Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MKS
|
aktualizacja

NBP: popyt na gotówkę nie słabnie

177
Podziel się:

Od początku pandemii częściej niż w ostatnich latach chcemy mieć pod ręką gotówkę. Dane nie kłamią: ilość "namacalnego pieniądza" nadal utrzymuje się na poziomach nienotowanych w poprzednich latach.

NBP: popyt na gotówkę nie słabnie
Polacy docenili gotówkę w portfelu (Pixabay)

Naszym przywiązaniem do gotówki nie jest zaskoczony Krzysztof Kowalczyk, zastępca dyrektora Departamentu Emisyjno - Skarbcowego NBP. Przypomniał, że już wiosną widzieliśmy bardzo wyraźny "skok na gotówkę" – dochodziło do tego, że w niektórych bankomatach czasowo brakowało pieniędzy, co niektórzy interpretowali jako pierwszy znak niewypłacalności banków. Te obawy o to, że gotówka może lada dzień być niedostępna, tym bardziej nakręcała ludzi do pobierania pieniędzy z kont.

Pierwsze dwa miesiące wiosennej fali pandemii przyniosły wzrost obiegu gotówkowego o rekordowe 12 proc. jesienią, gdy przyzwyczailiśmy się już do nietypowej sytuacji i przestała ona powodować tak duży strach, przyrost wyniósł ok. 4 proc., czyli 12 miliardów złotych, informuje serwis "Dla Handlu".

Zobacz także: Trzymajcie gotówkę, idzie kryzys! "Jest w tym ziarno prawdy"

- Skala wypłat była bezprecedensowa, w niektórych dniach nawet cztero-, pięciokrotnie wyższa niż ma to miejsce w zwyczajnych okolicznościach. Cały sektor bankowy poradził sobie z tą sytuacją bardzo dobrze. Występowały jedynie krótkoterminowe opóźnienia w zasileniach w gotówkę poszczególnych bankomatów czy oddziałów bankowych - mówi Krzysztof Kowalczyk.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
pieniądze
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(177)
Nostradamus
3 lata temu
Zwiększanie gotówki na rynku to doprowadzanie do biedy. Ale ciemny lud się cieszy, bo ma kasiore w kieszenie, a nie w strasznym banku. Już ciemny lud zapomniał jak to jest zarabiać 2 miliony a za chleb płacić 100 tysięcy...
REW
3 lata temu
W trudnych czasach najbezpieczniejszym zabezpieczeniem jest lokowanie pieniędzy w złoto i kamienie szlachetne (między innymi) - jak system monetarny się wali to złoto pozwoli nam później odzyskać wartość w pieniądzach a może nawet zyskać. Oczywiście mam na myśli ekstremalne załamanie systemu.
mike1573
3 lata temu
I tę gotówkę tak jak za komuny wymieniać jak najszybciej na twardą walutę lub złoto. Komuna wraca coraz szybciej
Bigprocent
3 lata temu
I tak będzie. Jeśli mam trzymać pieniądze w banku i jeszcze płacić za to, to oczywistym jest, że wybiorę gotówkę. Skutkiem tego chytre banki zostaną pozbawione aktywów niezbędnych do udzielania kredytów na wysoki procent i zaczną się upadłości. Nie wiem kto za tym stoi ale wyraźnie komuś zależy na zmniejszeniu liczby banków. Niech upadają chytre banki jestem za.
xxx
3 lata temu
Nie ma się co dziwić, po przej ideabanku przez pis już wiadomo, ze banki nie są bezpieczne. Teraz wszyscy oszukanie prze pisowski GetBack nie dostana nic.
...
Następna strona