Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Robert Kędzierski
|

Społeczeństwo się starzeje. Oto co może spotkać 50-latków na rynku pracy

109
Podziel się:

W krajach OECD zatrudnienie jest najwyższe wśród osób liczących ok. 45 lat, a następnie gwałtownie spada po 50. roku życia. Wciąż utrzymują się stereotypy ukazujące starszych pracowników jako mniej zdolnych do nauki i adaptacji do nowych technologii - piszą w najnowszym raporcie eksperci PIE.

Społeczeństwo się starzeje. Oto co może spotkać 50-latków na rynku pracy
Osoby po 50. roku życia miewają większe problemy ze znalezieniem pracy (Adobe Stock)

Polski Instytut Ekonomiczny w najnowszym wydaniu swojego tygodnika poruszył kwestię starzenia się społeczeństwa. Jak będzie zmieniał się w Polsce i co wyniknie z tego dla rynku pracy?

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Ważny sygnał dla rynku po wyborach. "Polska wraca do tego stolika"

Tak będzie starzeć się polskie społeczeństwo

Autorzy publikacji odnotowują, że w Polsce obserwujemy coraz szybciej postępujący proces starzenia się społeczeństwa. Jak wskazują dane GUS, od 1990 r. wielkość współczynnika dzietności kształtuje się poniżej 2, a więc nie gwarantuje prostej zastępowalności pokoleń.

Wzrasta też udział najstarszych w ogólnej populacji. W latach 2000-2022 odsetek osób w wieku poprodukcyjnym (kobiety – 60 lat i więcej, mężczyźni – 65 lat i więcej) w populacji zwiększył się z 15 proc. do ponad 23 proc - czytamy w opracowaniu.

PIE wylicza, też, że prognozowany odsetek osób w wieku 45-64 lata wśród ludności w wieku produkcyjnym w 2023 r. w Polsce wynosi 40 proc. W roku 20240 ma jednak wynieść 48,4 proc.

"Zatrudnienie gwałtownie spada po 50 roku życia"

Postępujące starzenie się społeczeństwa będzie miało konsekwencje. Zmieni się bowiem także struktura wieku grupy produkcyjnej, a więc potencjalnej siły roboczej. W krajach OECD już zwiększa się udział osób w wieku 45-64 lata w ogóle ludności w wieku produkcyjnym (15-64 lata).

Zdaniem autorów raportu rynek pracy nie wykorzystuje potencjału przedstawicieli tej grupy wiekowej.

W krajach OECD zatrudnienie jest najwyższe wśród osób liczących ok. 45 lat, a następnie gwałtownie spada po 50. roku życia. Badania ankietowe przeprowadzone wśród menadżerów z ośmiu wybranych krajów OECD dowodzą, że wciąż utrzymują się stereotypy ukazujące starszych pracowników jako mniej zdolnych do nauki i adaptacji do nowych technologii.

Problem na całym świecie

Ci sami ankietowani przyznają jednak, że zatrudniani przez nich pracownicy powyżej 45. roku życia radzą sobie równie dobrze, a niekiedy nawet lepiej niż ich młodsi koledzy. Badanie PIE potwierdza, że zjawisko dyskryminacji ze względu na wiek występuje także na polskim rynku pracy.

Problem nie dotyczy tylko Polski. Jak piszą autorzy tygodnika, na świecie wzrasta zarówno liczba osób starszych, jak i ich udział w populacji. Proces starzenia się społeczeństwa w pierwszej kolejności rozpoczął się w krajach o wysokim dochodzie, jednak, jak wskazuje WHO, obecnie to w krajach o niskim i średnim dochodzie najbardziej widoczne są zmiany w rozkładzie wieku populacji.

Według danych WHO, w 2020 r. liczba osób w wieku 60 lat i starszych przewyższyła liczbę dzieci w wieku poniżej 5 lat, a w latach 2015-2050 odsetek światowej populacji w wieku powyżej 60 lat wzrośnie z 12 proc. do 22 proc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
praca
pieniądze
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(109)
poszukujacy_p...
4 tyg. temu
Rozwiązanie jest bardzo proste. Zmiany ustawowe. Zachowanie parytetów wiekowych. Jeśli się okaże że pracodawca podczas rekrutacji dyskryminuje osoby 40+,50+ lub starsze. Kontrola firmy jeśli okaże się że z powodu wieku nie zatrudniono osoby z kwalifikacjami lub parytety wiekowe sa naruszone nakładane z automatu bardzo wysokie kary rzędu kilku-kilkunastu milionów złotych i dyskryminacja się skończy. Skoro UOKiK może egzekwować przepisy, takie same przepisy mogą obowiązywać na rynku pracy. PIP mógłby nakładać na firmy dyskryminujące takie właśnie kary. Dyskryminacja jest niby zakazana ale tolerowana na rynku pracy. Kilka takich przypadków w Polsce i już HR-owcy zmieniliby diametralnie podejście do osób starszych i "młode dynamiczne zespoły" odeszłyby definitywnie w przeszłość.
Sdf
6 miesięcy temu
Na zachodzie jest dużo większa szansa, że twoje doświadczenie będzie docenione. Znam kobietę, która wyjechała za granicę po 50, i w nowej pracy po paru miesiącach jako pierwsza z grupy (przyjętej w tym czasie) dostała umowę na stałe. A były młodsze od niej osoby, również nie odbijające się w pracy.
Emerytowany e...
6 miesięcy temu
Pracowałem w Poważnej !!! firmie energetycznej 42 lata przeżyłem 3 modernizacje i twierdzę że Nic nie zastąpi doświadczenia nawet najlepiej napisany program A reszta to dywagacje jakiegoś pismaka lub pseudo naukowcy
Kris69
6 miesięcy temu
Ja mając 55 lat jestem dwa razy wydajniejszy niż 30latek,szef to oczywiście docenia
DŁUGO
6 miesięcy temu
W roku 20240, to jeszcze długo!
...
Następna strona