Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Obniżka stóp procentowych. Członek RPP gotowy złożyć odpowiedni wniosek

18
Podziel się

Eryk Łon, jeden z najbardziej wyrazistych członków Rady Polityki Pieniężnej zabrał głos w sprawie stóp procentowych. Nie wyklucza złożenia wniosku o obniżkę, gdyby sytuacja epidemiczna mocno zaciążyła gospodarce. Inny kontrowersyjny pomysł ostatnio nie znalazł poparcia.

Obniżka stóp procentowych. Członek RPP gotowy złożyć odpowiedni wniosek
W NBP są głosy za ewentualną obniżką stóp procentowych. (money.pl, Rafał Parczewski)
bDRSjAXp

Eryk Łon na łamach portalu Radio Maryja opublikował swoje przemyślenia na temat polityki pieniężnej prowadzonej przez RPP, której jest członkiem. Odniósł się m.in. do kwestii stóp procentowych, od których zależy oprocentowanie lokat i kredytów oferowanych klientom banków.

Od zawsze słynął on z bardzo "luźnego" nastawienia do polityki pieniężnej i zachęcał do obniżek stóp procentowych. Choć już główna stawka jest na praktycznie zerowym poziomie, dalej nie wyklucza kolejnych cięć. Stawia jednak warunek.

bDRSjAXr

"Wprawdzie uważam, że prawdopodobieństwo ożywienia w tym roku w naszym kraju jest dość znaczne, ale nie mogę wykluczyć, że gdyby okazało się, że sytuacja epidemiologiczna w Polsce byłaby w najbliższych miesiącach stosunkowo niekorzystna, mogłoby to istotne opóźnić tempo odmrażania gospodarki. Wówczas nie wykluczam, że gotów jestem rozważyć możliwość złożenia wniosku o obniżkę stóp procentowych" - pisze ekonomista.

Zobacz także: Osiedle szeregówek w szczerym polu. Mieszkańcy dzień zaczynają od skrobania szyb. Nawet wiosną

Jednocześnie wyraźnie podkreśla, że ma nadzieję, iż do tego nie dojdzie. Wierzy, że polska gospodarka wróci szybko na ścieżkę wzrostu sprzed pandemii.

bDRSjAXx

"Warto być w polityce pieniężnej elastycznym i pomysłowym" - podkreśla.

Dodał, że warto pomyśleć nad skonstruowaniem nowych "sprytnych" instrumentów w polityce pieniężnej, które mogą się przydać w reagowaniu na kolejne zjawiska kryzysowe, które w przyszłości nadejdą.

Większa akceptacja dla podwyżek cen

Ekonomista nie boi się składać wniosków, nawet bez wparcia innych członków RPP. Świadczy o tym inicjatywa dotycząca zmian w celu inflacyjnym. Od lat NBP przyjmuje, że docelowo ceny dla stabilnego rozwoju gospodarki powinny rosnąć w tempie 2,5 proc. w skali roku. Dopuszcza jednak odchylenia dla inflacji po +/- 1 pkt proc.

bDRSjAXy

Łon wnioskował zaś o poszerzenie dopuszczalnego pasma odchyleń celu inflacyjnego do +/- 2 pkt. proc. Tym samym górną akceptowalną granicą dla inflacji byłby poziom 4,5 proc. (2,5+2), a nie obecne 3,5 proc. (2,5+1). Przez to bank dopuszczałby wyraźnie większe podwyżki cen.

"Uczyniłem tak kierując się przekonaniem o istnieniu potrzeby poszerzenia swobody decyzyjnej naszego banku centralnego. Ponadto kierowało mną przekonanie, że skoro w przeszłości inflacja konsumpcyjna przekraczała czasami poziom 3,5 proc., a czasami była niższa od 0,5 proc., to poszerzenie dopuszczalnego pasma odchyleń byłoby swoistym potwierdzeniem rzeczywistości inflacyjnej w naszym kraju" - tłumaczy.

Wniosek ekonomisty poparł jednak jedynie on sam.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDRSjAXS
pieniądze
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(18)
ekonom
4 tyg. temu
czy ten go gość rozumie ,że okrada Polaków ,jakim trzeba być korkociągiem ekonomicznym by wypowiadać takie ekonomiczne bzdury .......... i pytanie ile znowu podarujecie tadziowi?
pd52
4 tyg. temu
No i takie Łony rozwalają naszą gospodarkę. Prawidłowo nie powinno być inflacji lub nie powinna przekraczać 0,5%. Obniżanie stóp procentowych i podnoszenie inflacji to jest zwykłe złodziejstwo.
poiu
4 tyg. temu
obdzieranie Polaków z oszczędności
bDRSjAXT
kamaraden
4 tyg. temu
historia zatoczy kolo i niedługo będziemy zarabiać w setkach tysięcy później miliony itp w tym kraju możesz oszczędzać a i tak cię puszczą z torbami przykład w Ameryce znajdziesz ropę u siebie na działce jesteś milionerem w Polsce znajdziesz jesteś dziadem zaraz cię wywłaszczą i wygonią z twojej ziemi jaka to własność i wolność
Romek
4 tyg. temu
Jeszxze trochę i będzie pieniadz z długu trzymamy tylko góra tydzień po wyplacie , po wypłacie duże zakupy kredyty, reszta bitcoin i zloto, a dwa dni potem już tylko drobne i rabat
...
Następna strona