Notowania

500+
25.02.2019 19:51

Rodzina 500 plus. Będą pieniądze na każde dziecko. Trudne zadanie przed Elżbietą Rafalską

Trzeba przygotować nowy wzór wniosku albo skończyć z papierami i powierzyć zadanie komputerom. Po tym, jak prezes PiS obiecał 500 złotych na każde dziecko, w resorcie pracy zapanowało poruszenie. Pytanie zasadnicze brzmi: jak to szybko wprowadzić?

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Elżbieta Rafalska musi szybko wymyślić, jak przelać Polakom miliardy złotych za Rodzinę 500 plus (Fot: Andrzej Hulimka)

Jarosław Kaczyński ze sceny podczas sobotniej konwencji PiS: - Wprowadzimy 500 plus na każde dziecko! Wszyscy politycy PiS wstają i biją brawo. Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, też. Ale jak sama przyznaje w telewizyjnym wywiadzie chwilę po konwencji, od razu pomyślała o tym, jak technicznie zrealizować tę obietnicę.

Jak wynika z informacji money.pl, w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej trwa gorączkowe poszukiwanie pomysłów na wdrożenie zapowiedzi Jarosława Kaczyńskiego. Wyzwanie stoi również przed Zakładem Ubezpieczeń Społecznych. To właśnie resort Rafalskiej i ZUS mają na barkach realizację największej obietnicy prezesa PiS.

500+ na pierwszego potomka nie wyczerpuje jeszcze pakietu działań, które można traktować jako promocję dzietności. Jarosław Kaczyński zapowiedział likwidację podatku PIT dla młodych do 26. roku życia.
Pomysły PiS to walka o pierwsze dziecko. Mimo 500+ rodzi się ich mniej

Mowa o zmianie, która będzie kosztować blisko 20 mld zł w skali roku. W tej chwili z programu Rodzina 500 plus korzysta około 55 proc. dzieci. Czyli do systemu trzeba dołączyć niemal drugie tyle.

- Sprawa nie wygląda na skomplikowaną, ale wymaga szybkiego działania i szybkich decyzji, bo możliwości jest kilka. Podczas konwencji padła zapowiedź, że pierwsze pieniądze trafią na konta już 1 lipca tego roku. A to oznacza, że kwestie ewentualnych wniosków o 500 plus na pierwsze dziecko muszą być rozwiązane w ekspresowym tempie - mówi money.pl jeden z urzędników resortu.

PiS obiecuje 500+ dla pierwszego dziecka od lipca 2019 r.
500+ od pierwszego dziecka. PiS odkrywa karty

- Szefowa (Elżbieta Rafalska – red.) w pierwszych słowach dla mediów powiedziała, że już zastanawia się, jak to wszystko ogarnąć. To chyba dobre podsumowanie zamieszania, które powstało - dodaje nasz informator.

I podkreśla, że w resorcie w najbliższych dniach powinna zapaść decyzja, czy świadczenie będzie przyznane automatycznie, czy wciąż będą obowiązywać wnioski.

Albo wniosek o 500 plus, albo automat

Teoretycznie sprawę można rozwiązać samą ustawą, która po prostu przyzna wszystkim dzieciom świadczenie 500 plus. I wtedy nikt nie będzie musiał składać żadnych wniosków. Ale ministerstwo może też uznać, że nadal trzeba składać wnioski, bo świadczenie jest dla chętnych. Kto nie chce, nie musi go pobierać. Z tego też powodu ponad dwa lata temu o rezygnację ze świadczenia apelował do najbogatszych Mateusz Morawiecki.

Jak wynika z informacji money.pl, w resorcie skłaniają się ku temu, by stworzyć uproszczony wniosek i otworzyć system składania dokumentów w ciągu najbliższych tygodni. Tak jak dziś, wniosek można by było złożyć przez internet, bankowość elektroniczną lub w pobliskim urzędzie.

Kaczyński zapowiedział zmianę w 500+
500+ na pierwsze dziecko. Kaczyński zapowiedział zmianę

Z formularza zniknęłyby pola dotyczące zarobków. Najpewniej wniosek musieliby złożyć tylko ci, którzy obecnie nie dostają świadczenia. Rodziny, które już są w systemie, nie będą musiały robić nic, bo informacje o wszystkich dzieciach pojawiały się już w ich dokumentach.

Ministerstwo szuka rozwiązań

- Wszystko analizujemy i ciężko pracujemy - deklaruje Stanisław Szwed, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej w rozmowie z money.pl. - Mamy bardzo ambitny cel. Chcemy sprawić, by cały proces był jak najprostszy i nie wiązał się z żadnymi obowiązkami - dodaje.

Jarosław Kaczyński w sobotę przedstawił najważniejsze punkty programu PiS przed tegorocznymi wyborami
500 plus na każde dziecko, trzynasta emerytura, obniżka PIT. Oto, co Kaczyński obiecał Polakom

Przyznaje, że w tej chwili naturalnym kierunkiem wydaje się wprowadzenie wniosków dla tych rodzin, które z 500 plus do tej pory nie korzystały.

- Żadna decyzja nie zapadła, ale Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej jest doskonałe w cyfryzacji pomysłów. Daliśmy radę już kilka razy z 500 plus, daliśmy radę z wyprawką 300 plus. Pieniądze będą na czas - dodaje.

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
25-02-2019

potasSuper fajnie, lubię dostawać pieniądze, tylko szkoda dzieci, bo to one zapłacą za to jak pójdą do pracy, ale wtedy to już nie będzie problem tych … Czytaj całość

25-02-2019

gjkPuszczą Polaków z torbami.

26-02-2019

DexterRozszerzenie 500+ to kolejne 20 mld. To teraz ja podam liczby. Podatek PIT w 2017 wyniósł w sumie 51 mld. Gdyby te 20 mld przeznaczyć na obniżkę … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (208)