Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Polacy kochają gotówkę. 215 mld zł w obiegu

11
Podziel się

Jesteśmy trzeci w UE pod względem posiadanych przez obywateli pieniędzy w gotówce w porównaniu z wielkością gospodarki. Aż 215 mld zł w banknotach i bilonie krąży po kraju. Ekonomiści tłumaczą ten trend.

215 mld zł w obiegu, w Polsce przybywa gotówki
215 mld zł w obiegu, w Polsce przybywa gotówki (East News, LUKASZ OSTALSKI/REPORTER)
bDSdbhBx

Tylko Grecy i Węgrzy mają więcej gotówki w portfelu niż na kontach. Ci pierwsi zaczęli ją wypłacać, gdy uciekali przed kryzysem bankowym, stąd ten efekt. W Polsce (z danych na koniec czerwca) 214,9 mld zł krąży w obiegu, a daje to 9,5 proc. PKB. Jednak nie jesteśmy wyjątkiem, w Europie ten trend jest mocno wyczuwalny. Przez zbyt niskie odsetki oferowane przez banki, nie składamy tam depozytów. Jednak co paradoksalne, do płatności coraz częściej wykorzystujemy karty.

Z danych NBP wynika, że w pierwszej połowie roku wartość gotówki w obiegu wzrosła u nas o 11,7 mld zł. - Oprocentowanie depozytów bieżących od dawna jest zerowe. Ludzie nie są skłonni do oszczędzania w bankach. Zwłaszcza, że wielu uważa, iż równocześnie mamy bardzo wysoką inflację - mówi "Dziennikowi Gazecie Prawnej" Marcin Mazurek, ekonomista mBanku. Jak dodaje, ważnym aspektem jest też psychologia. Jeśli oprocentowanie wzrosłoby z 1 na 2 proc. to nie zachęciłoby tak bardzo do założenia lokaty, jak dawniej podwyżki z 7 na 8 proc.

bDSdbhBz

Ekspert podkreśla, że udział gotówki w całkowitej podaży pieniądza nieco wzrósł, jednak trudno uznać to za szczególnie niekorzystną tendencję. - Rośnie też PKB. Zwiększa się i podaż pieniądza - mówi Mazurek. Wartość pieniądza w gospodarce to już niemal 1,5 biliona zł, w czerwcu nastąpił spadek o 2,4 mld zł.

Jak wskazują dane NBP, na koniec czerwca ze wszystkich banknotów w obiegu, 60 proc. stanowiły banknoty 100-złotowe, a 30 proc. o nominale 200 zł. Co ciekawe, banknoty 500-złotowe to niespełna 0,8 proc. ogólnej liczby, jednak blisko 4 proc. wartości banknotów w obiegu.

Zobacz także: Obejrzyj: 500+. Wiceminister rodziny zdradza, na co Polacy wydają pieniądze
bDSdbhBF

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDSdbhCa
KOMENTARZE
(11)
Dyzio
2 lata temu
Jeśli ktoś ma wątpliwości dlaczego tak wiele uwagi poświęca się w polskich mediach kwestii obrotu gotówkowego, niech uświadomi sobie że KAZDA transakcja bezgotówkowe generuje zysk dla takich firm jak Visa, Mastercard czy American Express. Prowizja od transakcji bezgotówkowych ponoszone jest przez sprzedawców. Stąd płatności bezgotówkowe przyczyniają się do wyższych cen ale o tym sza ....
Babka
2 lata temu
Ja do niedawna trzymałam wszystko w banku,opłaty robiłam przez internet,płaciłam bezgotówkowo za zakupy,ale już mam dość. Opłaty za konto,opłaty za kartę,opłaty za przelewy internetowe,policzyłam ile mnie to kosztuje.I za co ,wpłacam przez wpłatomat, sama robię przelewy,nie przeszkadzam paniom w banku,obracają moimi pieniędzmi i jeszcze z tego mają kasę. a mnie po trochu podskubują za różne opłaty.Zmieniłam bank,konto za darmo ale nadal inne opłaty pobierają ,lokaty czy oszczędzanie to u nas farsa.Jak oni twoje biorą to za darmo jak ty od nich to płacisz grube odsetki.Lichwa nie banki.Od pół roku nie trzymam pieniędzy w banku, i nawet sensowniej wydaję pieniądze bo widzę ile wydaję,nawet sporo zaoszczędzam co wcześniej było nie możliwe.Płacenie kartą mniej boli ale jest bardziej szkodliwe.
antypislandow...
2 lata temu
Więcej kasy w obiegu, bo PISland drukuje pieniążki, a za rok zje nas inflacja.
bDSdbhCb
sunclub
2 lata temu
Ciekawe jakby wyglądał sektor bankowy gdyby tak każdy z nas wypłacił zaledwie 20% swoich oszczędności w gotówce... "pewne" jak w banku nie byłoby już aktualne... :D
Jan
2 lata temu
Dla ekonomisty jest jasne co to oznacza, INFLACJA! Tylko tego nie może pojąć ciemny lud!