Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Tomasz Sąsiada
|
aktualizacja

Tadeusz Kościński kandydatem na prezesa EBOR

15
Podziel się:

Polski minister finansów został kandydatem na prezesa Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju. To drugi, po Marku Belce, Polak, który jest przymierzany do tego stanowiska.

Tadeusz Kościński kandydatem na prezesa EBOR.
Tadeusz Kościński kandydatem na prezesa EBOR. (East News, JACEK DOMINSKI/REPORTER)

Tadeusz Kościński jest ministrem finansów od listopada 2019 roku. Wcześniej przez kilka miesięcy (a dokładnie od lipca) pełnił rolę wiceministra w tym resorcie. Dołączył do niego w następstwie nominacji Mariana Banasia na szefa Najwyższej Izby Kontroli.

Wcześniej Kościński był wiceministrem w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii. Jest uważany za kluczowego człowieka Mateusza Morawieckiego. To właśnie premier ściągnął Kościńskiego do rządu z biznesu.

Kościński przez karierę zawodową był związany z sektorem bankowym. Jest absolwentem Goldsmith’s University of London, a także fundatorem Fundacji Kresy Historii. Urodził się w Londynie. Jest absolwentem londyńskiego Salesian College, co w praktyce przekłada się na to, że według polskich standardów nie ma on wyższego wykształcenia.

Zobacz także: Obejrzyj też: Jacek Rostowski o nowym ministrze finansów: Życzę mu szczęścia

EBOiR zrzesza 64 państwa. Wszystkie kraje UE mają w nim swoją reprezentację. Działa to jednak na tej zasadzie, że jeden dyrektor reprezentuje trzy kraje. Polska jest w trójce razem z Bułgarią i Albanią, funkcję dyrektora dla tej trójki pełni zamiennie przedstawiciel Polski i Bułgarii.

W EBOR zasiadali już Jan Winiecki, Jan Krzysztof Bielecki, Tadeusz Syryjczyk, Kazimierz Marcinkiewicz, Krystyna Gawlikowska-Hueckel, Zbigniew Hockuba Wioletta Barwicka-Lofthouse. Najwyżej w hierarchii tej instytucji zaszła Hanna Gronkiewicz-Waltz, która pełniła w latach 2001-2004 funkcję wiceprezesa.

Na prezesa EBOR był w 2016 roku przymierzany Marek Belka, ale przegrał rywalizację z drugim kandydatem - Sumem Chakrabartim. Teraz Kościński dostanie szansę osiągnąć to, co Belce się nie udało.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(15)
Juras
3 lata temu
Tam takie "dyrektorowanie" że każdy się nadaje - vide niejaki Marcinkiewicz z wykształcenia nauczyciel w małym miasteczku...
Alternatywy
3 lata temu
Po ukończeniu szkół podstawowych zostanie archaniołem. hmmm. Chyba gdzieś już to było.
a czemu
3 lata temu
Glapińskiego , nie chcą ? Razem z kadrą ?
sawa
3 lata temu
Towarzystwo wzajemnej adoracji.
Jurek
3 lata temu
Do czasu aż zorientują się o jego nieuctwie.