Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Jacek Frączyk
Jacek Frączyk
|
aktualizacja

Pomysły PiS to walka o pierwsze dziecko. Mimo 500+ rodzi się ich mniej

755
Podziel się:

Program 500+ stracił siły witalne. Już nie rodzi się więcej dzieci. Ludzie nie decydują się na pierwsze dziecko, bo lżej jest dopiero przy drugim. Nowe pomysły PiS trafiają więc w punkt. Jeśli plan się powiedzie, demografia powinna wystrzelić.

500+ na pierwszego potomka nie wyczerpuje jeszcze pakietu działań, które można traktować jako promocję dzietności. Jarosław Kaczyński zapowiedział likwidację podatku PIT dla młodych do 26. roku życia.
500+ na pierwszego potomka nie wyczerpuje jeszcze pakietu działań, które można traktować jako promocję dzietności. Jarosław Kaczyński zapowiedział likwidację podatku PIT dla młodych do 26. roku życia. (PAP)

PiS spodziewało się, że dzięki 500+ zacznie się rodzić więcej dzieci. I faktycznie tak było na początku. Tyle, że to już wspomnienie. Według nowych danych GUS, w grudniu urodziło się zaledwie 27 tys. dzieci. To o aż 1,7 tys. mniej niż rok temu, a zaledwie o 700 więcej niż w grudniu 2015 r., czyli przed wprowadzeniem 500+. To trzeci najgorszy wynik w ostatniej dekadzie.

W całym ubiegłym roku urodziło się 387 tys. dzieci w porównaniu do 402 tys. w 2017. Lepiej było siedem lat wcześniej. Z optymistycznych reakcji po wprowadzeniu 500+ zostało niewiele. Teraz można chwalić się głównie skutkami socjalnymi, wychodzeniem z biedy itp.

Zobacz też: Nowe obietnice PiS. "Dzięki tym pieniądzom ludzie odzyskują godność"

Program działał tylko przez rok

Wzrost urodzeń liczony rok do roku zakończył się praktycznie w styczniu ubiegłego roku. W programie Rodzina 500+ starczyło więc pary zaledwie na około rok. Pierwsze jego efekty widoczne były w listopadzie 2016, a ostatnie w lutym 2018.

Dlaczego? Jak wykazały badania, ludziom - i owszem - pomagało to decydować się, ale na drugie i trzecie dziecko. Decyzji o pierwszym wcale nie ułatwiła. Wręcz przeciwnie, młodzi na pierwsze dziecko decydują się z coraz większym oporem, choć zarazem w badaniach twierdzą, że rodzina i dzieci to najważniejsze cele życiowe.

Statystyki GUS pokazują, że w 2007 roku kobiety w wieku 24 lat i poniżej rodziły ponad 30 proc. dzieci w Polsce. A według najnowszych dostępnych danych - zaledwie 16 proc. Przeciętny wiek kobiety rodzącej pierwsze dziecko wzrósł do 28 lat, podczas gdy dekadę temu było to 26 lat, a dwie dekady temu 24 lata.

- Ci, którzy myśleli, by mieć kolejne dziecko, tylko przyśpieszyli decyzję. Natomiast spada liczba pierwszych urodzeń. Po nieznacznym wzroście tych urodzeń w 2016 r. (o 1 proc.) nastąpił powrót do tendencji spadkowej obserwowanej od 2010 r. - opisywała pół roku temu money.pl prof. Irena Kotowska, dyrektor Instytutu Statystyki i Demografii SGH.

Wielkie pieniądze na demografię

PiS swoimi najnowszymi pomysłami wyborczymi wskazuje, że szuka rozwiązania problemu programami państwowymi. Dwa z sześciu nowych pomysłów przedstawionych na konwencji w sobotę idą w kierunku zachęcenia młodych do decyzji. Chodzi o 500+ na pierwsze dziecko i ulgę w PIT dla młodych do 26. roku życia.

I tak, od lipca 500+ ma być przyznawane na pierwsze dziecko. Grono dzieci, które otrzymają świadczenie ma wzrosnąć dwukrotnie, z 3,7 do 7,3 mln. Powinno to kosztować budżet dodatkowo około 21 mld zł rocznie.

