Prace nad rządowym projektem ustawy o szczególnych zasadach wynagradzania osób realizujących zadania z zakresu cyberbezpieczeństwa prowadzono w trybie pilnym. Rząd chce, by ustawa weszła w życie przed powołaniem Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości.
Rząd powołuje kolejny fundusz, który dostanie z budżetu miliony
Ustawa zakłada m.in. utworzenie Funduszu Cyberbezpieczeństwa, z którego będą finansowane świadczenia teleinformatyczne dla osób pracujących na stanowiskach związanych z zapewnianiem cyberbezpieczeństwa w państwie. Fundusz ten będzie miał formę państwowego funduszu celowego, którego dysponentem będzie minister właściwy do spraw informatyzacji.
W roku utworzenia Fundusz Cyberbezpieczeństwa zostanie zasilony środkami z budżetu państwa (do 150 mln zł), Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej – Państwowego Instytutu Badawczego (do 100 mln zł) i z Funduszu Szerokopasmowego (do 100 mln zł).
Nowe regulacje mają pomóc państwu w pozyskiwaniu specjalistów ds. cyberprzestępczości rynku komercyjnego. Zdaniem sekretarza stanu w KPRM Janusza Cieszyńskiego dzięki tym państwo "ma być w stanie konkurować z rynkiem, który teraz bardzo przyspieszył, jeżeli chodzi o wzrost wynagrodzeń dla ekspertów od cyberbezpieczeństwa".
Świadczenie teleinformatyczne dla służb
Cieszyński przekonywał, że świadczenie teleinformatyczne, będące dodatkiem do wynagrodzenia lub dodatkiem do uposażenia, przysługiwać będzie osobom realizującym zadania w CSIRT poziomu krajowego, w organach właściwych do spraw cyberbezpieczeństwa, obsługującym Pełnomocnika do spraw cyberbezpieczeństwa, a także zadania dotyczące zapewnienia cyberbezpieczeństwa m.in. w Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Centralnym Biurze Antykorupcyjnym, jednostkach organizacyjnych podległych Prezesowi Rady Ministrów albo ministrom, Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz w urzędach obsługujących ministrów, Policji czy Służbie Ochrony Państwa.
Gigantyczna kwota dodatku
Ile będzie wynosił ten dodatek? Kwota nie będzie mogła przekraczać 21-krotności kwoty bazowej. - Jak na warunki administracji to jest kwota bardzo wysoka, według dzisiejszych mnożników to jest ok. 42 tys. zł – powiedział Cieszyński.
Czytaj też: Mariusz Kamiński nie oszczędza. Funkcjonariusze nowych służb mają zarabiać nawet 15 tys. na rękę
Powstanie Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości zapowiedziano latem przez Mateusza Morawieckiego i Mariusza Kamińskiego. Kamiński zapowiedział, że 1,8 tys. nowych etatów w policji będzie przeznaczonych dla CBZC. Nowy pion w Policji będzie wzorowany na CBŚP.