Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
DSŁ
|
aktualizacja

Kursy walut. Złoty zakażony COVID-19

38
Podziel się

Nasilająca się pandemia w Polsce ogranicza pole do umocnienia złotego wraz z innymi walutami rynków wschodzących. W centrum uwagi było posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego.

Kursy walut. Złoty zakażony COVID-19
Kursy walut. Co z euro? (money.pl, Rafał Parczewski)
bDScfBkl

W czwartek polski złoty pozostawał na podwyższonych poziomach w relacji do euro, gdzie kurs kończył dzień w pobliżu 4,58. Z kolei w relacji do dolara handel zakończył się w okolicach 3,82. Kurs EUR/USD kontynuował ostatnie odbicie, kończąc dzień zauważalnie powyżej 1,19.

Silne momentum towarzyszące aktualnym tendencjom reflacyjnym przeradza się niekiedy w przereagowanie na rynku walutowym. Waluty rynków wschodzących pozostają uzależnione od notowań amerykańskiego rynku długu w ostatnim czasie.

bDScfBkn

Cofające się rentowności amerykańskich obligacji skarbowych hamują popyt na amerykańskiego dolara kierując zainteresowanie inwestorów w stronę aktywów bardziej ryzykownych. Pod tym wpływem zyskują waluty rynków wschodzących, w tym polski złoty. Istotnej aprecjacji rodzimej waluty przeszkadza czynnik lokalny w postaci trzeciej fali pandemii.

Zobacz także: Osiedle szeregówek w szczerym polu. Mieszkańcy dzień zaczynają od skrobania szyb. Nawet wiosną

Wzmożone przypadki nowych zakażeń (Ministerstwo Zdrowia poinformowało w czwartek o kolejnych 21 045 nowych przypadków koronawirusa w Polsce) utrudniają luzowanie restrykcji, które również podtrzymane są w Czechach i na Węgrzech. Waluty krajów CEE poruszają się podobnie w ostatnich dniach reagując instynktownie na pandemiczne informacje.

bDScfBkt

Pomimo tej presji, zakładamy, że w najbliższym czasie para EUR/PLN powinna poruszać się w przedziale 4,55-4,60 i nie przekraczać maksimów ustanowionych we wcześniejszej części tego tygodnia.

W czwartek, głównym wydarzeniem dnia było posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego, podczas którego zdecydowano o pozostawieniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie oraz zapowiedziano przyspieszenie tempa skupów aktywów w najbliższym czasie.

Bank centralny strefy euro opublikował również nowe prognozy danych makroekonomicznych, jednak ich rewizje były w większości kosmetyczne, gdzie w tym roku PKB wzrost PKB widziany jest na 4 proc. (3,9 proc. poprzednio), a inflacji HICP 1,5 proc. (1 proc. poprzednio).

bDScfBku

Oczy inwestorów były również skierowane na amerykański rynek pracy. Barometr gospodarki w postaci wniosków o zasiłek dla bezrobotnych okazał się lepszy od oczekiwań. Odczyt ukazał spadek wniosków o 42 tys. w porównaniu do poprzedniego tygodnia osiągając poziom 712 tys. t/t.

Jednak reakcja rynkowa na te dane była ograniczona, gdyż dobra sytuacja na rynku pracy była wyceniona po publikacji raportu miesięcznego NFP w ostatni piątek, który pokazał duży przyrost zatrudnienia w lutym, prowadząc wtedy do umocnienia amerykańskiego dolara.

Autor: Arkadiusz Trzciołek, PKO BP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDScfBkO
pieniądze
wiadomości
forex
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(38)
dsa
miesiąc temu
"zloty pod presja" bo liczba zakazen w gore idzie. Jak liczba zakazen malala to nie przypominam sobie, zeby spadala do 4zl ?
ciemnota rząd...
miesiąc temu
Narodowa waluta dla ciemnej masy kosztuje naród setki mld ale że narodowa to dobra bo można ją drukować,osłabiać i manipulować dowolnie a słabi na umyśle i tak nic nie wiedzą bo słabi. Złoty to najgorsza waluta w Europie !
wico63
miesiąc temu
Wczoraj Eurodolar rósł, Forint i Korona się mocno umocniły, mimo dużo więcej ilości Covidowcow (Chzechy), a Zloty tracił. Dzisiaj słabną wszyscy, ale najmocniej Zloty. NBP pozdrowia
bDScfBkP
ton0
miesiąc temu
Wszystkie waluty regionu zostawiają PLNa z tyłu.Czesi zamknięci a CZK od pazdziernika sukcesywnie, bez wytchnienia umacnia się wobec złotego i jest najmocniejsza od szczytu z 2011 roku - czyt. jest tak mocna, że zaraz dojdzie do historycznego wybicia.Lej rumuński siedzi złotemu na ogonie, nawet rubel idzie w górę... Co się dziwić,że ceny są takie. Bardziej martwi mnie niechęć z jaką spotka się PLN gdy euro na chwilę spadnie do normalnego kursy, gdy ludzi masowo będą zamieniać go na eurowalutę, lub dolary. na rynku zapewne zostanie dużo niepotrzebnej rodzimej gotówki i zwiększy się jeszcze bardziej inflacja. Złotówka = mały bliwarek.
Analityk
miesiąc temu
Euro po 5zl a $ po 4zl pod koniec marca. Taka jest moja prognoza. I nikt nie zgra.
...
Następna strona