Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|

Ceny gazu w górę. Polska chce interwencji Komisji Europejskiej w sprawie praktyk Gazpromu

112
Podziel się:

Ceny gazu i energii rosną dlatego, że zależy na tym Gazpromowi - nie ma wątpliwości polska dyplomacja. Minister ds. UE Konrad Szymański powiązał nową politykę dotyczącą praktyk rynkowych koncernu razem z certyfikacją Nord Stream 2, która zbliża się do kluczowego momentu. - Te kwestie powinny być przedmiotem dyskusji i działań Komisji Europejskiej - nie ma wątpliwości polityk.

Ceny gazu w górę. Polska chce interwencji Komisji Europejskiej w sprawie praktyk Gazpromu
To Gazprom odpowiada za wzrost cen gazu? Tak uważa polska dyplomacja i domaga się interwencji KE (Getty Images, © 2021 Bloomberg Finance LP, Contributor)

Konrad Szymański poruszył kwestię praktyk Gazpromu podczas posiedzenia sejmowej komisji do spraw Unii Europejskiej. Minister udzielał informacji w związku z zaplanowanym na 21 i 22 października szczytem Rady Europejskiej.

Podwyżki cen energii na agendzie

W ocenie Konrada Szymańskiego najważniejszym tematem najbliższego szczytu będzie podwyżka cen energii, z którą zmaga się dziś cała Unia Europejska. Polityk podkreślił, że oprócz względów obiektywnych (czyli m.in. warunków pogodowych i wzrostu zapotrzebowania na gaz w Azji) na podwyżkę cen wpływa również polityka klimatyczna UE, rynek uprawnień do emisji w ramach systemu ETS, a także na praktyki Gazpromu.

- Widzimy dzisiaj wyraźnie, że zapełnienie magazynów i gazociągów ze strony rosyjskiej jest bardzo niskie; uważamy, że Komisja Europejska powinna zbadać ten problem pod kątem uczciwych praktyk rynkowych - podkreślił minister.

Zobacz także: Bierzesz kredyt? Przemyśl to. Inflacja może sporo namieszać. Ekspert ostrzega

- Widać wyraźnie zejście się tych dwóch elementów: praktyk rynkowych Gazpromu jako jednego z głównych dostawców, z drugiej strony bardzo kluczowego momentu w obszarze certyfikacji Nord Stream 2. Ta sprawa powinna być przedmiotem bardzo poważnej dyskusji, a także bardzo poważnych, konkretnych działań ze strony KE - ocenił.

KE powinna wyciągnąć wnioski

Gaz i energia to ogólnounijny problem, dlatego też cała Wspólnota powinna wyciągnąć wnioski z rosnących cen. Konrad Szymański chciałby przede wszystkim usprawnienia systemu handlu emisjami, które - według jego wyliczeń - odpowiada w 40 proc. za wzrost cen.

Komisarz do spraw środowiska Virginijus Sinkeviczius w środę zapowiedział, że w grudniu KE przygotowuje nową propozycję w kwestii efektywniejszego wykorzystania energii. W propozycji Komisji znaleźć ma się przede wszystkim poprawa charakterystyki energetycznej budynków.

Innym tematem, który mają poruszyć europejscy politycy, będzie polityka migracyjna i sytuacja na wschodniej granicy. - Widać wyraźnie, że migracja może być elementem nacisku, jeśli nie wojny hybrydowej, skierowanej niekoniecznie wobec konkretnych państw UE, ale wobec całej UE - stwierdził minister.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
energia
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(112)
energia odnaw...
rok temu
A może gaz ze źródeł odnawialnych? Np. taka wielka kopuła nad całym krajem z rurką na górze gdzie każdy bąk byłby wyłapywany, a później prosto do gazociągu. A w zimę nakaz spożywania fasolki, mirabelek i mleka dla zwiększenia produkcji i zaspokojenia popytu.
zirytowany
rok temu
Nasza wspólna historia z Rosją jest bardzo trudna i bolesna dla obu stron. Rosja w stosunku do nas to potęga pod każdym względem i kiedy to nasze ciołki zajmujące się polityką wreszcie zrozumieją. My szarzy zjadacze chleba nie mamy nic do Rosjan. Trudna historia to minione czasy, ale chyba bardziej należałoby się zająć teraźniejszością i przyszłością. Chyba zależy wszystkim na tym, aby zło nie powtórzyło się więcej. Może spróbujmy się dogadać z tym sąsiadem, bo nie mamy innego wyjścia. Im prędzej to zrobimy to będzie nam lepiej razem żyć.
trzeżwy
rok temu
Skutki polityki naszych "ekspertów gazowych" odczujemy po 2022 roku kiedy wygaśnie umowa z Gazpromem,ale oni nie odczują tego na własnej kieszeni tylko my na dole!
baca
rok temu
Polska to mocarstwo a usa to wierny sojusznik-przysle nam tyle gazu ze bedziemy hubem na europe--ale sie upilem
olo
rok temu
tak te ruskie mają wam po zaniżonych cenach albo awansem zapełniać magazyny gazem . Czasy te minęły bez powrotnie . Nie ma kasy nie ma gazu . Zapomnieliście o tym co wam powiedzieli w 2014 r Miller a potem powtórzył Putin." Rosja będzie sprzedawała swój gaz na granicy wszystkim tym ,którzy będą chcieli go kupić i zapłacą obowiązującą cenę na granicy. Dalej co się będzie działo z tym gazem Rosję nie będzie obchodziło". Widać panie Szymański,że nic a nic nie zrozumieliście z tego co zostało 7 lat temu powiedziane w przeciwieństwie do Niemiec . Niemcy po tygodniu konsternacji spowodowanej tą wypowiedzią wysłali do Moskwy delegację na rozmowy. Po 7 latach rezultaty tej wizyty są namacalnie widoczne w postaci dwóch rurociągów NS 1 i 2 i największego hubu gazowego w Europie w Niemczech. Dalej sprawa będzie wyglądała tak. Rosja będzie sprzedawała gaz Niemcom . Niemcy będą sprzedawały gaz dalej pobierając dla siebie opłatę tranzytowa i jakąś marżę . Tak więc Niemcy są bardziej kumaci od naszych politykierów . Zrozumieli,że przekaz Millera i Putina "nas nie interesuje kto kupuje nasz gaz ,nas interesuje pewna i terminowa zaplata za ten gaz". Niemcy jednocześnie zapewnili sobie silny instrument nacisku na Rosję w postaci "trzymania rąk na zaworach rur gazowych". Panie Szumański w swej głupocie , zaślepieniu i nie możności oddzielenia polityki historycznej od realnych warunków gospodarczych daliście się kolejny raz ograć jak trampkarze . Więc kierój pan swoje pretensje jak mówią starzy ludzie "Do garbatego,że ma proste dzieci". Można by było podsumować tym powiedzeniem ten temat gdyby nie fakt ,że za waszą i waszych poprzedników "durnotę" płacimy i będziemy płacić my wszyscy tz "zwykli zjadacze chleba".
...
Następna strona