Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRWL
|

Biznes punktuje unijne pomysły klimatyczne. Firmy obawiają się spadku konkurencyjności

31
Podziel się:

Organizacja Business & Science Poland krytykuje propozycje Komisji Europejskiej dotyczące klimatu. BSP, której siedziba znajduje się w Brukseli, uważa, że rozwiązania zaproponowane przez KE wywołują obawy w kwestii konkurencyjności. Zastrzeżenia budzi m.in. propozycja zmniejszenie liczby otrzymywanych bezpłatnych uprawnień do emisji dla różnych sektorów gospodarki.

Biznes punktuje unijne pomysły klimatyczne. Firmy obawiają się spadku konkurencyjności
Przedsiębiorcy obawiają się nowych regulacji unijnych dotyczących emisji gazów (Adobe Stock, ©konik60 - stock.adobe.com)

Business & Science Poland przygotowała stanowisko w sprawie unijnego pakietu dotyczącego klimatu FitFor55 i przekazała je polskim europosłom. Przedsiębiorcy zwracają w nim uwagę na uwagę na konieczność zapewnienia konkurencyjności polskim i europejskim przedsiębiorstwom na rynkach globalnych.

Reformy KE martwią biznes

Reforma systemu handlu uprawnieniami do emisji ETS, zdaniem BSP, nie powinna prowadzić do pogorszenia międzynarodowej konkurencyjności. Obawy wywołują zaproponowane zmiany dotyczące przydziałów darmowych uprawnień do emisji.

Co z konkurencyjnością europejskiego biznesu?

- Celem jest ograniczanie emisji i utrzymanie konkurencyjności europejskiej gospodarki. Należy pamiętać, że firmy europejskie będą musiały ponosić dodatkowe koszty za wdrożenie innowacyjnych technologii. Będzie potrzeba dodatkowego finansowania. Tych kosztów firmy pozaunijne nie ponoszą. Wpływa to na konkurencyjność firm – mówi dyrektor biura BSP w Brukseli Katarzyna Lachowicz.

Zobacz także: Wojna hybrydowa Łukaszenki? „Obserwujemy zwiększoną aktywność trolli”

Import z UE będzie droższy

Częścią pakietu propozycje jest między innymi mechanizm CBAM (Carbon Border Adjustment Mechanism). Zakłada on, że importerzy z UE będą kupować certyfikaty emisji dwutlenku węgla odpowiadające cenie emisji, która zostałaby zapłacona, gdyby towary zostały wyprodukowane zgodnie z unijnymi przepisami. W sytuacji, gdy producent spoza UE może wykazać, że zapłacił już cenę za dwutlenek węgla wyemitowany w produkcji importowanych towarów w kraju trzecim, odpowiedni koszt może zostać w pełni odliczony dla importera.

Zdaniem BSP, mechanizm nie powinien stanowić alternatywy dla istniejących narzędzi polityki klimatycznej dla konkurencyjności sektorów na rynkach eksportowych. Częścią propozycji KE jest też objęcie pakietem także sektora lotniczego. BSP uważa w tym kontekście, że należy całkowicie odrzucić propozycję wprowadzenia podatku akcyzowego od paliw lotniczych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
ekologia
energia
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(31)
maska słonik
2 lata temu
W dniu 19 września br. Hiszpania złamała wszelkie zawarte umowy o limitach emisji CO2 do atmosfery. Partner całkowicie niewiarygodny. Prawdziwa erupcja arogancji.
HaeM
2 lata temu
EUropy już nie ma! Brnie jak ćma w ogień w pustkę po patologicznych: walkach o klimat, zielonej energii, zeroemisyjności i tp. bełkotach wcielanych niestety w życie....
lelo
2 lata temu
już najwyższy czas pogonić tą niedemokratyczną bandę nierobów, biurokratów i nieudaczników i zająć się na poważnie problemami ludzi naszej części świata.
Czyż nie ??
2 lata temu
I kraje bogate będą dymek (emisje ) sprzedawać np Chińczykom ,czy jakimś krajom biednym bez przemysłu !! A dymku przez to nie ubędzie ale w papierach będzie się zgadzać !!
zirytowany
2 lata temu
Unia ze swoimi przepisami to twór chory na większą i bardziej nieuleczalną chorobę, niż obecna pandemia.
...
Następna strona