego wobec euro przebił poziom 4,51, a wobec dolara znalazł się powyżej 3,72. Nieznacznie w górę kierował się kurs eurodolara, gdzie spadek poniżej 1,21 był jedynie krótkotrwały.

Wydarzenia w lokalnej polityce pieniężnej z ubiegłego tygodnia spowodowały, że polski złoty zdecydowanie traci na wartości. Zarówno posiedzenie RPP jak i konferencja prasowa prezesa Glapińskiego podkreślały przejściowy charakter inflacji i brak potrzeb do zacieśniania polityki pieniężnej już teraz.

Zdecydowane osłabienie oczekiwań na podwyżki stóp procentowych (widoczne na krzywej FRA) powodowało, że kurs złotego wobec euro, który na początku czerwcu na krótko schodził nawet poniżej 4,45, powrócił, powyżej 4,50.

Zobacz także: Inflacja galopuje, minister uspokaja. To koniec drastycznych podwyżek?

W kwietniu bilans rachunku obrotów bieżących wyniósł 1,74 mld euro (vs. 938 mln w marcu, konsensus: 1,2 mld), co oznacza wzrost nadwyżki w ujęciu rocznym do 3,9 proc. PKB (z 3,7 proc.).

Jednaj o ile dane te strukturalnie wspierają mocniejszego złotego, to przy narracji związanej z polityką pieniężną schodziły na dalszy plan w poniedziałek. Zakładamy, że w najbliższym czasie kurs złotego wobec euro utrzyma się powyżej 4,50, a wobec dolara ponad 3,70.

W odmienną stronę niż w Polsce zmierza polityka pieniężna w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Przedstawiciel Narodowego Banku Węgier G. Pleschinger zasugerował możliwość podwyżek stóp procentowych w odstępie kwartalnym.

Z kolei T. Holub z Narodowego Banku Czeskiego powiedział, że przychyla się do podwyżki stóp procentowych już podczas posiedzenia zaplanowanego na 23 czerwca. Zacieśnianie polityki monetarnej w regionie Europa Środkowo-Wschodnia może powodować, że złoty będzie zachowywał się gorzej od forint oraz czeska korona.

Na głównej parze walutowej zmienność podczas poniedziałkowej sesji była niewielka. Kurs eurodolara oscylował przy 1,2120, gdzie najważniejszym odczytem była produkcja przemysłowa w strefie euro, która okazała się lepsza od oczekiwań rynkowych wynosząc 39,3% rok do roku (za poziom dynamiki odpowiada niska baza z zeszłego roku).

Rynek ewidentnie wyczekuje na środowe posiedzenie FOMC, które pokaże czy podtrzymana zostanie łagodna retoryka głównego banku centralnego.

Autor: Arkadiusz Trzciołek, PKO BP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(3)
lobo
3 lata temu
Złodziejski pis okrada Polaków z ich oszczędności nie podnosząc stóp procentowych
Średniak
3 lata temu
Przecież trzeba golić te barany z klasy średniej, którzy jeszcze mają jakieś pieniądze w tym Kato-Libanie - niech nie mają żadnych lokat, niech świecą gołymi pośladkami a kasę, co im zostanie niech wydadzą na drożejące z dnia na dzień życie. Ciemniakom po podstawówce dadzą jakieś kolejne coś "plus" i będą przeszczęśliwi jak to "brylant z Żoliborza" jest dobrym gospodarzem i świetnia zarządza Polandią - choć sam nie potrafi zarządzić swoim domowym budżetem. A glapa ze swoimi glonojadami tylko patrzy jak mu na konto wpływają kolejne grube sumki i śmieje się z tych baranów z klasy średniej, którzy haruję całe dnie, żeby związać koniec z końcem.....
Znawca
3 lata temu
Ale przecież taki jest cel Pinokia i Glapy. Osłabiać złotego ile się da..... a ze to wywołuje inflacje , to cicho sza. W USA inflacja 5% u nas realnie 7-10