Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

RPP ogłosiła decyzję w sprawie stóp procentowych. Zobacz stawki

201
Podziel się

Kolejne tegoroczne posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej (RPP) nie przyniosło niespodzianek. Stawki oprocentowania banku centralnego pozostały bez zmian. Nie ma co liczyć na lepszą ofertę banków w odniesieniu do lokat czy kredytów.

RPP ogłosiła decyzję w sprawie stóp procentowych. Zobacz stawki
Przewodniczący RPP Adam Glapiński od dłuższego czasu sugeruje, że stopy procentowe nie powinny ulec zmianie przez dłuższy czas. (YouTube, NBP)
bEiOeAgl

Dobiegło końca majowe posiedzenie RPP. Nie przejdzie ono jednak do historii, tak jak miało to miejsce rok temu. Wtedy rada zdecydowała o obcięciu stóp procentowych do rekordowo niskiego poziomu. Teraz postanowiła je utrzymać bez zmian.

Od maja 2020 główna stawka wynosi 0,1 proc. i tak będzie przez co najmniej kolejny miesiąc. Dodatkowo oprocentowanie środków lokowanych w NBP przez banki komercyjne pozostało na poziomie 0 proc., a stopa lombardowa (kredytowa) to dalej 0,5 proc.

bEiOeAgn

Te stawki obowiązują banki, ale decyzja RPP przekłada się każdorazowo na ofertę dla zwykłych klientów. Brak zmian w stopach procentowych oznacza, że zarówno oprocentowanie depozytów i lokat oraz pożyczek i kredytów nie powinno się zmienić.

Zobacz także: Emerytura bez podatku. Ekspert ocenia odważny pomysł

Oszczędzający dalej muszą szukać zyskowniejszych ofert poza bankami, bo w największych bankach standardowe lokaty na kilka miesięcy są oprocentowane zazwyczaj na 0,01 proc.

bEiOeAgt

Za to z niższych rat mogą się cieszyć kredytobiorcy. Średnie oprocentowanie w kredytach konsumpcyjnych jest na poziomie nieco ponad 6 proc., a przed pandemią było w okolicach 8 proc. W przypadku kredytów mieszkaniowych stawki spadły poniżej 3 proc.

Decyzja RPP nie zaskoczyła ekonomistów. Warto jednak zauważyć, że eksperci coraz częściej mówią o ewentualnych podwyżkach stawek. A wszystko przez obserwowany ostatnio silny wzrost cen w Polsce.

Przypomnijmy, że w kwietniu ceny towarów i usług konsumpcyjnych w Polsce wzrosły średnio o 4,3 proc. w skali roku. A celem NBP, którego organem jest RPP, jest dbanie o stabilny poziom cen. Za taki przyjmuje się inflację na poziomie od 1,5 do 3,5 proc. Jest więc już wyraźnie powyżej górnej granicy.

bEiOeAgu

Zgodnie z teorią ekonomii, bank centralny może próbować obniżać inflację poprzez np. podwyżki stóp procentowych. Spekulacje dotyczące tego ucina jednak regularnie sam prezes NBP i przewodniczący RPP Adam Glapiński, który podkreśla, że w większości za wzrost cen odpowiadają czynniki niezależne od polityki pieniężnej. Mowa m.in. o cenach paliw, które zależą w głównej mierze od notowań ropy naftowej na światowych giełdach.

W związku z tym, większość ekonomistów jest zdania, że stopy procentowe pozostaną na obecnym poziomie przynajmniej do końca kadencji RPP, czyli do połowy 2022 roku. Później mogą powoli iść w górę, choć do stanu sprzed pandemii raczej szybko nie wrócą.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEiOeAgO
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(201)
Jas2222
miesiąc temu
Brak decyzji jest żadną decyzją a inflacja się tylko cieszy.
Demeryt
miesiąc temu
Przecież ten pociąg zwany inflacją za sprawą takiego rządzenia pieniądzem się lada moment wykolei.
Kwiato
miesiąc temu
Oj, źle się dzieje...bardzo źle.
bEiOeAgP
olekk
miesiąc temu
Jak można nie podnieść stóp procentowy w sytuacji gdy ceny oszalały?? Czy oni są normalni??
emeryt61
2 miesiące temu
PiS oraz RPP i jej szef Adam Glapiński przekonali mnie do zaprzestania udziału w wyborach, zawsze głosowałem na PIS bowiem głosowanie na komunę było nie do przyjęcia, a druga część typu; Tuski, Jachiry, Tomczyki itp to typowi, bezczelni karierowicze pozornie wykształceni, równie nieudolni jak ich poprzednicy z pzpr.
...
Następna strona