Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|

Miliardy z Unii Europejskiej na szali. Rząd daje sobie pół roku

12
Podziel się:

Rząd daje sobie maksymalnie pół roku na negocjacje z Unią Europejską. Musi przekonać Brukselę, że spełniamy warunki podstawowe, które są podstawą do otrzymania transz z Brukseli. A zatem na ostatniej prostej tegorocznej kampanii dowiemy się, czy UE nie zablokuje nam pieniędzy z polityki spójności.

Miliardy z Unii Europejskiej na szali. Rząd daje sobie pół roku
Fundusze unijne. Rząd daje sobie maksymalnie pół roku na przekonanie Unii Europejskiej do ich wypłaty (GETTY, Anadolu Agency)

O sprawie pisze "Dziennik Gazeta Prawna", która wraca do kwestii pieniędzy z polityki spójności. To inna i większa pula niż w przypadku Krajowego Planu Odbudowy. Gra bowiem między Warszawą a Brukselą toczy się o 76 mln euro.

Polska nie spełnia warunków do wypłaty?

Polscy dyplomaci muszą udowodnić, że Polska wypełnia warunki podstawowe. Chodzi m.in. o zasady zapisane w Karcie praw podstawowych. Jak pisze "DGP", to "warunek horyzontalny", czyli taki, które musi być spełniony przez każde państwo korzystające z funduszy unijnych. Oprócz tego Bruksela też czeka m.in. na realizację "kompleksowego planowania transportu na odpowiednim poziomie".

Przewidujemy, że do czasu złożenia pierwszego wniosku o płatność osiągniemy porozumienie z KE – odpowiada na pytania dziennika Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Pieniądze z UE pod znakiem zapytania. "Ogromne zmartwienie"

"DGP" podaje, że pierwsze konkursy na pieniądze z polityki spójności na lata 2021-2027 już ruszyły. Jednak wnioski o przelewy ze strony beneficjentów powinny pojawić się dopiero za ok. pół roku. I właśnie tyle daje sobie resort na przekonanie KE, że Polska wypełnia warunki.

Kolejne pieniądze z Brukseli zagrożone

Urzędnik z KE wyjaśnił "DGP", że niespełnienie horyzontalnego warunku podstawowego wiąże się z tym, że państwa mogą składać wnioski o płatność, ale "żadne powiązane wydatki na program nie zostaną zwrócone". Aby zmienić tę sytuację, należy poinformować Komisję o spełnieniu warunku. KE jednak przed wydaniem polecenia przelewu sama sprawdzi, czy tak jest w istocie.

To kolejny problem z funduszami unijnymi, jaki ma rząd Prawa i Sprawiedliwości. Wciąż bowiem Polska czeka na KPO. I nie zanosi się na szybką zmianę. Wypłata tych pieniędzy jest wstrzymana do czasu, aż Trybunał Konstytucyjny nie wypowie się w kwestii zgodności z ustawą zasadniczą noweli o Sądzie Najwyższym. Do TK skierował ją prezydent Andrzej Duda.

Z Funduszu Odbudowy Polska ma otrzymać niemal 36 mld euro.

Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami ekonomicznymi i biznesowymi, skorzystaj z naszego Chatbota, klikając tutaj.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
polityka
fundusze unijne
pieniądze
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(12)
jaś
9 miesięcy temu
ZEBY NIE PIENIADZE Z BOGATYCH KRAJÓW ZACHODU KACZYŃSKI I ZIOBRO DAWNO BY SPEŁNILI ZYCZENIE PUTINA I WYPROWADZILI POLSKĘ Z UNII I STREFY WPŁYWÓW ZACHODNUICH !!!! TA PSEDOPRAWICA NIE ROZUMIE WARTOSCI ZACHIDNICH CO NIE RAZ POTWIEDZALI !!!! DLA POLSKIEJ PRAWICY WPROWADZANIE SOWIECKICH ROZWIAZAŃ POLITYCZNYCH, PRAWNYCH, OBYCZAJOWYCH TO CEL DO KTÓREGO DĄŻĄ !!!!!!
Anna
9 miesięcy temu
nic nie dawać , ZERO. sasiny, obajtki, czrneki, i cała zgraja innych wszystko rozkradną. no i mąż szydły też coś z tego przytuli . nic a nic nie dawać.
jak-son
9 miesięcy temu
Rząd już sobie dawał wcześniej deadliny. Sprawa jest zakończona. Natychmiast zagrozić wycofaniem się z tego projektu jako niezgodnego z pierwotnymi założeniami. Przedłużanie tego stanu jest bardzo niebezpieczne dla Polski bo powoduje totalny chaos decyzyjno-sadowo-ekonomiczny. UE decydenci to wykorzystują atakują każda dziedzinę gospodarki-ekonomii-sadownictwa doprowadzając do upadku państwo Polskie. Wygląda to tak samo jak przed rozbiorami (mam tu na mysli dzialanie od stronu zachodu i wschodu).
Twój nick
9 miesięcy temu
Dają sobie pół roku a od suwerena dostaną dożywocie za całokształt twórczości, hehehe😜😁😁😁
To żart?
9 miesięcy temu
Rząd daje sobie pół roku? A co to za samowola, my wyborcy rządamy natychmiast miliardów z KPO.