Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Likwidacja OFE. Ustawa do poprawki

Projekt ustawy o przeniesieniu środków z Otwartych Funduszy Emerytalnych na Indywidualne Konta Emerytalne należy poprawić. Zajmą się tym sejmowe komisje finansów publicznych oraz polityki społecznej rodziny.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Posłowie zgłosili poprawki do ustawy o OFE. (Fot: Jakub Kaminski)

Poseł Jarosław Krajewski (PiS) przedstawiając sprawozdanie komisji o rządowym projekcie ustawy powiedział, że komisja wnosi o przyjęcie ustawy wraz z poprawkami. Z kolei Poseł PiS Jerzy Bielecki przedstawiając stanowisko klubu powiedział z kolei, że Prawo i Sprawiedliwość składa do projektu jeszcze osiem poprawek, które mają charakter redakcyjno-legislacyjny.

Wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda powiedział, że podstawową przesłanką jaka stała za zaproponowaniem tej ustawy jest prywatyzacja środków z OFE.

- Chcemy zrobić to co zostało Polakom obiecane w 1997 roku. Niestety, w 2014 roku zostało to zakwestionowane, a połowa środków została przekazana do ZUS aby załatać dziurę budżetową. Teraz prywatyzujemy środki z OFE - stwierdził.

Projekt ustawy zakłada wolny wybór udziałowców, czy ich pieniądze zgromadzone w OFE przejdą do IKE czy trafią do ZUS. Środki zgromadzone w IKE będą prywatną własnością oszczędzającego. Liczyć się będą na poczet przyszłych środków w momencie przejścia na emeryturę.

Ci, którzy nie zgodzą się na przekazanie środków z OFE na IKE będą mogli złożyć deklarację o przekazanie pieniędzy do ZUS. Z tytułu przekształcenia OFE w IKE wnoszona będzie opłata odpowiadająca wartości 15 proc. aktywów netto OFE.

Obejrzyj: Pieniądze w OFE. "Rząd miał prawo je przejąć w całości"

Masz newsa, zdjęcie, film? Wyślij na #dziejesie

Tagi: ofe, wiadomości, likwidacja ofe, ike, zus, pieniądze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
12-02-2020

KkkkkMoje pieniądze odkładałam od początku jak wprowadzono ofe podałam dane złożyłam podpis i jak ktoś może położyć łapę na moje pieniądze k. Bez mojej k … Czytaj całość

12-02-2020

JATE 15% TO ZA CO PAŃSTWO SOBIE ŻYCZY?

12-02-2020

prawyZłodzieje kradną resztę naszych pięniędzy

Rozwiń komentarze (20)