Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac.
WZI
|

Pensja minimalna. Jest projekt rozporządzenia

80
Podziel się:

3 tys. złotych - tyle ma wynosić pensja minimalna w 2022 roku. Rząd opublikował właśnie projekt rozporządzenia w tej sprawie.

Pensja minimalna. Jest projekt rozporządzenia
Jest projekt rozporządzenia w sprawie pensji minimalnej. (Pixabay)
bEKalflx

Według opublikowanego na rządowych stronach projektu płaca minimalna w przyszłym roku ma wynieść 3 tys. złotych brutto.

W stosunku do tegorocznej minimalnej krajowej to wzrost o 7,1 proc. Przyszłoroczna najniższa krajowa będzie stanowić 51,4 proc. przeciętnego wynagrodzenia.

Projekt rządowego rozporządzenia zakłada też minimalne wynagrodzenie godzinowe. Minimalna stawka za godzinę pracy ma wynieść 19,60 zł.

bEKalflz
Zobacz także: Płaca minimalna 3 tys. zł. Sedlak: Prosta droga do wzrostu inflacji

Dokładnie takie same kwoty rząd zaproponował w połowie czerwca, gdy przedstawiał je Radzie Dialogu Społecznego. Rada nie wypracowała jednak wspólnego stanowiska, dlatego ostateczna decyzja w tej sprawie należy do rządu.

Płaca minimalna w Polsce stanowi obecnie 53 proc. przeciętnego wynagrodzenia. Pod tym względem zajmujemy trzecie miejsce wśród krajów Unii Europejskiej.

bEKalflF

Najnowsze dostępne wyliczenia Eurostatu za 2020 rok pokazują, że tylko w trzech krajach relacja płacy minimalnej do przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia jest wyższa niż w Polsce. Są to Słowenia i Hiszpania (z wynikiem 53 proc.) oraz Portugalia (w wynikiem 50,8 proc., czyli tylko minimalnie wyższym od Polski).

Obecnie płaca minimalna wynosi w Polsce 2800 zł brutto. To - jak wynika z danych Eurostatu z końca czerwca 2021 roku - 619 euro, więc nieco więcej niż w Czechach (596 euro) i nieco mniej niż na Słowacji (623 euro).

Płaca minimalna rośnie co roku nie może wzrosnąć o mniej niż 100 zł, bo takie jest minimum ustawowe.

Ostatnio często mówi się jednak o zmianie przepisów i uzależnieniu wysokości stawki np. od regionu. Takie rozwiązanie proponuje Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw Adam Abramowicz.

bEKalflG

Rośnie nie tylko płaca minimalna. W całej gospodarce zarobki idą w górę i w niektórych branżach przeciętna pensja wynosi już 10 tys. złotych.

Jak podaje GUS, średnie miesięczne wynagrodzenie gospodarce narodowej w pierwszym kwartale 2021 roku wzrosło o 6,6 proc. w porównaniu z analogicznym kwartałem rok wcześniej i wyniosło 5681,56 zł brutto.

Przy takich zarobkach kwota "na rękę” wynosi ok. 4094 netto. Prawie 1600 zł pochłaniają składki i zaliczki na podatek. Składki na ubezpieczenia emerytalne wynoszą ok. 554 zł, na ubezpieczenie rentowe - ok. 85 zł, chorobowe - ok. 139 zł, zdrowotne – ok. 441, zaś zaliczka na podatek około 367 zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEKalfma
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(80)
Podatek
3 miesiące temu
Co to za pojęcie średnie zarobki. To miks zarobkow prezesów, dyrektorów, innych urzędasów no i na koniec pracowników fizycznych. Wszystko to przeliczone i wychodzi średnia tylko to nie prawda. Tak żyjemy w mayriksie karmieni dogmatami.
ekonomista
3 miesiące temu
Krew mnie zalewa jak słyszę o średniej kraiowej.Jeden zarabia milion a dwóch po tysiąc.Jaka to średnia. To średnia dla idiotów.
Tomek1
3 miesiące temu
Jakby ludzie się nie godzili za najniższą krajową to by im podnieśli. Ja mam 6 tysięcy na papierze. Jestem kierowcą ciężarówki. 99%jezdzi za minimalną i narzekają.
bEKalfmb
Opi
3 miesiące temu
A i tak płaci się pod stołem.
koma jeden
3 miesiące temu
Cały czas w Polsce MNIEJ SIĘ ZARABIA. Ceny produktów i usług rozną logarytmicznie. Dochody Polaków wykładniczo. Jednak charakterystyka logarytmiczna rozpoczyna się od punktu 50% charakterystyki wykładniczej. Aproksymacja dochodów i oszczędności Polaków to połowa tego czego potrzebują do normalnego funkcjonowania. Tekst dla fachowców, co to znają się na wszystkim.
...
Następna strona