Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Adam Glapiński: jesteśmy cholernie daleko od OK w gospodarce

31
Podziel się:

Prezes NBP z jednej strony mówi o tym, że polska gospodarka ma się najlepiej w UE, ale też podkreśla, że jeszcze jest daleko do powrotu na ścieżkę szybkiego i stabilnego wzrostu. Odrzuca możliwość szybkiej podwyżki stóp procentowych, co powinno ucieszyć osoby spłacające kredyty.

Adam Glapiński: jesteśmy cholernie daleko od OK w gospodarce
Prezes NBP Adam Glapiński odpowiadał na pytania dziennikarzy dotyczące stóp procentowych. (YouTube, NBP)
bECyrxcR

Podczas piątkowej konferencji prezes NBP Adam Glapiński tłumaczył wzrost cen w Polsce m.in. faktem, że polska gospodarka jest silna i "najlepiej poradziła sobie z pandemią w UE".

Pojawiają się więc pytania, czy bank wkrótce może odejść od polityki niemal zerowych stóp procentowych (najniższych w historii). Dzięki nim raty kredytów milionów Polaków są niższe niż przed pandemią. Podwyżka oprocentowania oznaczałaby wyższe miesięczne płatności.

Adam Glapiński jednoznacznie wskazał, że jest za wcześnie na takie rozważania.

bECyrxcT

- W związku z kolejną falą pandemii i nowych restrykcji jesteśmy bardzo daleko od przegrzania gospodarki. Jakby powiedział Tarantino, cytat z "Pulp Fiction", jesteśmy cholernie daleko od OK w gospodarce - powiedział szef NBP.

Podkreślił, że trzeba zrobić wszystko, żeby gospodarka ruszyła mocno z kopyta, rozwijała się i ten wzrost był trwały.

Zobacz także: Inflacja w Polsce się rozpędza. Dane potwierdzają, wydatki rodzin znacznie wzrosły
bECyrxcZ

- Polska poradziła sobie gospodarczo lepiej niż wiele innych krajów. Porównywalne do nas zostawiliśmy daleko za sobą. Musimy zadbać, żeby wejść teraz na ścieżkę trwałego, stabilnego, szybkiego rozwoju gospodarczego. Muszą ruszyć inwestycje i konsumpcja, a rynek pracy powinien pozostać mocny. Wedy będziemy mogli pozwolić sobie na rezygnację z utrzymywania rekordowo niskich stóp procentowych, nie bojąc się, że zakłócimy rytm rozwoju gospodarczego - wskazał.

Kilkukrotnie podkreślał że w tej chwili jest zdecydowanie za wcześnie, żeby mówić o podwyżkach stóp, a nawet żeby rozważać taki scenariusz.

- To byłoby absurdalne. Popełnilibyśmy ogromny błąd, który już kiedyś w Polsce został popełniony przez RPP. Nie powiem kiedy i przez kogo, bo nie chcę personalizować problemu. Jak się już raz zrobiło błąd, to nie można go powtórzyć - mówił prezes.

bECyrxda

Przekonuje, że podnoszenie stóp i zamrażanie w ten sposób gospodarki jest wbrew sztuce, zdrowemu rozsądkowi i racjonalnemu myśleniu. Sugerował, że rady dotyczące podwyżek mogą wynikać z "politycznych spekulacji i ideologii zapiekłej, dogmatycznej".

- To nie jest po prostu mądre - podkreślił.

Zapewnił przy tym, że NBP i RPP nie przegapią odpowiedniego momentu, żeby podnosić stopy procentowe, ale to tak odległy czas, że nie ma sensu o tym w tej chwili mówić.

bECyrxdb

Jednocześnie w podobnym tonie odniósł się do możliwego obcięcia stóp procentowych. Choć był przy tym znacznie łagodniejszy. Glapiński mówił, że jest gotowy na taką opcję, gdyby sytuacja gospodarcza uległa znaczącemu pogorszeniu. Zaznaczył jednak, że nie zakłada takiego scenariusza.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bECyrxdu
gospodarka
kredyty
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(31)
Yfdfff
5 miesięcy temu
Glapuś to Dyzma polskiej ekonomii. Polsce na gwałt potrzeba wycięcia socjalu, zwiększenia stóp procentowych i mocnej złotówki. Rozbuchali inflację, uczynili oszczędzanie skazanym na stratę i zeszmacili złotówkę, jednocześnie sami nakradli się pod korek. Czyli na razie dyletanci zrobili wszystko na odwrót. Odejdź w końcu gł... ekonomiczny i skończ się kompromitować, bo tylko wstyd przynosisz i hańbę. Działacie po omacku, jak pijany słoń w składzie porcelany.
jaki z paki
5 miesięcy temu
o rety !!! a co teraz będzie z dziewczynkami ????
Donna
5 miesięcy temu
W życiu nie przypuszczałam, że dożyję tak niekompetentnego szefa NBP. NBP odpowiada za stabilizację krajowego sektora bankowego i stabilizacje złotówki. A nie za handlowanie walutą jak w kantorze. Rezydent nie zna Konstytucji na którą przysięgał, szef NBP roli banku centralnego, gdzie my żyjemy?????
bECyrxdv
#luk
5 miesięcy temu
Zeby scigac niemcow, w finansach polskich robi sie wszystko na chop, chop..tylko sie zapomina , ze polska nie ma tylu pieniedzy co niemcy , ktore moga sobie pozwolic na przestoje 2 letnie w ciezkich czasach , a polska..? Mamy najnizsze bezrobocie w EU, za ktore musimy podziekowac niemcom, bo ich obozy pracy , pracuja na okragly zegar nie patrzac na epidemie..
Odklejeni2021
5 miesięcy temu
to czemu jest tak źle skoro jest tak wspaniale?!? to zwalczyliśmy pandemię czy nie?
...
Następna strona