Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MAG
|

Minął ważny termin. Można stracić pieniądze z renty

8
Podziel się:

Do końca września uczniowie szkół ponadpodstawowych, którzy pobierają rentę rodzinną z ZUS, mieli czas na złożenie wniosku o dalszą wypłatę renty. Nieco więcej czasu mają studenci.

Minął ważny termin. Można stracić pieniądze z renty
Renta rodzinna przysługuje dzieciom do ukończenia 16. roku życia, a nawet dłużej pod warunkiem kontynuowana nauki. Student może pobierać rentę do 25. roku życia (Adobe Stock, cys)

Uczniowie, którzy wniosek o dalszą wypłatę renty złożą z opóźnieniem, np. w październiku, stracą świadczenie za wrzesień.

W przypadku maturzystów przyjętych na pierwszy rok studiów, którzy pobierają rentę rodzinną, żeby nie stracić jej za wrzesień, formalności w ZUS należało dopełnić do końca września (zaświadczenie o przyjęciu na studia), a następnie do końca października (zaświadczenie z uczelni o rozpoczęciu studiów).

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Rząd szuka pieniędzy w kieszeniach Polaków. "Idziemy na zderzenie czołowe"

Renta rodzinna. Minął ważny termin

W przypadku gdy rozpoczęcie nauki nastąpiło w innym miesiącu niż wrzesień czy październik, zaświadczenie o dalszej edukacji należy złożyć do końca miesiąca, w którym rozpoczęto naukę.

Przypomnijmy, że nie jest konieczne coroczne przedstawianie informacji o dalszej nauce, jeśli zaświadczenie nie wygasło, bo uczelnia czy szkoła wydała je na cały okres trwania nauki (np. studia 5-letnie). Wówczas ZUS będzie wypłacał rentę rodzinną przez cały ten okres, ale w każdej chwili możne sprawdzić, czy nauka jest faktycznie kontynuowana.

W przypadku zaprzestania dalszej edukacji, uczeń lub student muszą jak najszybciej zawiadomić o tym ZUS. Jeśli tego nie zrobią, to nadpłacone nienależne świadczenie trzeba będzie potem zwrócić z odsetkami.

Renta rodzinna. Komu przysługuje?

Renta rodzinna przysługuje dzieciom do ukończenia 16. roku życia, a nawet dłużej pod warunkiem kontynuowana nauki. Student może pobierać rentę do 25. roku życia, a jeśli 25. urodziny przypadną na ostatnim roku studiów w szkole wyższej, to może otrzymywać rentę aż do końca tego roku studiów.

Od tej zasady jest wyjątek. Bez ograniczeń wiekowych rentę rodzinną mogą pobierać dzieci, które do ukończenia 16. roku życia lub jeszcze w trakcie nauki, a przed 25. rokiem życia, stały się całkowicie niezdolne do pracy. W ich przypadku nie ma znaczenia to, czy się uczą.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(8)
pracownik
2 lata temu
PO masz rozwalic mopsy i adminstracje
pracownik
2 lata temu
Zabierc wszystko pis glodowka jak za PO masz sie rozliczyc ze skarbowka 500+ rodzinne zlodzieje
rzeszowiak
2 lata temu
Obecnie to tym z PiS-u nie chodzi o to żeby oni mieli lepiej bo mają dobrze, ale o to aby inni mieli gorzej !
Anna idea
2 lata temu
przysłowie "szanuj szefa swego bo możesz mieć gorszego" jest ciągle na czasie. Ja myślę, że wszyscy politycy myślą tylko o sobie i zawsze tak było tylko teraz do reszty zatracili rozsądek pilnując swoich kieszeni i słuchając dziwnych doradców.
vdsdv
2 lata temu
Spokojnie. Politycy o nas zadbają. Inflacja ponad 17%. Sprawdziłem pensję po obniżce PIT z 17% na 12%. Pensja niższa o kilkadziesiąt zł. Zapomnieli powiedzieć, że przy tej obniżce zabierają też ulgę dla klasy średniej. Kwotą wolną od podatku też się napchałem. Nikt nie mówi, że zniwelowała ją składka zdrowotna 9%. Dziekuję. Proszę rządzących, aby więcej nie obniżali mi podatków. Ceny wyższe, a pensje niższe. Mamy Polski bezład. Tu dali, tam zabrali i wyszło na zero lub na minus. W TVP mówi się tylko o tym, co dali. Tylko księgowi i urzednicy mają więcej roboty. Rządzący mówią że nie opodatkowują nas, ale tych podłych kapitalistów - banki podatkiem bankowym, wielkie markety podatkiem od powierzchni handlowych, podatek cukrowy dla naszego zdrowia, od mediów i smartfonów itd. A kto za to zapłaci? I tak my zapłacimy, bo podniosą nam opłaty bankowe i ceny za towary. Wszyscy oddamy te 500+, 13-te i 14-te emerytry. O to jestem spokojny. Ludzie u władzy nigdy krzywdy sobie nie zrobią. Diety, biura, samochody i mieszkania służbowe, nagrody, posadki dla znajomych i rodziny… Marnotrawstwo, rozrzutność, przywłaszczanie publicznych pieniędzy jest normą. Rządy wielu krajów je zadłużają, by przekupić rozdawnictwem wyborców i wygrywać wybory. To rozdawnictwo odbije nam się kiedyś czkawką. Przeczytajcie sobie ksiazke pt. Emreytura nie jest Ci potzerbna. Opisuje jak można skutecznie budować swój majątek i stać się też finansowo wolnymi bez pomocy rządzących