Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
nbp
17.06.2020 15:21

Rekordowe wypłaty gotówki z banków. NBP pokazał, jak to wyglądało w marcu

W marcu i kwietniu banki musiały obsłużyć nadzwyczajnie dużą liczbę klientów wypłacających gotówkę. Wszystko przez obawy o utrudniony dostęp do pieniędzy w związku z epidemią koronawirusa. W trzy miesiące do obiegu trafiły aż 54 mld zł.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News | NBP)
Polacy przestraszyli się koronawirusa i wypłacali pieniądze z bankomatów.

"Zaopatrzenie banków w walutę polską przebiega sprawnie na terenie całego kraju, pomimo zwiększonych wypłat klientów" - taki komunikat ze strony NBP pojawił się w drugiej połowie marca. Miał na celu uspokojenie klientów banków, którzy w obawie przed utrudnionym dostępem do gotówki masowo wypłacali pieniądze z bankomatów i w oddziałach.

Teraz NBP pokazał, jak dokładnie wyglądała skala wypłat w ostatnich miesiącach. Liczby robią wrażenie.

W specjalnym raporcie poświęconym wpływowi epidemii koronawirusa na stabilność systemu finansowego w Polsce widać, jak wyglądał wybuch paniki i wypłacanie gotówki na początku pandemii i jej wygaszenie w pierwszych dniach odmrażania. Najgorzej było w połowie marca, a mniej więcej od połowy maja wszystko wróciło do normy.

Od 17 czerwca odmrożenie lotów. Gdzie będziemy mogli polecieć?

Od początku marca do końca maja w obiegu przybyły 54 mld zł. Z kolei wartość pieniądza gotówkowego od początku roku do połowy maja wzrosła o 23 proc.

"Jest to zjawisko nienotowane dotychczas, nawet w okresie kryzysu 2008 roku" - podkreśla NBP. Dodaje, że w efekcie obniżyła się płynność całego sektora bankowego.

(NBP)
(Fot: NBP)

Szczególny wzrost wypłat gotówki nastąpił w rejonach słabo ubankowionych lub tam gdzie dostęp do obrotu bezgotówkowego/elektronicznego był ograniczony.

Choć płynność w bankach zmniejszyła się, NBP podkreśla, że dzięki zgromadzonym wcześniej buforom nie wystąpiło zagrożenie utraty płynności, choć zdarzały się pojedyncze problemy.

"W niektórych oddziałach banków i bankomatach pojawiły się przejściowe kłopoty operacyjne związane z opóźnieniami w dostawie gotówki z centrów logistycznych banków i firm obsługujących gotówkę. Sytuacja po kilku dniach się ustabilizowała i kwoty wypłat się zmniejszyły, ale nadal utrzymywały się na wyższych poziomach" - odnotowuje NBP.

NBP wskazuje, że widząc co się dzieje, podjął odpowiednie działania mające na celu zagwarantowanie możliwości niezakłóconych wypłat gotówki. Same banki w związku z tym zwiększały według potrzeb ilość pieniędzy, którymi dysponują w ramach środków gromadzonych na rachunkach w NBP. To pozwoliło opanować sytuację.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

Tagi: nbp, koronawirus, system finansowy, raport, stabilność, kryzys, gospodarka, wiadomości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
17-06-2020

FFFSpanikowali ?? jeszcze paniki nie widziales redaktorku. Bardzo rozsadnie ludzie wycigaja wszystko z bankow do skarpet.. ten rzad sprzedal wszystko co … Czytaj całość

17-06-2020

I.Zadna panika. Ludzie prace potracili to oszczednosci wyciagaja. Plus odplyw obcej sily roboczej, przeciez nie zostawia oszczednosci na kontach w … Czytaj całość

17-06-2020

kolSkutecznie tą akcję napędzały portale onet, wp i w mnirjszym stopniu interia.

Rozwiń komentarze (375)