Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|

Ceny gazu w górę. Polska chce interwencji Komisji Europejskiej w sprawie praktyk Gazpromu

112
Podziel się:

Ceny gazu i energii rosną dlatego, że zależy na tym Gazpromowi - nie ma wątpliwości polska dyplomacja. Minister ds. UE Konrad Szymański powiązał nową politykę dotyczącą praktyk rynkowych koncernu razem z certyfikacją Nord Stream 2, która zbliża się do kluczowego momentu. - Te kwestie powinny być przedmiotem dyskusji i działań Komisji Europejskiej - nie ma wątpliwości polityk.

Ceny gazu w górę. Polska chce interwencji Komisji Europejskiej w sprawie praktyk Gazpromu
To Gazprom odpowiada za wzrost cen gazu? Tak uważa polska dyplomacja i domaga się interwencji KE (Getty Images, © 2021 Bloomberg Finance LP, Contributor)

Konrad Szymański poruszył kwestię praktyk Gazpromu podczas posiedzenia sejmowej komisji do spraw Unii Europejskiej. Minister udzielał informacji w związku z zaplanowanym na 21 i 22 października szczytem Rady Europejskiej.

Podwyżki cen energii na agendzie

W ocenie Konrada Szymańskiego najważniejszym tematem najbliższego szczytu będzie podwyżka cen energii, z którą zmaga się dziś cała Unia Europejska. Polityk podkreślił, że oprócz względów obiektywnych (czyli m.in. warunków pogodowych i wzrostu zapotrzebowania na gaz w Azji) na podwyżkę cen wpływa również polityka klimatyczna UE, rynek uprawnień do emisji w ramach systemu ETS, a także na praktyki Gazpromu.

- Widzimy dzisiaj wyraźnie, że zapełnienie magazynów i gazociągów ze strony rosyjskiej jest bardzo niskie; uważamy, że Komisja Europejska powinna zbadać ten problem pod kątem uczciwych praktyk rynkowych - podkreślił minister.

Zobacz także: Bierzesz kredyt? Przemyśl to. Inflacja może sporo namieszać. Ekspert ostrzega

- Widać wyraźnie zejście się tych dwóch elementów: praktyk rynkowych Gazpromu jako jednego z głównych dostawców, z drugiej strony bardzo kluczowego momentu w obszarze certyfikacji Nord Stream 2. Ta sprawa powinna być przedmiotem bardzo poważnej dyskusji, a także bardzo poważnych, konkretnych działań ze strony KE - ocenił.

KE powinna wyciągnąć wnioski

Gaz i energia to ogólnounijny problem, dlatego też cała Wspólnota powinna wyciągnąć wnioski z rosnących cen. Konrad Szymański chciałby przede wszystkim usprawnienia systemu handlu emisjami, które - według jego wyliczeń - odpowiada w 40 proc. za wzrost cen.

Komisarz do spraw środowiska Virginijus Sinkeviczius w środę zapowiedział, że w grudniu KE przygotowuje nową propozycję w kwestii efektywniejszego wykorzystania energii. W propozycji Komisji znaleźć ma się przede wszystkim poprawa charakterystyki energetycznej budynków.

Innym tematem, który mają poruszyć europejscy politycy, będzie polityka migracyjna i sytuacja na wschodniej granicy. - Widać wyraźnie, że migracja może być elementem nacisku, jeśli nie wojny hybrydowej, skierowanej niekoniecznie wobec konkretnych państw UE, ale wobec całej UE - stwierdził minister.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
energia
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(112)
energia odnaw...
3 lata temu
A może gaz ze źródeł odnawialnych? Np. taka wielka kopuła nad całym krajem z rurką na górze gdzie każdy bąk byłby wyłapywany, a później prosto do gazociągu. A w zimę nakaz spożywania fasolki, mirabelek i mleka dla zwiększenia produkcji i zaspokojenia popytu.
zirytowany
3 lata temu
Nasza wspólna historia z Rosją jest bardzo trudna i bolesna dla obu stron. Rosja w stosunku do nas to potęga pod każdym względem i kiedy to nasze ciołki zajmujące się polityką wreszcie zrozumieją. My szarzy zjadacze chleba nie mamy nic do Rosjan. Trudna historia to minione czasy, ale chyba bardziej należałoby się zająć teraźniejszością i przyszłością. Chyba zależy wszystkim na tym, aby zło nie powtórzyło się więcej. Może spróbujmy się dogadać z tym sąsiadem, bo nie mamy innego wyjścia. Im prędzej to zrobimy to będzie nam lepiej razem żyć.
trzeżwy
3 lata temu
Skutki polityki naszych "ekspertów gazowych" odczujemy po 2022 roku kiedy wygaśnie umowa z Gazpromem,ale oni nie odczują tego na własnej kieszeni tylko my na dole!
baca
3 lata temu
Polska to mocarstwo a usa to wierny sojusznik-przysle nam tyle gazu ze bedziemy hubem na europe--ale sie upilem
olo
3 lata temu
tak te ruskie mają wam po zaniżonych cenach albo awansem zapełniać magazyny gazem . Czasy te minęły bez powrotnie . Nie ma kasy nie ma gazu . Zapomnieliście o tym co wam powiedzieli w 2014 r Miller a potem powtórzył Putin." Rosja będzie sprzedawała swój gaz na granicy wszystkim tym ,którzy będą chcieli go kupić i zapłacą obowiązującą cenę na granicy. Dalej co się będzie działo z tym gazem Rosję nie będzie obchodziło". Widać panie Szymański,że nic a nic nie zrozumieliście z tego co zostało 7 lat temu powiedziane w przeciwieństwie do Niemiec . Niemcy po tygodniu konsternacji spowodowanej tą wypowiedzią wysłali do Moskwy delegację na rozmowy. Po 7 latach rezultaty tej wizyty są namacalnie widoczne w postaci dwóch rurociągów NS 1 i 2 i największego hubu gazowego w Europie w Niemczech. Dalej sprawa będzie wyglądała tak. Rosja będzie sprzedawała gaz Niemcom . Niemcy będą sprzedawały gaz dalej pobierając dla siebie opłatę tranzytowa i jakąś marżę . Tak więc Niemcy są bardziej kumaci od naszych politykierów . Zrozumieli,że przekaz Millera i Putina "nas nie interesuje kto kupuje nasz gaz ,nas interesuje pewna i terminowa zaplata za ten gaz". Niemcy jednocześnie zapewnili sobie silny instrument nacisku na Rosję w postaci "trzymania rąk na zaworach rur gazowych". Panie Szumański w swej głupocie , zaślepieniu i nie możności oddzielenia polityki historycznej od realnych warunków gospodarczych daliście się kolejny raz ograć jak trampkarze . Więc kierój pan swoje pretensje jak mówią starzy ludzie "Do garbatego,że ma proste dzieci". Można by było podsumować tym powiedzeniem ten temat gdyby nie fakt ,że za waszą i waszych poprzedników "durnotę" płacimy i będziemy płacić my wszyscy tz "zwykli zjadacze chleba".
...
Następna strona