Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
DSŁ
|

Kursy walut. Złoty stabilny przed posiedzeniem RPP

4
Podziel się:

Ostatnia sesja nie przyniosła większych zmian na krajowym rynku walutowym. Kursy euro i dolara utrzymywały się odpowiednio powyżej 4,46 oraz 3,66 zł.

Kursy walut. Złoty stabilny przed posiedzeniem RPP
Kursy walut. Co z euro i dolarem? (Pixabay)

Umiarkowana zmienność towarzyszyła również handlowi na EUR/USD, gdzie para nie przełamała granicy 1,22.

Publikacje danych makroekonomicznych we wtorek nie przyczyniły się do wzmożonej zmienności notowań głównej pary walutowej, gdzie uczestnicy wyczekują wyników czerwcowych posiedzeń EBC oraz Fed.

Euro pozostaje w ostatnim czasie relatywnie silne wobec amerykańskiego dolara, co w dużym stopniu ma związek z poprawą oczekiwań gospodarczych na szybsze wyjście z pandemicznego kryzysu.

Zobacz także: Wysoka inflacja. Minister Semeniuk: Problem? Jaki problem?

Zgodnie z publikacją Eurostatu, zmiana PKB w strefie euro w pierwszym kwartale tego roku została zrewidowana z -1,8 proc. r/r do -1,3 proc. r/r. Wspólnej walucie nie zaszkodził gorszy od oczekiwań odczyt indeksu nastrojów gospodarczych ZEW, który spadł w czerwcu do 79,8 pkt z 84,4 w maju.

Negatywny wpływ tej publikacji był również ograniczany przez zdecydowaną poprawę indeksu bieżącej sytuacji, do -9,1 pkt w czerwcu z -40,1 miesiąc wcześniej. Majowy raport z amerykańskiego rynku pracy okazał się rozczarowujący co przyczyniało się do ograniczenia umocnienia dolara amerykańskiego (EUR/USD na krótko zbliżył się do 1,21).

Opublikowany we wtorek raport JOLTS pokazał, że w amerykańskiej gospodarce szybko rośnie liczba otwartych stanowisk pracy (9,3 mln w kwietniu). Problem z obsadzeniem tych stanowisk może być wyjaśnieniem dla wolniejszego wzrostu zatrudnienia w sektorze pozarolniczym w ostatnich miesiącach.

Przed posiedzeniem RPP zmienność na polskim złotym była umiarkowana. Dla notowań waluty istotne będzie, czy zajdzie zmiana w tonie, która przybliżałaby podwyżki stóp procentowych.

Przedstawiana w ostatnim czasie sekwencja zaostrzania polityki pieniężnej każe sugerować, że RPP razem z NBP może zastosować inne narzędzia nim zdecyduje się na zmianę kosztu pieniądza.

Ponadto ewentualne zmiana retoryki władz monetarnych mogłaby nastąpić po aktualizacji projekcji inflacyjnej w lipcu lub listopadzie. Zakładamy, że kurs euro będzie utrzymywał się w najbliższym czasie w przedziale 4,46-4,50 zł.

Autor: Arkadiusz Trzciołek, PKO BP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
pieniądze
forex
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(4)
dno
rok temu
Glapa niedawno dostał 20% podwyzki swej pensji. To wiele nam mówi, weżcie to pod uwagę!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
hm,./3,,33
rok temu
Skandalem jest utrzymywanie nierealnych stóp procentowych , nakręcanie przez to inflacji i okradanie Polaków z OSZCZĘDNOŚCI , winni tego stanu rzeczy powinni w przyszłości być rozliczeni
Polacy z Niem...
rok temu
Euro jest sztucznie zatrzymanie jego wzrostu , za to zapłacimy bardzo dużo za chwilę i zobaczymy cenę Euro 5,60 zł - 6.00 zł za 1 Euro !!! To robi nam Glapiński prezes banku NBP !!! Ja proponuję obniżenia mu pensji z 300.000 zł/ miesięcznie do 3.000 zł , bo to on napędza inflację i jego kolesie żydzi !!! To jest okradanie Narodu Polskiego !!!
MARO
rok temu
Banki na ewentualne podwyżki stóp procentowych zareagują natychmiast, jednak co do obniżek już tacy szybcy nie są, no chyba tylko w przypadku depozytów.