Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MAG
|

Rosną ceny energii. Polska zaapeluje o pilną reakcję

41
Podziel się:

Polski rząd zaapeluje Komisji Europejskiej i państw członkowskich o pilne podjęcie działań ws. skokowo drożejących cen energii - poinformował minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka. Wśród pilnych działań wymienił m.in. obowiązkowe magazynowanie gazu, reformę systemu ETS, a także ochronę zagrożonych ubóstwem energetycznym.

Rosną ceny energii. Polska zaapeluje o pilną reakcję
UE musi pilnie zareagować na bezprecedensowy wzrost cen energii - uważa szef resortu klimatu i środowiska (East News, Piotr Molecki)

Szef resortu klimatu i środowiska poinformował w rozmowie z PAP, że polski rząd skieruje do Komisji Europejskiej oraz innych państw członkowskich UE tzw. non paper, w którym apelować będziemy o pilne podjęcie działań przez decydentów unijnych ws. skokowo drożejących cen energii. W czwartek rozpocznie się dwudniowe posiedzenie Rady Europejskiej.

- Naszym zdaniem obserwowany wzrost cen energii i gazu wymaga podjęcia pilnych rozwiązań w krótkiej, średniej i długiej perspektywie m.in. w zakresie reform istniejących systemów, czy zmian w propozycjach, które są już na stole - powiedział Kurtyka.

Zobacz także: Ceny prądu w Polsce. Gdyby nie regulacje, byłoby jeszcze drożej

Rosną ceny energii. Polska zaapeluje o pilną reakcję

Kurtyka wskazał, że obserwowanemu wzrostowi cen gazu towarzyszy spadek podaży, który jest spowodowany "szantażem Gazpromu" i zdecydowanie mniejszymi dostawami błękitnego paliwa niż to miało miejsce w ostatnich latach.

Minister wyjaśnił, że w tych okolicznościach KE, jak i cała UE, muszą podjąć pilne działania zaradcze. Wskazał, że po pierwsze KE powinna uruchomić dochodzenie, czy Gazprom nie nadużywa swojej dominującej pozycji na rynku - co wydaje się być oczywiste. Sprawdzić należy jak wykorzystywana jest infrastruktura importowa gazu i jak wypływa ona na wewnętrzny rynek w UE.

Zdaniem Kurtyki Unia powinna też doprowadzić do pełnego egzekwowania unijnej dyrektyw gazowej, która obejmuje również gazociągi sprowadzające gaz do Unii. Polska chce również, aby magazynowanie gazu przez państwa UE było obowiązkowe.

- W interesie UE jest również upowszechnienie obowiązku magazynowania gazu, który realizujemy w Polsce. Będziemy apelować o wprowadzenie tej zasady w każdym państwie członkowskim. W większości państw Wspólnoty nie ma obecnie takiego obowiązku - poinformował szef MKiŚ.

Według Kurtyki Unia musi też pilnie stworzyć nowe mechanizmy finansowe zapobiegające ubóstwu energetycznemu, które powinny być wpisane w fundusze UE. - Konieczne jest także przewartościowanie propozycji, jakie znalazły się w Fit for 55. W obecnej sytuacji nie powinniśmy rozszerzać systemu ETS na budynki i transport. To byłoby nieodpowiedzialne i pogłębiło istniejące już przecież nierówności - dodał.

Polska chce reformy systemu EU ETS

Polska będzie również postulować o reformę systemu handlu emisjami EU ETS.

Po pierwsze - jak wskazał Kurtyka - chodzi o wyłączenie z systemu instytucji finansowych, które handlują uprawnieniami do emisji. - Obserwowany od lata 2020 r. wzrost cen uprawnień sugeruje istnienie bańki spekulacyjnej i manipulacji na rynku. Konieczne jest pilne zawieszenie pewnych mechanizmów np. dotyczących prowadzenia transakcji w ramach systemu ETS przez podmioty finansowe. Z jednej strony jesteśmy w postpandemicznej sytuacji, w której mamy wąskie gardła, jeśli chodzi np. o dostawy surowców i komponentów. Z drugiej gigantyczne pakiety wspierające gospodarki, które powodują nadmiar płynności szczególnie w sektorze finansowym. Ten sektor szuka możliwości zaalokowania swoich środków i dzieje się to w takich instrumentach, jak uprawnienia do emisji. Handel powinien odbywać się przez instytucje objęte ETS, a nie podmioty inwestycyjne - powiedział minister.

Według polskiego rządu KE powinna również wrzucić na rynek uprawnienia, jakie zostały z niego wycofane w ramach MSR (Market Stability Reserve). Ten mechanizm został zastosowany kilka lat temu, aby zwiększyć cenę uprawnień i tym samym zmotywować do szybszego odchodzenia od gospodarki wysokoemisyjnej. - To jest odpowiedni moment, aby uwolnić tą nadwyżkę. MSR nie powinien działać tylko w jedną stronę. Pozyskane w ten sposób środki mogłyby też wesprzeć Europejczyków znajdujących się w ekonomicznie najgorszej sytuacji - zaznaczył Kurtyka.

Według ministra obecny kryzys cenowy powinien wpłynąć również na dyskusję nt. unijnej taksonomii i zasadzie neutralności technologicznej, zgodnie z którą państwa same kształtują swój miks energetyczny. Jednym z polskich postulatów jest to, by taksonomia nie wykluczyła projektów jądrowych, które nasz kraj w najbliższych latach chce realizować, przez co istotnie zmniejszając emisyjność gospodarki.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
pieniądze
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(41)
Stefan
3 lata temu
Unia nie musi Polsce nic dawać. Skoro Polacy tacy biedni to niech nie budują więcej domów i mieszkań za gotówkę, wtedy będzie na rachunki. Sory ale Europejczyków nie stać na takie luksusy jakie mają Polacy którzy znów próbują wyłudzić jakąś kasę
jesteście dra...
3 lata temu
niech prezesi (Kurtyka i inni ) przestaną brać sobie tak wielkie pieniądze z opłat za energię, to nasze opłaty będą niższe !!!!!!! tylko że oni nie są tym zainteresowani a jedynie własnym kontem bankowym
goo
3 lata temu
prąd jest nasz - dlaczego ma zdrożeć? przecież nie bierzemy od Niemiec.Poza tym jesteśmy w tym względzie samowystarczalni - i możemy być! Kolejne kłamstwo aby tylko zarobić - tak samo jak z bankami które chcą brać a nic nie dawać (choćby procent w lokatach).
naród
3 lata temu
dziękujemy PISowcom, złodziejom, za taaaaakie podwyżku
Taka prawda
3 lata temu
Pieprzenie w banie !!!Rozwiązać społeczki w energetyce i gazownictwie, zmniejszyc marżę i vat i bedzie ok a nie zwalanie na innych !!To my Polacy bedziemy płacili za to co zrobił rząd w sprawie Turowa, za rozdawnictwo i wiele innych pierdół !!Aby ludziom pomóc wystarczy że przestaniecie te pieniądze dawać na rydza, na niby 13 dla emerytów, na 500 plus dla nierobów i prąd stanieje !!No i oczywiście przestaniecie brac nasza kase na nagrody i wysokie pensje dla siebie panie ministrze !!!
...
Następna strona