Zmiana w zasadach programu ma przy tym duży plus po stronie kosztów - znacznie zmniejsza biurokrację i upraszcza zasady. Już nie będzie udowadniania, że zarabia się odpowiednio mało. Nie będzie potrzeby kontroli, czy decydowania się w pracy na mniejszą oficjalną pensję (a reszta pod stołem), żeby załapać się na kryteria 500+. Zasada "jest dziecko-jest wypłata" jest tania w obsłudze, bo prawie automatyczna.

W 2017 roku obsługa administracyjna programu kosztowała 400 mln zł. Przy nowych zasadach powinno to być mniej niż połowa tej kwoty.

Młodym nie zabiorą pieniędzy na założenie rodziny

Ale 500+ na pierwszego potomka nie wyczerpuje jeszcze pakietu działań, które można traktować jako promocję dzietności. Jarosław Kaczyński zapowiedział likwidację podatku PIT dla młodych do 26. roku życia.

Skoro prezes mówił o "pracownikach", to podejrzewać należy, że chodzi o umowy o pracę. Tymczasem większość młodych pracuje na zlecenie, ewentualnie jest motywowana do zakładania własnych firm. Tych faktycznie powstaje w ostatnich latach całe mnóstwo. W ubiegłym roku aż 100 tys.

Jeśli młodzi będą dostawać stałe warunki pracy - było nie było bez PIT taka forma zatrudnienia będzie bardziej konkurencyjna do umowy zlecenia - to stabilniej staną na nogach na początku swojej drogi zawodowej. Nie mówiąc o tym, że umowa o pracę da łatwiejszy dostęp do kredytów.

Jeśli jeszcze dodatkowo dostaną wpływ 500 zł miesięcznie już od pierwszego dziecka, wielu pomoże to prawdopodobnie nie odkładać decyzji o potomstwie. A plany PiS mówią jeszcze o zmniejszeniach podatkowych kosztów pracy.

Czas jednak pokaże, czy odblokuje to dzietność w narodzie. I czy budżet na takie wydatki i ograniczenie dochodów jest w ogóle gotowy. Dobra koniunktura na świecie zaczyna się już kończyć.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(755)
Mama 2 aniołk...
3 lata temu
Jeżeli ktoś chce dzieci to będzie je miał bez względu na 500+ czy nawet 1000 +.Niestety są rodziny które bardzo pragną dziecka i nie udaje się i uwierzcie że wydają potężne pieniądze na leczenie ,leki ,wizyty i lekarzy z powołania itp. Ja nie oczekują na 500+ możecie sobie je wziąść!!! .Chciała bym liczyć tylko na większą pomóc w leczeniu niepłodności i poronień ,więcej badan dostępnych na NFZ i z szybszym terminami.
Głos
4 lata temu
Trzeba aż takich obietnic aby pis może mógł dalej rządzić bo nasze społeczeństwo nie dostrzega tego co tylko przez 3lata zrobił. Bardzo dobre wskaźniki gospodarcze ,spadek bezrobocia ,duże nakłady na obronę kraju a i przeczkoli i żłobków powstaje rocznie drugie tyle . Samo to się nie zrobiło . Trzeba zacząć trochę samodzielnie myśleć . Mideliśmy osiem lat platwormy i innych i mamy tak jak mamy , nic nam nie dała i nie da a jak da to mafii i zachodowi tak jak to było . Tort jest duży do podziału to od rządu zależy z kim się podzielą
Patola
4 lata temu
Proponuję w najbliższych wyborach głosować na PO czy tam P0KO lub KE lub KO bo ,już nie wiem jak się partia nazywa , to zabiorą tej patoli 500+ i oddadzą mafii a nam pozwolą pracować do 67 r życia bo co będziemy siedzieć w domu mając 60 lat. Niech będzie tak jak było a co!
Ana
4 lata temu
A co z dziećmi które zostały pominięte w 500 Plus ponieważ mają starsze rodzeństwo ....a one same mają lat 3...obietnica wyborczą 500plus dla każdego dziecka .....to już było i co oszustwo
O !
4 lata temu
PRZY NASTĘPNEJ KAMPANII - 500+ NA ZARODEK , walka o KORYTO + trwa !
...
Następna strona