Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Mateusz Ratajczak
Mateusz Ratajczak
|
aktualizacja

Rodzina 500 plus. Będą pieniądze na każde dziecko. Trudne zadanie przed Elżbietą Rafalską

208
Podziel się:

Trzeba przygotować nowy wzór wniosku albo skończyć z papierami i powierzyć zadanie komputerom. Po tym, jak prezes PiS obiecał 500 złotych na każde dziecko, w resorcie pracy zapanowało poruszenie. Pytanie zasadnicze brzmi: jak to szybko wprowadzić?

Elżbieta Rafalska musi szybko wymyślić, jak przelać Polakom miliardy złotych za Rodzinę 500 plus
Elżbieta Rafalska musi szybko wymyślić, jak przelać Polakom miliardy złotych za Rodzinę 500 plus (East News, Andrzej Hulimka)

Jarosław Kaczyński ze sceny podczas sobotniej konwencji PiS: - Wprowadzimy 500 plus na każde dziecko! Wszyscy politycy PiS wstają i biją brawo. Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, też. Ale jak sama przyznaje w telewizyjnym wywiadzie chwilę po konwencji, od razu pomyślała o tym, jak technicznie zrealizować tę obietnicę.

Jak wynika z informacji money.pl, w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej trwa gorączkowe poszukiwanie pomysłów na wdrożenie zapowiedzi Jarosława Kaczyńskiego. Wyzwanie stoi również przed Zakładem Ubezpieczeń Społecznych. To właśnie resort Rafalskiej i ZUS mają na barkach realizację największej obietnicy prezesa PiS.

Mowa o zmianie, która będzie kosztować blisko 20 mld zł w skali roku. W tej chwili z programu Rodzina 500 plus korzysta około 55 proc. dzieci. Czyli do systemu trzeba dołączyć niemal drugie tyle.

- Sprawa nie wygląda na skomplikowaną, ale wymaga szybkiego działania i szybkich decyzji, bo możliwości jest kilka. Podczas konwencji padła zapowiedź, że pierwsze pieniądze trafią na konta już 1 lipca tego roku. A to oznacza, że kwestie ewentualnych wniosków o 500 plus na pierwsze dziecko muszą być rozwiązane w ekspresowym tempie - mówi money.pl jeden z urzędników resortu.

- Szefowa (Elżbieta Rafalska – red.) w pierwszych słowach dla mediów powiedziała, że już zastanawia się, jak to wszystko ogarnąć. To chyba dobre podsumowanie zamieszania, które powstało - dodaje nasz informator.

I podkreśla, że w resorcie w najbliższych dniach powinna zapaść decyzja, czy świadczenie będzie przyznane automatycznie, czy wciąż będą obowiązywać wnioski.

Albo wniosek o 500 plus, albo automat

Teoretycznie sprawę można rozwiązać samą ustawą, która po prostu przyzna wszystkim dzieciom świadczenie 500 plus. I wtedy nikt nie będzie musiał składać żadnych wniosków. Ale ministerstwo może też uznać, że nadal trzeba składać wnioski, bo świadczenie jest dla chętnych. Kto nie chce, nie musi go pobierać. Z tego też powodu ponad dwa lata temu o rezygnację ze świadczenia apelował do najbogatszych Mateusz Morawiecki.

Jak wynika z informacji money.pl, w resorcie skłaniają się ku temu, by stworzyć uproszczony wniosek i otworzyć system składania dokumentów w ciągu najbliższych tygodni. Tak jak dziś, wniosek można by było złożyć przez internet, bankowość elektroniczną lub w pobliskim urzędzie.

Z formularza zniknęłyby pola dotyczące zarobków. Najpewniej wniosek musieliby złożyć tylko ci, którzy obecnie nie dostają świadczenia. Rodziny, które już są w systemie, nie będą musiały robić nic, bo informacje o wszystkich dzieciach pojawiały się już w ich dokumentach.

Ministerstwo szuka rozwiązań

- Wszystko analizujemy i ciężko pracujemy - deklaruje Stanisław Szwed, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej w rozmowie z money.pl. - Mamy bardzo ambitny cel. Chcemy sprawić, by cały proces był jak najprostszy i nie wiązał się z żadnymi obowiązkami - dodaje.

Przyznaje, że w tej chwili naturalnym kierunkiem wydaje się wprowadzenie wniosków dla tych rodzin, które z 500 plus do tej pory nie korzystały.

- Żadna decyzja nie zapadła, ale Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej jest doskonałe w cyfryzacji pomysłów. Daliśmy radę już kilka razy z 500 plus, daliśmy radę z wyprawką 300 plus. Pieniądze będą na czas - dodaje.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(208)
Dla pracujacy...
4 lata temu
Nie chce 500+, chce odpisac od podatku!!!!!!!!!
babcia Wikcia
4 lata temu
A kiedy kasa na zwierzęta domowe ? Ja mam kota, prezesie.
Honzo
4 lata temu
Nauczyciele, rodzice dzieci niepełnosprawnych - ruszajcie do boju po kasę. Pis w histerii, że przegra - to może da.
Ewa
4 lata temu
Tak ale na dzień dzisiejszy zabierają tą 500 setkę dzieciom niepełnosprawnym. Mojej córce 14- zabrano rodzinne też dano za to 184 zł pielęgnacyjnego TYLKO!!! Córka zachorowała dwa lata temu.. Nie wierzę im w ani jedno słowo!!!!
Polak
4 lata temu
Ale prosty my naród są
...
Następna strona