Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Paweł Orlikowski
|
aktualizacja

Podatek od najbogatszych. Franciszek apeluje o nową daninę

105
Podziel się:

Papież Franciszek opowiedział się za wprowadzeniem podatku od najbogatszych. Jego zdaniem najbiedniejsi cierpią przez to, jak obecnie funkcjonuje system finansowy na świecie, a nowa danina miałaby równoważyć światową gospodarkę.

Franciszek opowiada się za podatkiem od najbogatszych
Franciszek opowiada się za podatkiem od najbogatszych (East News)

Papież Franciszek skrytykował światowy system finansowy, którego ofiarami są najbiedniejsi. Jego zdaniem jedną z form zrównoważenia w światowej gospodarce byłby podatek od najbogatszych - podaje radiozet.pl, powołując się na katolicki magazyn "The Tablet".

Papież przemawiał do uczestników konferencji "Nowe formy solidarności: ku braterskiej integracji i innowacji", zorganizowanej przez Papieską Akademię Nauk Społecznych. Byli tam również przedstawiciele Międzynarodowego Funduszu Walutowego w Rzymie.

Franciszek podkreślił, że pięć milionów dzieci poniżej 5. roku życia umrze w tym roku z powodu skrajnego ubóstwa. To - jego zdaniem - powinno motywować świat do działania. Papież podkreślił, że świat bogaci się coraz szybciej, a bieda wciąż się nie zmniejsza.

Zobacz także: Obejrzyj: Bieda aż piszczy. "Opływasz tu w luksusach, jeśli trzymasz z władzą"

Zauważył ponadto, że tegoroczny światowy dochód sięgnie blisko 12 tys. dolarów na mieszkańca (blisko 47 tys. zł), a mimo to setki milionów ludzi pogrąża się w skrajnym ubóstwie - brakuje im żywności, mieszkań, opieki medycznej, szkół, elektryczności, wody pitnej i dostępu do sanitariatów.

Franciszek wspomniał o wielkiej roli 50 najbogatszych ludzi świata, którzy - gdyby zdecydowali się na konkretne działanie - mogliby ocalić miliony osób. - Te pięćdziesiąt osób może sfinansować opiekę medyczną i edukację każdego biednego dziecka na świecie, poprzez podatki czy inicjatywy filantropijne lub obydwa działania - stwierdził papież.

Ojciec Święty odniósł się też do zjawiska ukrywania majątków w rajach podatkowych, przez co ogromne środki nie są odprowadzane m.in. na usługi publiczne i rozwój społeczny.

- Każdego roku setki miliardów dolarów, od które powinny być odprowadzane podatki na finansowanie opieki medycznej i edukacji, gromadzone są na kontach w rajach podatkowych, zapobiegając w ten sposób możliwości godnego i zrównoważonego rozwoju wszystkich podmiotów społecznych - powiedział.

Zwracając się do liderów świata finansowego i ekonomistów, papież Franciszek wezwał ich do współpracy w eliminowaniu niesprawiedliwości w obecnej gospodarce światowej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(105)
giorgio, ital...
11 miesięcy temu
tak pieknie mówi Papież a wy wciąż sracie na dobro, bo komentarze są pod wasza kontrola, czasami tak są podobne, ze mam wrażenie , iz wy je piszecie, ale poproście szatana, on was douczy
ta sobie
rok temu
Przecież Watykan to raj podatkowy, to niech sami się opodatkują
olek
2 lata temu
gdyby najbogatsi nie wykozystywali innych, nie byli by bogaci. zreszta ta kasa trafi do urzedasow.. nie do ludzi. bedzie na posadki, biura, samochody...
Tancerz
2 lata temu
Bezczelność sukienek ciąg dalszy. Niech sprzedadzą nieruchomości, niech przeprowadzą się do mniejszych mieszkań. Skoro Jezus tak ,żył dlaczego ich naśladowcy nie mogą. Jak jest mało to niech pójdą do uczciwej pracy.
antypis
2 lata temu
Ten czarodziej-magik nie widział chyba naszych upasionych biskupów-pedofili i ich aut.
...
Następna strona