Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Podatek od najbogatszych. Franciszek apeluje o nową daninę

Papież Franciszek opowiedział się za wprowadzeniem podatku od najbogatszych. Jego zdaniem najbiedniejsi cierpią przez to, jak obecnie funkcjonuje system finansowy na świecie, a nowa danina miałaby równoważyć światową gospodarkę.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Franciszek opowiada się za podatkiem od najbogatszych

Papież Franciszek skrytykował światowy system finansowy, którego ofiarami są najbiedniejsi. Jego zdaniem jedną z form zrównoważenia w światowej gospodarce byłby podatek od najbogatszych - podaje radiozet.pl, powołując się na katolicki magazyn "The Tablet".

Papież przemawiał do uczestników konferencji "Nowe formy solidarności: ku braterskiej integracji i innowacji", zorganizowanej przez Papieską Akademię Nauk Społecznych. Byli tam również przedstawiciele Międzynarodowego Funduszu Walutowego w Rzymie.

Franciszek podkreślił, że pięć milionów dzieci poniżej 5. roku życia umrze w tym roku z powodu skrajnego ubóstwa. To - jego zdaniem - powinno motywować świat do działania. Papież podkreślił, że świat bogaci się coraz szybciej, a bieda wciąż się nie zmniejsza.

Obejrzyj: Bieda aż piszczy. "Opływasz tu w luksusach, jeśli trzymasz z władzą"

Zauważył ponadto, że tegoroczny światowy dochód sięgnie blisko 12 tys. dolarów na mieszkańca (blisko 47 tys. zł), a mimo to setki milionów ludzi pogrąża się w skrajnym ubóstwie - brakuje im żywności, mieszkań, opieki medycznej, szkół, elektryczności, wody pitnej i dostępu do sanitariatów.

Franciszek wspomniał o wielkiej roli 50 najbogatszych ludzi świata, którzy - gdyby zdecydowali się na konkretne działanie - mogliby ocalić miliony osób. - Te pięćdziesiąt osób może sfinansować opiekę medyczną i edukację każdego biednego dziecka na świecie, poprzez podatki czy inicjatywy filantropijne lub obydwa działania - stwierdził papież.

Bieda na świecie. Pięć faktów z raportu Oxfam, obok których trudno przejść obojętnie

Ojciec Święty odniósł się też do zjawiska ukrywania majątków w rajach podatkowych, przez co ogromne środki nie są odprowadzane m.in. na usługi publiczne i rozwój społeczny.

- Każdego roku setki miliardów dolarów, od które powinny być odprowadzane podatki na finansowanie opieki medycznej i edukacji, gromadzone są na kontach w rajach podatkowych, zapobiegając w ten sposób możliwości godnego i zrównoważonego rozwoju wszystkich podmiotów społecznych - powiedział.

Zwracając się do liderów świata finansowego i ekonomistów, papież Franciszek wezwał ich do współpracy w eliminowaniu niesprawiedliwości w obecnej gospodarce światowej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: watykan, podatki, finanse, pieniądze, ekonomia, gospodarka, najbogatsi, papież, franciszek, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
08-02-2020

MedalikKosciol niech zacznie przedewszystkim od siebie biskupi zyja w luksusach

08-02-2020

LukA kiedyś wystarczała dziesięcina. Teraz podatki bezpośrednie, pośrednie, akcyzy, vaty, straty, a socjalistom ciągle mało.

08-02-2020

JadziaSam kręci na siebie bat

Rozwiń komentarze (103)