Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MLG
|
aktualizacja

Nadchodzą podwyżki dla milionów emerytów. Pierwszy przelew już 1 marca

15
Podziel się:

Od 1 marca nastąpi waloryzacja emerytur i rent. ZUS przypomina, że jest przeprowadzana z urzędu i nie trzeba składać żadnego wniosku. Oznacza to, że pierwsi emeryci wyższe przelewy dostaną już w ten piątek.

Nadchodzą podwyżki dla milionów emerytów. Pierwszy przelew już 1 marca
Pierwsi emeryci dostaną świadczenia po podwyżce już w piątek, 1 marca (Adobe Stock, Andrzej Rostek)

Co roku w marcu ZUS przeprowadza waloryzację świadczeń emerytalno-rentowych. W tym roku emerytury i renty zostaną podniesione procentowo, a ostateczna wysokość wskaźnika wyniesie 112,12 procent.

Waloryzacja 2024. Tak wzrosną świadczenia

ZUS przypomina, że po waloryzacji kwota najniższej emerytury, renty rodzinnej i renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy wzrośnie z 1588,44 zł do 1780,96 zł. Renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy od 1 marca 2024 r. wyniesie 1335,72 zł, a do kwoty 1780,96 zł podniesiona zostanie renta socjalna.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Miliarder zdradza "wielką ściemę" w handlu częściami samochodowymi Maciej Oleksowicz Inter Cars #19

Oprócz świadczeń długoterminowych waloryzacja obejmie także kwoty dodatków i świadczeń pieniężnych wypłacanych wraz z emeryturą lub rentą. To np. dodatek pielęgnacyjny, przyznawany osobie, która ukończyła 75 lat lub jest całkowicie niezdolna do pracy oraz do samodzielnej egzystencji. To także dodatek dla sierot zupełnych, wypłacany osobom pobierającym rentę rodzinną, których rodzice nie żyją.

Dodatek dla sieroty zupełnej wzrośnie z 553,30 zł do 620,36 zł, dodatek pielęgnacyjny z 294,39 zł do 330,07 zł, dodatek za tajne nauczanie 294,39 zł do 330,07 zł, dodatek pielęgnacyjny dla inwalidy wojennego uznanego za całkowicie niezdolnego do pracy i do samodzielnej egzystencji z 441,59 zł do 495,11 zł, a ryczałt energetyczny z 255,17 zł do 299,82 zł" - wylicza ZUS.

Dziennik "Fakt" informuje, że ZUS i KRUS wypłacają emerytury 1., 5., 6., 10., 15., 20. i 25. dnia miesiąca.

"Takie daty widnieją na decyzjach, jakie otrzymują seniorzy. W tych terminach najpóźniej pieniądze powinny pojawić się na koncie lub zostać dostarczone przez listonosza. Tyle że zgodnie z przepisami, jeśli data wypłaty przypada w sobotę, niedzielę lub święto, wtedy emerytura powinna zostać dostarczona wcześniej" - informuje dziennik.

Wyższe świadczenia. Nie trzeba składać wniosku

ZUS informuje, że aby świadczenie zostało zwaloryzowane, nie trzeba składać wniosków – odbywa się to automatycznie.

Każdy emeryt i rencista, który na 29 lutego miał prawo do wypłaty świadczenia z ZUS, otrzyma decyzję o nowej wysokości swojej emerytury lub renty. Wysyłka decyzji waloryzacyjnych rozpocznie się nie wcześniej niż w kwietniu. Wraz z decyzjami o waloryzacji ZUS wyśle również decyzje o przyznaniu tzw. trzynastej emerytury.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
pieniądze
emerytury
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(15)
Mikołaj
2 miesiące temu
Jako absolwent Studium Pracowników Medycznych i Społecznych, teraz pracujący jako Opiekun medyczny, mogę szczerze polecić tę ścieżkę kariery. Codziennie mam okazję uczestniczyć w życiu innych osób i pomagać im w trudnych chwilach. Stabilne zatrudnienie i satysfakcjonujące zarobki to dodatkowe benefity tego zawodu, które sprawiają, że czuję się spełniony zawodowo. Do tego mogę oszczędzać na przyszłość niezależnie od emerytury.
irek
2 miesiące temu
chciałbym też dostać jakiś gratis ale na razie tego nie widzę :/ musze sobie sam jakoś radzić i różnie bywa. mam tylko nadzieję,że niedługo skończę spłacać długi w kruku i będzie lepiej. dobrze że mi płatności na raty rozłożyli
Optymista
2 miesiące temu
Jeśli dostaje emeryturę z ZUS i KRUS to otrzymam13 ,14 i z ZUS i KRUS oddzielnie?
Jan
2 miesiące temu
Waloryzacja powinna być. Z wyrównaniem od stycZnia . Tak jak dla nauczycieli
▶︎ zasiłek
2 miesiące temu
▶︎ prosimy o nie usuwanie komentarza ! Zasiłek 215,84 zł - Apelujemy o ponowne rozpatrzenie zasiłku pielęgnacyjnego 215,84 zł wypłacanego przez MOPR ? P y t a n i e kto wyjaśni od 1 marca wzrośnie dodatek pielęgnacyjny w ZUSie i będzie wynosił 330,07 zł pytanie , a co z zasiłkiem pielęgnacyjny w MOPR wynosi on 215,94 zł , nie był waloryzowany od 1 listopada 2019 r przez 5 lat . Powinien być zwaloryzowany po 3 latach i do tej pory nie uległ zmianie ? Natomiast rząd waloryzuje rentę alkoholową ? Renta alkoholowa to świadczenie przyznawane osobom, które ze względu na szkody zdrowotne wywołane uzależnieniem od alkoholu, nie są w stanie podjąć pracy. od 1 marca 2024 r., po waloryzacji, renta alkoholowa będzie wynosić odpowiednio 1780,96 zł brutto i 1335,72 zł brutto. ? Pytam czy niepełnosprawni którzy pobierają zasiłek pielęgnacyjny są gorsi od ludzi otrzymujących renty alkoholowe i dodatek pielęgnacyjny w ZUS / nadmieniam, ze oznaczenia o niepełnosprawności są często takie same w MOPR jak i w ZUSie / skąd te różnice ? Dlaczego tak niesprawiedliwie traktuje się niepełnosprawnych w MOPR ? Wstyd nam już żebrać to co się nam należy ? Jak można tak traktować niepełnosprawnych ?