Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|

Podatek bankowy. Prawie połowa banków go nie płaci

2
Podziel się:

Już prawie połowa banków działających w Polsce nie nie płaci podatku bankowego. Powody? Niskie stopy procentowe i rosnące koszty ryzyka prawnego związanego z walutowymi kredytami hipotecznymi - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Podatek bankowy. Prawie połowa banków go nie płaci
Podatek bankowy. Prawie połowa banków go nie płaci. (Getty Images, Brian Jackson)

Podatek od niektórych instytucji finansowych, zwany bankowym, płaci 15 z niemal 30 banków działających na terenie naszego kraju - informuje dziennik. Daninę tę spłaca również zaledwie co szósty oddział instytucji kredytowych.

Gazeta wskazuje na dwie przyczyny takiego stanu rzeczy. Pierwszą są niskie stopy procentowe, które w praktyce uniemożliwiają im zarabianie. A w środę Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała, że stawki oprocentowania banku centralnego pozostaną bez zmian.

Od maja 2020 roku główna stawka wynosi 0,1 proc. i tak będzie przez co najmniej kolejny miesiąc. Dodatkowo oprocentowanie środków lokowanych w NBP przez banki komercyjne pozostało na poziomie 0 proc., a stopa lombardowa (kredytowa) to dalej 0,5 proc.

Zobacz także: Frankowicze pewni wygranych w sądach. Prezes ZBP zwraca uwagę na niuans w wyroku TSUE

Drugim powodem są rezerwy na koszty ugód ze spłacającymi hipoteczne kredyty walutowe. Banki muszą tworzyć na ten cel większą rezerwę, a to odbija się na ich zasobach własnych i zwiększa ich stratę.

Jednak tzw. frankowicze nie wybierają ścieżki ugody z bankami. Po wyroku TSUE coraz częściej decydują się iść ze swoim kredytodawcą na ścieżkę sądową.

"DGP" zwraca uwagę, że w przyszłości wpływy z podatku bankowego mogą się skurczyć. Wystarczy, że instytucje będą uruchamiać plany naprawcze, które w praktyce zwalniają je z tej daniny.

W ostatnich miesiącach z tytułu podatku do budżetu wpływało 400 mln złotych miesięcznie. Sam podatek pojawił się w 2016 roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
banki
pieniądze
podatki
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(2)
hehe
rok temu
banki sobie radza to wszystko sciema dla ludu, RRSO na poziomie 20-30%
TL 2020
rok temu
Niskie stopy NBP uniemożliwiają bankom zarabianie? Proszę o wytłumaczenie tego zjawiska, skoro oprocentowanie kredytów to zwykle stopa procentowa NBP plus marża banku.