Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PBE
|

"Ośmioletnie maksimum". Ważna informacja dla frankowiczów

6
Podziel się:

Frank szwajcarski jest najmocniejszy względem euro od blisko dziewięciu lat, czyli od czasu gdy Szwajcarski Bank Narodowy (SNB) zrezygnował z utrzymywania sztywnego kurs waluty względem euro. Jak podaje Bloomberg, helwecka waluta umacnia się, ponieważ inwestorzy spodziewają się szybszych obniżek stóp procentowych przez Europejski Bank Centralny niż SNB, dlatego uciekają do franka.

"Ośmioletnie maksimum". Ważna informacja dla frankowiczów
Frank szwajcarski jest najsilniejszy do euro od 2015 r. (Adobe Stock, Comugnero Silvana)

Kurs franka wzrósł do 0,94087 za euro, tym samym pokonując szczyt ustanowiony w styczniu 2015 r., gdy rynkami finansowymi wstrząsnęła zaskakująca decyzja SNB o uwolnieniu kursu franka szwajcarskiego wobec euro i obniżce głównej stopy procentowej banku centralnego do - 0,75 proc. Skutkowało to tym, że kurs franka wobec euro i złotego wystrzelił. Przekroczył 0,9 euro i 4 zł - przez chwilę był nawet powyżej 5 zł. Dzień ten nazwano czarnym czwartkiem.

Jak pisze Bloomberg, obecnie rośnie przekonanie inwestorów, że EBC zdecyduje się obniżyć stopy procentowe już w pierwszym kwartale przyszłego roku - czyli wcześniej niż jego szwajcarski odpowiednik. Obniżając stopy procentowe na początku przyszłego roku, EBC wyprzedziłoby tym ruchem wiele banków centralnych krajów rozwiniętych, w tym szwajcarski SNB i amerykański Fed. 

Ekonomiści UBS spodziewają się, że SNB obniży stopy w czerwcu. Prognozują trzy obniżki stóp o 25 pkt bazowych każda: w czerwcu, wrześniu i grudniu. Oznaczałoby to redukcje głównej stopy procentowej SNB do 1,0 proc. do końca 2024 r. 

Frank coraz droższy. Zła wiadomość dla frankowiczów

Informacja o drożejącym franku szwajcarskim względem złotego to zła wiadomość dla frankowiczów, ponieważ ok. 380 z 750 tys. wszystkich udzielonych w Polsce kredytów frankowych wciąż jest aktywnych.

Ze względu na konstrukcję tych hipotecznych kredytów walutowych umacniający się kurs franka względem złotego podwójnie bije po kieszeni spłacających je Polaków. Z jednej strony rośnie im kwota pożyczonego kapitału do spłaty, a z drugiej - wysokość miesięcznej raty, spłacanej we frankach.

Nie bez znaczenia pozostaje również fakt, że stopy procentowe w Szwajcarii szybko się nie spadną. Kredyty frankowe oprocentowane są wskaźnikiem SARON (odpowiednik WIBOR-u), który podąża śladem głównej stopy procentowej banku centralnego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(6)
Kali Fat Cat
5 miesięcy temu
A mówią że oszusci tylko kradną i nie zabijają. Banksterzy od 1988 roku oblecieli z tym toksycznym produktem prawie cały glob, od Australii po nasz grajdół. I wciskali go wszędzie gdzie tylko mogli aborygenom, aztecom, grekom, rzymianom, abisynczykom, indianom, eskimosom i na końcu Januszom. Komu jeszcze mogli a jednak nie dali odpowiedzcie sobie sami. Kredyt denominowany lub indeksowany jest jak tlenek węgla, to cichy zabójca. Doprowadził do większej ilości zgonów i ludzkich trgedii niż skromny CO. Prezesie D. ja wszystko rozumieć, nie wstydź się i płacz, płacz i płać, jak ja płakałem.
Obywatel
5 miesięcy temu
Mówiłem, banki kradły katowały a sądy teraz unieważniają umowy. Lata oszustwa bankom nie pomogły.przetrwaja tylko giganci reszta upadnie.
Justine
5 miesięcy temu
Ja podpisałam z PKO miałam długu 282 tysiące złotych bank zaproponował mi 50 tysięcy złotych . Nie mam już kredytu we frankach polecam negocjacje z bankiem bo warto
Jarek
5 miesięcy temu
Podpisałem ugodę z MBankiem. Miałem jeszcze do oddania 130 tysięcy złotych po dzisiejszym kursie franka. Utargowałem się na 40 tysięcy do oddania. Policzyłem też symulację mojego kredytu jak bym bral w złotówkach. No i jestem do przodu sporo kasy.
Zurich
5 miesięcy temu
Moim zdaniem waluta szwajcarska daje poczucie bezpieczeństwa, solidna i porządna bankowość, wysoka jakość obsługi , racjonalna polityka, suwerenność , majętni obywatele. Oczywiście to że wartość franka szwajcarskiego wzrasta względem innych walut to nie przypadek