Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Damian Słomski
|
aktualizacja

Kursy walut. Złoty z mocnym wsparciem RPP

114
Podziel się:

Złoty jest wyraźnie mocniejszy. Kursy głównych walut spadły po artykule członka RPP Eryka Łona, który zasugerował możliwość interwencji walutowych NBP w przypadku nadmiernego osłabienia złotego.

Kursy walut. Złoty z mocnym wsparciem RPP
Kursy walut. Co z euro i dolarem? (money.pl, Rafał Parczewski)
bECLtsRh

Wtorek przyniósł osłabienie dolara wobec euro (kurs EUR/USD z ok. 1,1650 wzrósł powyżej 1,17) oraz umocnienie złotego wobec euro (kurs z ok. 4,58 spadł do ok. 4,52).

Po dużym i szybkim osłabieniu złotego od początku tygodnia (wzrost z ok. 4,54 do ok. 4,5950 we wtorek rano), pretekstem do odreagowania stała się wypowiedź jednego z członków RPP E. Łona, który zasygnalizował, że utrzymaniu stabilnych stóp procentowych w Polsce, mogą towarzyszyć interwencje walutowe NBP, w przypadku gdyby uznano, że złoty jest za słaby.

bECLtsRj

Wobec systematycznego powtarzania w kolejnych komunikatach RPP frazy o braku dostosowań złotego do globalnego szoku gospodarczego spowodowanego pandemią COVID-19, artykuł E. Łona, można traktować jako pewnego rodzaju sugestię możliwej zmiany nastawienia RPP do kwestii kursowych.

Zobacz także: UOKiK kara banki. "Będziemy wspierać klientów"

Na tle ostatnich obaw o dalsze spowalnianie tempa ożywienia gospodarczego w strefie euro i w Polsce, dodatkowo wzmacnianych przez coraz bardziej prawdopodobną „drugą falę” zarażeń COVID-19 w Europie, wypowiedź członka RPP wyraźnie poprawiła notowania krajowej waluty wobec euro, która jeszcze przed sezonem jesienno-zimowym próbowała już testować poziomy bardzo bliskie rocznych maksimów kursu EUR/PLN z marca br.

bECLtsRp

Pewnym wsparciem, dla notowań złotego było również odreagowanie na rynku euro-dolara, który po wyraźnych spadkach w ostatnich dwóch tygodniach przesunął się w górę.

Szansę na trwałe umocnienie euro wobec dolara w najbliższym czasie wydają się jednak niewielkie, wobec narastającej presji deflacyjnej w strefie euro (wtorkowe dane inflacyjne z Niemiec zaskoczyły negatywnie spadkiem do -0,4 proc. wobec oczekiwań na poziomie -0,1 proc. oraz -0,1 proc. poprzednio), oraz oczekiwanych piątkowych danych z amerykańskiego rynku pracy, których mocne odczyty w ostatnich dwóch miesiącach za każdym razem wyraźnie pomagały dolarowi.

bECLtsRq

Autor: Jarosław Kosaty, PKO BP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bECLtsRK
pieniądze
wiadomości
forex
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(114)
Stary Wiarus
12 miesięcy temu
Ciekawe jak dlugo beda windowac ten kurs ? Gospodarka idzie na dno jak Tytanic, a bez produkcji nie ma obrotow w handlu i konsumpcji.Zamykane Firmy przedsiebiorstwa duze i male Sklepy Galerie i sieci handlowe . To predzej czy pozniej sie odbije. Ale nie na rzadzacych Oni maja zabezpieczenie jak ktos kiedys powiedzial " Rzad sie wyzywi " A Wy obywatele Polski " macie chyba jakies wsparcie " jak z kolei powiedzial Shrek. Bo jak nie ! To bida z nedza. I to juz niedlugo.
prawdanetu2
12 miesięcy temu
Dawać mi tu 30% inflacji a po 1 stycznia 2021 możecie ogłosić nawet -10% deflację.
pani z miasta
12 miesięcy temu
w kantorach za to dolar leci do góry!
bECLtsRL
AQQ
12 miesięcy temu
a czy przypadkiem NBP już nie pożyczył w imieniu suwerena walut i nie puścił ich w ruch ? w końcu to rządzący tylko suweren będzie spłacał ten dług !
Wstyd
12 miesięcy temu
Skoro kiedyś Brytyjczycy nie potrafili obronić funta przed atakiem Sorosa i spółki, to Polska też nie da rady obronić swojej waluty, Polska poprzez zadłużanie jest wciągana przez międzynarodową finansjerę w pułapkę a naiwni Polacy się cieszą, że im dają 500+, Polacy dostaną trochę socjalu, a za chwilę mogą stracić kraj, albo będą zasuwać jak niewolnicy, żeby spłacić długi, Żydzianie z Ameryki nie odpuszczą nam wymyślonych zobowiązań za mienie bezspadkowe na 100 mld $, biedny ten kraj i jego naiwni a do tego pazerni obywatele, przodkowie walczący o niepodległość kraju w grobach się przewracają, za chwilę zobaczą jak ich wysiłki zostaną zaprzepaszczone
...
Następna strona