Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. Damian Słomski
|

Banknot 1000 zł. Padła przybliżona data

36
Podziel się

Kilka lat od wprowadzenia banknotu o nominale 500 zł może pojawić się kolejny - o dwukrotnie wyższej wartości. Gdy pierwszy raz wspomniał o tym prezes NBP, była mowa o kolejnej kadencji. Teraz padła data 2025-2026.

Banknot 1000 zł. Padła przybliżona data
Kilka lat od wprowadzenia banknotu o nominale 500 zł może pojawić się kolejny - o dwukrotnie wyższej wartości. (money.pl, Katarzyna Izdebska-Białka)
bDJbonpN

Nieoczekiwanie, przy tej okazji zapowiedział, że prawdopodobnie w przyszłej kadencji prezesa NBP od 2022 roku (Glapiński może nim dalej być) może pojawić się banknot o nominale 1000 zł. I nie chodzi o kolekcjonerskie banknoty.

Teraz padła bardziej konkretna data. Krzysztof Kowalczyk, zastępca dyrektora departamentu emisyjno-skarbcowego NBP, komentując słowa prezesa wskazał, że mogłoby się to wydarzyć w 2025-2026 roku.

bDJbonpP
Zobacz także: Puste stoliki, długi, prośby o pomoc. "Liczmy, że szczepionki zmienią sytuację"

- Na razie nie pracujemy nad tym projektem, ale gdzieś około roku 2025-2026 istnieje taka możliwość, że taki nominał banknotu pojawi się w obiegu - powiedział w Polskim Radiu 24.

Wyraźnie wskazał, że zapowiedź prezesa NBP należy traktować jako "zamiar zbadania celowości uzasadnienia wprowadzenia do obiegu takiego banknotu". Nie jest więc jeszcze nic przesądzone.

bDJbonpV

Cała dyskusja wynika z kwestii wzmożonego zapotrzebowania na gotówkę, która objawiła się wyraźnie w trakcie obecnego kryzysu wywołanego koronawirusem. Dla NBP jest to też ważne dlatego, że trzymanie rezerw w banknotach o wyższych nominałach oznacza m.in. oszczędności.

- Musi być zawsze jakiś magazyn, w którym rezerwy pieniędzy są trzymane. Bank centralny ma ograniczone możliwości ich składowania. Nie możemy trzymać wszystkich rezerw w pięciozłotówkach - tłumaczył Glapiński przed tygodniem.

Część ekspertów nie przyjęła tych zapowiedzi zbyt entuzjastycznie.

- Ostatnie wystąpienia banku centralnego charakteryzują się tym, że albo ich nie ma, albo są trudno zrozumiałe dla obserwatorów. To również dotyczy kwestii banknotu 1000 zł i konieczności posiadania gotówki - wskazał w programie "Money. To się liczy" Jan Krzysztof Bielecki, były premier i przewodniczący Rady Partnerów EY.

bDJbonpW

- Ja niestety przeżyłem jeszcze te czasy, kiedy wszyscy zarabialiśmy w milionach. Dlaczego banknot 1000 zł, dlaczego nie więcej? Jeśli rząd zmierza do uszczelnienia gospodarki, żeby było jak najmniej szarej strefy, to pieniądz bezgotówkowy jest lepszy niż gotówka - podkreślał Bielecki.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDJbonqq
pieniądze
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(36)
JWJ
miesiąc temu
No to kiedy po wypłatę taczkami? A za bułkę z pasztetem w sklepiku szkolnym 3000 to kiedy? Bo ostatnio tak płaciłem chyba w 1992 lub 1993. Ha ha. Historia zatacza koło. Dzięki Ci o pisie.
Tomcio
miesiąc temu
Czyżby galopująca inflacja? W sumie to ciekawe dostać pensję w dwóch banknotach.
emeryt
miesiąc temu
Gospodarka kwitnie proporcjonalnie do klamstw genialnego Rzadu, dlatego tez przewiduje/na bazie doswiadczen z minionego okresu/, ze pierwszy nominal wielkosci 10 000 pojawi sie jeszcze w tym roku. Naturalnie z wizerunkiem Br. Kaczynskich.
bDJbonqr
hmmm
miesiąc temu
Gangsterzy się cieszą. Mniej dźwigania.
dede
miesiąc temu
lepiej dac łapówkę w tysiakach niż w pińćsetkach
...
Następna strona