Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Martyna Kośka
Martyna Kośka
|

Święta Jadwiga na banknocie 1000-złotywym? Tak to widzi prezes NBP

66
Podziel się:

Prawdopodobnie za cztery, może pięć lat z bankomatu "wyskoczy" banknot tysiączłotowy. Nie wiadomo jeszcze, czyj wizerunek się na nim znajdzie, ale prezes NBP widziałby tam Jadwigę Andegaweńską – jedyną kobietę, która została królem Polski.

Święta Jadwiga na banknocie 1000-złotywym? Tak to widzi prezes NBP
Na konferencji prasowej Adam Glapiński zdradził, czyj wizerunek widziałby na banknocie 1000-złotowym (NBP, youtube)
bEKWYDUB

Już przed kilkunastoma dniami prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński podzielił się refleksją, że jego zdaniem na banknocie tysiączłotowym powinien się znaleźć wizerunek kobiety. Na piątkowej konferencji prasowej rozwinął tę myśl i powiedział, że na banknocie widziałby Jadwigę Andegaweńską.

Wspomniał, że jest ona "w szczególny sposób zasłużona dla Polski". To tylko luźna propozycja, bo jak zastrzegł szef NBP, ostateczna decyzja będzie podjęta po "szerszych konsultacjach".

bEKWYDUD
Zobacz także: Za kredyty frankowe zapłacimy wszyscy. "Wysadzi system w powietrze"

- Samo zaprojektowanie banknotu nie jest prostym przedsięwzięciem. Trzeba określić jego cechy fizyczne. Nasza seria banknotów "Władcy Polski" ma ściśle określone reguły ustalania rozmiarów, długość jest dwukrotnością ich szerokości, a długość każdego kolejnego banknotu rośnie o 6 mm, a szerokość o 3 mm. Gdybyśmy utrzymali te zasadę, to łatwo byłoby wyliczyć rozmiary nowego banknotu, ale proszę zwrócić uwagę, że już 500 zł jest już dość dużym banknotem. Trzeba zastanowić się czy banknot 1000 zł nie będzie za duży, ale ta decyzja dopiero przed nami – wyjaśniał na antenie Polskiego Radia w styczniu tego roku Krzysztof Kowalczyk, zastępca Departamentu Emisyjno-Skarbcowego NBP.

Poza wskazaniem swojej faworytki dla banknotu, na piątkowej konferencji Adam Glapiński wyjaśnił też, że wprowadzanie do obiegu banknotów o tak dużym nominale jest uzasadnione.

bEKWYDUJ

- W czasie kryzysu mieliśmy do czynienia z masowym wypłacaniem banknotów. Ludzie gromadzili oszczędności w domu, zakładając, że to jakaś wygodniejsza, bardziej elastyczna forma oszczędności – powiedział.

Kim była Jadwiga Andegaweńska?

Jadwiga Andegaweńska była jedyną kobietą na tronie polskim. Żyła w latach 1374-1399. Urodziła się w Budzie (dzisiejszym Budapeszcie) jako córka króla Węgier i Polski – Ludwika, oraz Elżbiety Bośniackiej.

bEKWYDUK

Gdy miała 12 lat, została żoną litewskiego księcia Władysława Jagiełły. Byli małżeństwem przez 13 lat. Trzy dni przed ślubem przyjął on chrzest, co w historii zapisało się jako początek chrystianizacji Litwy. Jadwiga urodziła Władysławowi córkę, Elżbietę Bonifację, lecz po trzech tygodniach księżniczka zmarła. Wskutek powikłań po porodzie, kilka dni później zmarła również 25-letnia Jadwiga. Królową pochowano w Katedrze Wawelskiej.

Jadwiga zapisała swój majątek na rzecz odnowienia i rozbudowy podupadłej Akademii Krakowskiej. Jak Paweł II kanonizował ją 8 czerwca 1997 r.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEKWYDVe
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(66)
Klik
7 miesięcy temu
Byle nie Kaczynski!
To mamy
7 miesięcy temu
...banknot 200złotowy??? Z wypłacaniem reszty ze 100 złotowego robią problemy :P
Marcin
7 miesięcy temu
To listonosz będzie mieć łatwo. Po jednym banknocie dla każdego emeryta.
bEKWYDVf
Rtv
7 miesięcy temu
Kto kupił rok temu $ to ma stratę ca 9%+inflacja , kto € to strata 0,4%+ inflacja .ECB ma wszystko pod kontrolą.
pppppppppp
7 miesięcy temu
nie lepiej umiescic Marte Lempart lub Joanne Scheuring Wielgus,dwie wspolczesne swiete,idolki polskich kobiet,krynice madrosci i wzory do nasladowania ?
...
Następna strona