Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac.
KKG
|

Wdowia renta w górę. Opozycja chce zmian. Nie wszystkim się opłacą

156
Podziel się:

Koalicja Obywatelska proponuje, by wdowom i wdowcom prócz własnej emerytury przysługiwało jeszcze 25 proc. emerytury męża lub żony. To zmiany na lepsze? "Fakt" prześwietlił propozycję opozycji.

Wdowia renta w górę. Opozycja chce zmian. Nie wszystkim się opłacą
Wdowa i wdowiec nie dziedziczą emerytury małżonka. Seniorzy domagają się zmian (money.pl, Rafał Parczewski)
bEIKmXyZ

Po śmierci małżonka wdowy i wdowcy nie mogą odziedziczyć ich emerytury. Mogą jedynie zdecydować, czy chcą nadal otrzymywać swoje świadczenie, czy 85 proc. świadczenia małżonka. To tak zwana renta rodzinna i nie jest o nią łatwo – przypomina dziennik "Fakt".

Trzeba spełnić kilka warunków: wdowa lub wdowiec musi mieć ukończone 50 lat, albo być niezdolnym do pracy, albo wychować co najmniej jedno z dzieci, wnuków lub rodzeństwa uprawnionych do renty rodzinnej po zmarłym mężu/żonie, które nie ukończyły 16 lat, a jeżeli uczą się – 18 lat. Zmarły małżonek musiał mieć z kolei prawo do emerytury lub renty. ZUS zawsze wypłaca korzystniejsze świadczenie, zwykle jest to renta rodzinna - wylicza dziennik.

Jak zauważa "Fakt", od lat seniorzy podnoszą głos, że skoro mąż lub żona odkładali składki na emeryturę przez całe zawodowe życie, to po ich śmierci małżonkowie powinni mieć prawo do ich świadczenia.

bEIKmXzb

– Dlatego proponujemy, by wdowa lub wdowiec mogli zachować swoją emeryturę i oprócz niej mieli jeszcze prawo do 25. proc. świadczenia małżonka – mówi "Faktowi" Marzena Okła-Drewnowicz (49 l.), posłanka KO.

Zobacz także: Emerytury 2022. Czy inflacja zmniejszy podwyżki? Ekspert podlicza

Jadnak jak udowadnia dziennik, nie wszystkim tak wyliczone świadczenie będzie się opłacać. Dlatego emeryci wciąż mogliby wybór: czy chcą dostawać 85 proc. świadczenia zmarłego małżonka, czy też powiększoną swoją emeryturę.

bEIKmXzh

– Pomysł emerytur wdowich odpowiada oczekiwaniom społecznym. Z badań wynika, że śmierć członka rodziny, z którym współprowadzone jest gospodarstwo domowe ma negatywny wpływ na standard życia – mówi dr Antoni Kolek z Instytutu Emerytalnego, z którym rozmawiali dziennikarze "Faktu". – Rozwiązania te rozszerzają ochronę państwa nad osobami w trudnej sytuacji życiowej i są spójne z pakietem świadczeń proponowanych przez organizacje międzynarodowe – dodaje.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEIKmXzC
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(156)
emerytka
2 tyg. temu
25% emerytury małżonka/a niby dlaczego/ -znów bzdura i mydlenie oczu.To większośći emerytek nic nie poprawia sytuacji .Liczcie !!!!!!!!!
emerytka
2 tyg. temu
Bez niczyjej łaski, chcę bo mi się należy 100% emerytury męża 100%!!!!!!!!!!!!!!!! Moją skradziono, proszę mi ją oddać ,jak będę chciała to podziele się z potrzebującymi, ale póki co to nie mam czym ,po 37 latach mojeje pracy i męża 42latach ciężkiej i UCZCIWEJ PRACY!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Heh
3 tyg. temu
Rząd to wprowadzi a Donek z przystawkami znowu przegra sprawę, bo oni jak rządzili to nic takiego nie wprowadzili, wtedy nawet słowem się o tym nie zająknęli
bEIKmXzD
emerytka.
3 tyg. temu
Ciekawe czy to przejdzie -ja bym dostała 25 procent renty rodzinnej po mezu..Do ukonczenia studió otrzymywał ja syn,a potem ja miałam wybór i okazało sie ze moja emerytura niewielka jest wieksza od renty rodzinnej...Super propozycja -czekam jaki koniec-byc moze sie uda..
rencistka
3 tyg. temu
Renta rodzinna + 25% swojej .W najgorszym wypadku ,dla wdow uprawnionych do swych emerytur 100% emerytury meza Chociaz tyle roznicy sie chyba nalezy
...
Następna strona