Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. WZI
|

Sprzedawca będzie musiał przyjąć gotówkę. "To projekt prokonsumencki"

177
Podziel się:

Sejmowa komisja zajęła się projektem ustawy nakazującej akceptację płatności w gotówce. - To projekt prokonsumencki, zabezpieczający interesy osób płacących wyłącznie gotówką - powiedział prezydencki doradca Paweł Mucha.

Sprzedawca będzie musiał przyjąć gotówkę. "To projekt prokonsumencki"
Sprzedawcy będą musieli przyjąć gotówkę. (Adobe Stock, serQ)

Projekt ustawy złożył do sejmu prezydent Andrzej Duda. Komisja finansów publicznych zdecydowała o przesłaniu projektu do podkomisji stałej do spraw instytucji finansowych.

Jak mówił Mucha, celem projektu jest "uregulowanie obowiązku akceptacji gotówki na terytorium RP w sposób możliwie najbardziej efektywny".

- Przedłożony projekt ustawy w istotny sposób zabezpieczy interesy osób, konsumentów posługujących się w obrocie gospodarczym, wyłącznie gotówką. Również w przyszłości, gdy obrót bezgotówkowy jeszcze bardziej zyska na popularności - zapewnił.

Zobacz także: Płaca minimalna 3 tys. zł. Sedlak: Prosta droga do wzrostu inflacji

Prezydencki doradca wskazywał, że "kilkanaście procent dorosłych obywateli Polski nie posiada, czy to karty płatniczej, czy to innego bezgotówkowego instrumentu płatniczego".

- Moglibyśmy mówić o tym, że to jest istotny odsetek polskiego społeczeństwa - powiedział Mucha.

Jak czytamy w uzasadnieniu do prezydenckiego projektu, regulacja płatności gotówką "pozwoli na uniknięcie sytuacji, w których konsument – w przypadku akceptacji oferty zawarcia umowy z akceptantem – nie będzie mógł dokonać płatności, poza formą bezgotówkową, w gotówce".

Prezydencki doradca zapewnił, że projekt ustawy nie jest wymierzony w obrót bezgotówkowy i nie ma na celu blokady działania kas samoobsługowych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(177)
Andrzej
3 lata temu
Póki co bilety NBP są prawnym środkiem płatniczym w Polsce i sprzedawca nie ma prawa wymuszać na obywatelu posługiwanie się kartą. Karty także przestają nagle działać i trzeba je z tego powodu wymieniać. I co zrobisz do czasu wydania nowej?
docNet
3 lata temu
Kaczyński się przestraszył, że nie będzie mógł bułek kupować?
Andy
3 lata temu
Nie mają pisdzielce nic innego do roboty? Już widzę, jak w jakimś sklepie odmawiają przyjęcia gotóweczki :) Podobnie jak widzę, gdy ktoś za samochód upiera się by zapłacić gotówką...
Kasjanx
3 lata temu
Jak to bywa w życiu prawda leży po środku. Jeśli prowadzę biznes, skierowany do klientów nie posługujących się gotówką i w jasny i czytelny sposób określę to i oznaczę w swoim np. sklepie, to wchodzący do sklepu i dokonujący zakupu zgadza się na te warunki. I tutaj mogę odmówić przyjęcia płatności w formie gotówkowej. Nie należy mylić pojęcia legalności banknotów a brakiem możliwości płacenia nimi. W sklepie nikt nie kwestionuje legalności banknotów tylko określa formę dokonania płatności: może być gotówkowa, może być gotówkowo - elektroniczna, może być tylko elektroniczna. Nie muszę się godzić jako właściciel i przedsiębiorstwa na obsługę gotówki, ponieważ np. nie chcę ponosić kosztów jej obsługi. Wolę prowizję za transakcje terminalowe zapłacić. Tak jak lekarz/farmaceuta ma klauzule sumienia i możliwość odmówienia dokonania zabiegu/sprzedaży preparatu, tak przedsiębiorca ma możliwość ustanowienia zasady dotyczącej płatności. To klient zdecyduje czy kupi tam gdzie płatność możliwa jest tylko kartą czy pójdzie tam gdzie może zapłacić gotówką. Ale jest to ryzyko i decyzja przedsiębiorcy.
kim
3 lata temu
Jeżeli mam mały kiosk narażony na napad podczas transportu gotówki to mam zatrudnić ochronę? Jak zwykle brak tej podstawowej logiki. Mam prawo poinformować że taki sam kiosk jest w innym miejscu i goodbye.
...
Następna strona