Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|
aktualizacja

Rekordowe wypłaty gotówki z banków. NBP pokazał, jak to wyglądało w marcu

375
Podziel się:

W marcu i kwietniu banki musiały obsłużyć nadzwyczajnie dużą liczbę klientów wypłacających gotówkę. Wszystko przez obawy o utrudniony dostęp do pieniędzy w związku z epidemią koronawirusa. W trzy miesiące do obiegu trafiły aż 54 mld zł.

Polacy przestraszyli się koronawirusa i wypłacali pieniądze z bankomatów.
Polacy przestraszyli się koronawirusa i wypłacali pieniądze z bankomatów. (East News | NBP)

"Zaopatrzenie banków w walutę polską przebiega sprawnie na terenie całego kraju, pomimo zwiększonych wypłat klientów" - taki komunikat ze strony NBP pojawił się w drugiej połowie marca. Miał na celu uspokojenie klientów banków, którzy w obawie przed utrudnionym dostępem do gotówki masowo wypłacali pieniądze z bankomatów i w oddziałach.

Teraz NBP pokazał, jak dokładnie wyglądała skala wypłat w ostatnich miesiącach. Liczby robią wrażenie.

W specjalnym raporcie poświęconym wpływowi epidemii koronawirusa na stabilność systemu finansowego w Polsce widać, jak wyglądał wybuch paniki i wypłacanie gotówki na początku pandemii i jej wygaszenie w pierwszych dniach odmrażania. Najgorzej było w połowie marca, a mniej więcej od połowy maja wszystko wróciło do normy.

Zobacz także: Od 17 czerwca odmrożenie lotów. Gdzie będziemy mogli polecieć?

Od początku marca do końca maja w obiegu przybyły 54 mld zł. Z kolei wartość pieniądza gotówkowego od początku roku do połowy maja wzrosła o 23 proc.

"Jest to zjawisko nienotowane dotychczas, nawet w okresie kryzysu 2008 roku" - podkreśla NBP. Dodaje, że w efekcie obniżyła się płynność całego sektora bankowego.

Szczególny wzrost wypłat gotówki nastąpił w rejonach słabo ubankowionych lub tam gdzie dostęp do obrotu bezgotówkowego/elektronicznego był ograniczony.

Choć płynność w bankach zmniejszyła się, NBP podkreśla, że dzięki zgromadzonym wcześniej buforom nie wystąpiło zagrożenie utraty płynności, choć zdarzały się pojedyncze problemy.

"W niektórych oddziałach banków i bankomatach pojawiły się przejściowe kłopoty operacyjne związane z opóźnieniami w dostawie gotówki z centrów logistycznych banków i firm obsługujących gotówkę. Sytuacja po kilku dniach się ustabilizowała i kwoty wypłat się zmniejszyły, ale nadal utrzymywały się na wyższych poziomach" - odnotowuje NBP.

NBP wskazuje, że widząc co się dzieje, podjął odpowiednie działania mające na celu zagwarantowanie możliwości niezakłóconych wypłat gotówki. Same banki w związku z tym zwiększały według potrzeb ilość pieniędzy, którymi dysponują w ramach środków gromadzonych na rachunkach w NBP. To pozwoliło opanować sytuację.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(375)
Wincej plósuw
4 lata temu
Przy tych stopach procentowych i tej mega inflacji połowa pieniędzy zostanie wypłacona z banków. Oj będzie ciekawie przez najbliższe lata
Geniusze
4 lata temu
Cudowni Ludzie ! - Prezydent Duda , pan premier Mateusz i cały rząd mądrych ludzi ! Dziękujemy !
renia
4 lata temu
Ludzie na szczycie władzy dobrze dbają o interesy Polski_Polaków ! Wzorowa polityka Finansowa ! - Im więcej wyda rząd tym szybciej wyjdziemy z kryzysu po.puliści
luba
4 lata temu
no cóż przecież Balcerowicz znany ekonomista światowej sławy też drukował dużo kasy w końcu przez niego była denominacja i zamrożeniu kursu dolara na ponad rok nie wspomnę, kto i ile na tym zarobił wyprzedając w tamtym czasie całe firmy, poczytajcie przypomnijcie kiedy co i jak było a dopiero krytykujcie. - Obecny rząd ma pokrycie i wie co dobre dla Polski , co potwierdzają najlepsze agencje finansowe świata . Tyle w temacie nieudacznicy .
Win7
4 lata temu
Po co trzymać pieniądze jak zaraz będziemy dopłacać za to że Złodziejski bank będzie waszymi pieniędzmi zarabial
...
Następna strona