Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
ANA
|

Nowe dane NBP. Spadła wartość płatności kartami

7
Podziel się:

Wartość transakcji dokonanych kartami wyniosła 198,21 mld zł w pierwszym kwartale 2021 roku, co oznacza spadek o prawie 7 proc. w porównaniu z poprzednim kwartałem, podał Narodowy Bank Polski. Pojedyncza płatność bezgotówkowa wynosiła średnio 67 zł. Natomiast wypłata w bankomacie - średnio 680 zł.

Nowe dane NBP. Spadła wartość płatności kartami
Nowe dane NBP. Spadła wartość transakcji kartami. (Adobe Stock)

W pierwszym kwartale, w porównaniu do poprzedniego kwartału, wartość transakcji kartami zmniejszyła się o 14,7 mld zł, co stanowi spadek o 7 proc. Natomiast w porównaniu do analogicznego okresu 2019 roku wartość transakcji kartami była wyższa o 13 proc.

W pierwszym kwartale przy użyciu kart przeprowadzono 1,52 mld transakcji bezgotówkowych. Transakcje bezgotówkowe stanowiły już prawie 93 proc. łącznej liczby wszystkich transakcji kartami.

Pozostałe 7 proc. wszystkich transakcji stanowiły transakcje gotówkowe, czyli wypłaty z bankomatów, wypłaty w kasach banków lub wypłaty sklepowe (cash back).

Zobacz także: "Świeża" ryba głównie z zamrażarki. Takiego dorsza jesz nad Bałtykiem

W pierwszym kwartale karta płatnicza została wykorzystana do realizacji płatności bezgotówkowych średnio 35 razy. Pojedyncza płatność bezgotówkowa wynosiła średnio 67 zł.

W pierwszym kwartale odnotowano też spadek liczby oraz wartości transakcji kartami płatniczymi w internecie - zrealizowano 40,3 mln transakcji kartami płatniczymi, co w porównaniu do kwartału poprzedniego oznacza spadek o 6 proc. Natomiast wartość transakcji w Internecie opiewała na kwotę 5,6 mld zł, czyli spadła o 7 proc.

Na koniec pierwszego kwartału na rynku polskim znajdowało się 44,115 mln kart płatniczych, tj. o 1 proc. więcej niż kwartał wcześniej.

Na koniec marca w Polsce funkcjonowało 21 402 bankomatów. Na przestrzeni pierwszego kwartału liczba bankomatów zmniejszyła się o 427 urządzeń. W okresie tym zrealizowano 109,7 mln transakcji wypłat z bankomatów, a łączna wartość wypłat wyniosła 74,6 mld zł.

Zarówno liczba, jak i wartość transakcji spadły o 8 proc. w porównaniu z poprzednim kwartałem. Wypłata w bankomacie średnio wynosiła 680 zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(7)
No i git
3 lata temu
Tylko gotówka
cóż
3 lata temu
Ciekawe dane. Co zwraca uwagę? Mało kart. Statystycznie 1,16 na mieszkańca. Ten sam NBP opublikował dane na koniec 2017 roku z których wynikało, że wówczas było ich 1,02 na tle średniej UE 1,59. Szara i czarna strefa nie korzysta z kart lub korzysta w niewielkim stopniu po wypraniu. Ponad 2 mln dezerterów ze wschodu nie korzysta lub używa w niewielkim stopniu. Ponad 2 mln młodych korzysta chętnie ale na zachód od Polski. Około 1 mln mocno zaawansowanych wiekiem już nie będzie korzystać o ile w ogóle korzystało. Nieznana liczba szczęśliwych rodaków (dziesiątki tysięcy? setki tysięcy?) zrezygnowała z uwagi na komornika.
OLO
3 lata temu
Ja tez lubie "CZUC PINIADZ", przynajmiem wiem ile moge wydac ... no i ten ekscytujacy zapach ;)
Bizon
3 lata temu
Jak piłem alkohol to płaciłem kartą,teraz jestem alkoholikiem który nie pije i przestałem płacić kartą.Wypłacam limit na karcie czyli 900zl z bankomatu i przynajmniej nie wydaje ponad stan.Nie widziasz gotówki to wydajesz więcej. Kończy się 900zl ,idę po następne a że nie zarabiam za dużo to mam tych wizyt w bankomacie z trzy,reszta zostaje na koncie
Gdansk PO
3 lata temu
UE i Polska powinna zlikwidowac cash to dobre dla zlodzieji