Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

NBP wypuści kolekcjonerki banknot. Na rocznicę Bitwy Warszawskiej

23
Podziel się

Banknot o nominale 20 złotych, z wizerunkiem Józefa Piłsudskiego, ma upamiętnić rocznicę Bitwy Warszawskiej. Wejdzie do obiegu 11 sierpnia.

Okolicznościowy banknot na rocznicę Bitwy Warszawskiej.
Okolicznościowy banknot na rocznicę Bitwy Warszawskiej.
bDJSjfxh

Banknot będzie miał format pionowy. Na przedniej stronie umieszczony zostanie wizerunek Józefa Piłsudskiego, zaczerpnięty z obrazu Kazimierza Mańskowskiego "Rok 1920".

U góry złota liczba 20, a pod nią polskie godło. W prawym górnym rogu napis Niepodległość.

"Na odwrotnej stronie banknotu, pod barwami narodowymi, przedstawiono środkowy fragment obrazu Jerzego Kossaka pt. "Cud nad Wisłą". Wyobraża scenę symboliczną – księdza Ignacego Skorupkę wiodącego do ataku żołnierzy formacji ochotniczych. Całość dopełniają wieniec z liści wawrzynu, medal pamiątkowy za wojnę 1918–1921 "Ojczyzna w niebezpieczeństwie" z 5 sierpnia 1920 r." - czytamy w broszurze Narodowego Banku Polskiego.

bDJSjfxj

Banknot ma trafić do emisji 11 sierpnia, w setną rocznicę bitwy. Jego nakład nie będzie większy, niż 60 tys. sztuk.

Zobacz także: Oglądaj też: Bon turystyczny. Słabe zainteresowanie przedsiębiorców

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDJSjfxK
pieniądze
KOMENTARZE
(23)
Patriota
7 miesięcy temu
Wincenty Witos i Tadeusz Jordan Rozwadowski to prawdziwi bohaterowie.. Mózgiem całej bitwy warszawskiej 1920 roku był generał broni Tadeusz Jordan Rozwadowski....! To jemu należy się cześć i chwała..!
Nie Piłsudski...
7 miesięcy temu
Przecież to nie Piłsudski był ojcem zwyciestwa. W tym czasie uciekł i oddał władzę Witosowi. To właśnie Witos był tym, który zasługuje na miejsce w historii.
Polak
7 miesięcy temu
To przez piłsudczyków zmarł generał Tadeusz Jordan Rozwadowski.! Chwała Bohaterom..! Zmarł z wycięczenia, złych warunków w których był więziony... To prawda o Panu Józefie... Niestety smutna prawda....
bDJSjfxL
Goro
7 miesięcy temu
Przypomnę wszystkim, że w czasie Bitwy Warszawskiej zwykli polacy ginęli za ojczyznę, bitwą dowodzii generałowie Haller i Rozwadowski, zaś Piłsudski zamknął się w swojej kwaterze i udawał, że go nie ma, a sprawy toczące się wokół nie bardzo go dotyczą (podobnie postępował w czasie Przewrotu Majowego) jedyna aktywność, na jaką się zdobył, to rozpoczęcie pisania rezygnacji ze stanowiska. Dopiero Witos postawił go do pionu. Nie zapomnial tego ani Rozwadowskiemu, którego rozkazał później zamordować, ani Witosowi, dla którego widział miejsce tylko w Berezie Kartuskiej (to taki polski obóz koncentracyjny dla przeciwników Marszałka, nie wszystcy wyszli z niego żywi, nikt bez szeanku, a zwolnionym zdażało się zniknąć bez śladu).
Peos91
7 miesięcy temu
Mnie zastanawia kwestia finansowa. Jestem kolekcjonerem, koszt emisyjny banknotu to 80zl natomiast już w tym momencie sklepy internetowe posiadają na sprzedaż tysiące sztuk po 220/240zl pomimo że jeszcze nie było emisji. Dodatkowo pytanie czy każdy oddział NBP będzie posiadał banknoty? Chętnie dla tej jednej sztuki stanę w kolejce ale pytanie czy w moim mieście wogole będą je mieli :/
...
Następna strona